facebook youtube google

תגית מדינת ישראל

אבדן דרך ואפס כוח בהנהגה הישראלית

אבדן דרך ואפס כוח בהנהגה הישראלית

אבדן הדרך של המנהיגות הישראלית וסיבותיה

אין ספק שנושא ההנהגה של עם ישראל, ובמיוחד ההנהגה הפוליטית, הוא תחום שעובר משבר חריף וחמור בתקופה האחרונה, ובייחוד היום לאור הפיגועים הרבים וההוכחה הניצחת בשטח לאזלת היד של הממשלה והשלטון לאכוף את הסדר והשלווה ולמנוע ממרצחים ערבים לבצע מחאות אלימות ופיגועים בקרב האוכלוסייה היהודית.

מה גורם להנהגה הישראלית להיות כל כך חלשה? ובכן כנראה שכאן רב הנסתר על הגלוי, אבל יש נקודות מסוימות שאי אפשר להתעלם מהם בכלים שבהם משתמשים מנהיגי ישראל, ובכלים בהם הם אינם משתמשים...

מי מתנגד להנהגה הפוליטית בישראל?

ובכן התשובה לשאלה הזו היא – מי לא בעצם? אם הגדרת מנהיג בימינו היא "מנהיג הוא אדם בעל תכונות אישיות שמסוגל להניע ולהוביל קבוצת אנשים לפעולה בדרכים אותן הוא מתווה למען השגת מטרה משותפת." הרי שברור לחלוטין שהמנהיגות שלנו היום לא מצליחה לבצע אפילו תפקיד בסיסי זה שהוגדר לה. אפשר לראות כיצד ידיו של המנהיג הישראלי הפוליטי כבולות לגמרי על ידי התקשורת שתוקפת אותו על כל צעד ושעל, ועל ידי מערכת המשפט שאינה מאפשרת לו תמרון. מערכות אלו שנועדו לשמר את הדמוקרטיה ואת זכויותיו של הציבור, יצאו מזמן מהפרופורציות שלהן, כשהמניעים שלהם לא תמיד ברורים. או יותר נכון – קיימים המון רמזים בשטח לכך שהאג'נדה האמתית שלהן מתומרנת ומנוהלת על ידי גורמים שלאו דווקא משקפים את האינטרסים של הציבור בישראל. אבל קשה לומר שהמנהיגים שלנו בעצמם נקיים מאג'נדות זרות. הדרך לעלות על אג'נדות זרות שמשתתפות בקבלת החלטות בקרב מנהיגים פוליטיים בישראל היא הדרך הידועה והמפורסמת לחפש מהיכן מגיע הכסף.. ולצערנו הרב המון כספים זרים זורמים כאן ומשפיעים לרעה על מקבלי ההחלטות, כמו גם לחצים בין לאומיים (הכרוכים בכספים זרים).

עלייתו של מנהיג וכוח

תכונותיו הבסיסיות של מנהיג הן אינטליגנציה, עצמה שמשפיע על אחרים, יכולת קבלת החלטות ועוד. מנהיגי העבר שלנו לא נבחרו משום שהייתה להם יחצנות שהציגה אותם ככאלו. הם נבחרו על ידי בוחן כליות ולב – אלוקי ישראל בעצמו. היושרה שלהם הייתה מוכחת משום שנבחרו על ידי מי שברא אותם. כאשר הם פעלו הייתה זו הסמכות האלוקית שהסמיכה אותם להנהיג ולכן גם הסיעתא דשמיא שלהם ואמון העם. בעם ישראל הכוח האמתי של מנהיג הוא כוחו הרוחני, וכל מנהיג אחר הוא מנהיג בובה ואשליה של מנהיג זמני שהיה אמור לשמר לכל הפחות את כוחו של עם ישראל. ואפילו את הדבר הבסיסי הזה קשה היום לומר על המנהיגים שיש לנו.

 

בתי הדין הרבניים יועברו ממשרד המשפטים לדתות
fotolia.

בתי הדין הרבניים יועברו ממשרד המשפטים לדתות

במסגרת הפשרה שהושגה בתי הדין הרבניים יוערו לשליטת משרד הדתות, הוועדה למינוי דיינים תשאר בידי משרד ראש הממלה. ישהמצדדים בעד העברת בתי הדין בחזרה למשרד הדתות וישנם  המיצרים על כך.

איילת שקד שרת המשפטים, הביעה מורת רוח ואמרה כי מהיום כל החלטה בעינייני דת שאינה תתאים לבית היהודי תתקל בסירוב מטעמם. לטענתה בתי הדין היו צריכים להשאר תחת פיקוחה במשרד המשפטים.

בין המתנגדים ארגון אמונה שהגיש עתירה לבג"צ המתנגדת להעברת בתי הדין לשליטת משרד הדתות, לטענתם בתי הדין צריכים להשאר תחת פיקוח משרד המשפטים, ותחת מערכת המשפט הישראלית. אחת מההסתיגויות כי בית הדין תחת פיקוח הדתות יפלה נשים לרעה וכי תחת פיקוח משרד המשפטים מעמדם של הנשים נשמר באופן יחסי וסביר. לא כמו שהיה בעבר כי נשים היו צריכות להתמודד עם יחס נוקשה ומחמיר מטעם בתי הדין בפיקוח המשרד לענייני דת .

עוד הישג נוסף הוא כי מערך הגיור היוצא משליטתו של הבית היהודי ועובר למשרד ראש הממשלה תחת מסגרת אותה פשרה אף הוא ישתנה. התקנה שתיקן שטרן מהבית היהודי כי גיור ייעשה ע"י כל דיין שיבחר המתגייר-יבוטל, ויחזור לתקנות בית הדין תחת פיקוח משרד ראש הממשלה .

השיבה שופטינו כבראשונה? או חלוקת תפקידים הוגנת?

ההשפעה הניכרת והישירה תהיה על התא המשפחתי, חוק הגיור שבוטל יחזיר את היהדות ומשקלה הערכי למקום מכובד יותר, התנאים לגיור אמנם יהיו נוקשים יותר, אך הקביעה מיהו יהודי תהיה מנגד חדה וברורה. הקלות בלהתגייר נתפסת אצל רבים כאקט חברתי ומכיל. אל מנגד האחריות של ההגדרה מיהו יהודי כבדת משקל יותר ובעלת השפעה ישירה על אופיו של התא המשפחתי היהודי.