facebook youtube google

פורום הנחיית הורים - עולם הרגש של ילד בן 3

03/01/2018 14:24 שאלה: עולם הרגש של ילד בן 3ברכה

הילד שלי בן 3 ילד חכם נבון פעיל מאד הוא הקטן בבית . מבן 7 ילדים . כאשר הוא נתקל בקושי או במילה לא הוא מתפרץ בכעס וצועק ולעיתים גם נהיה אלים . אני מנסה להרגיע אותו במילים . אך נראה שמבחינה רגשית הוא צריך עזרה האם יש צורך בטיפול רגשי או יש אפשרות ללמד אותו איך כועסים נכון אני מרגישה שהוא מצד אחד מסוגל להביע רגש במילים אך מצד שני יש לו סף תיסכול נמוך והוא מאד פגיע אשמח לשמוע איך לעזור לו ?

לשאלה זו ענו 2 מומחים

08/01/2018 10:08

גבולות ואמפטיה

רעות פרץ

 

שלום ברכה,

קודם כל ישר כח שאת שואלת ומתעניינת ורוצה לטפל ולעזור לילדך, זה לא מובן מאליו. שנית הוא הקטן שבמשפחה, האם דבר דומה לא התרחש אצל שאר ילדייך? אם כן כיצד הגבת? מה שונה עם הילד הזה? האם בגלל שהוא הקטן הוא קצת מותח יותר את הגבולות משאר הילדים? 

לגבי בעיה רגשית קשה לענות על דבר כזה דרך האתר ואולי גם בלתי אפשרי. צריך לעשות אבחון מסודר ולראות אם יש צורך בדבר. מבחינתך כהורה אני מציעה לך ברגע שהוא כועס לשקף לו : אני רואה שאתה כועס מאוד! לא הרשיתי לך עוד ממתק ורצית זה באמת קשה לך! קודם כל להכיר בקושי של הילד ולא לבטל אותו.  את הרגשות אנחנו מקבלים, התנהגות לא נאותה לא. ולכן שאלי את עצמך איך את מאפשרת לו לכעוס? האם לצעוק מותר? מה מותר ומה אסור שיהיה קודם כל ברור לך. אח"כ לומר אני בהחלט רואה שאתה כועס אבל עדיין אנחנו לא מרביצים כשכועסים. את יכולה להציע לו דף ועט ולהגיד לו : תראה לי כמה אתה כועס על הנייר! וואו אתה ממש כועס! ההכרה שלך ברגשות שלו  והבעת אמפטיה כלפיו תסייע לו. 

לגבי גבולות, בדקי עם עצמך שאינך מגבילה יתר על המידה את הפעילות בבית. קבעי לעצמך כמה כללים ברורים שאותם אסור בשום פנים לעשות ויש על כך תוצאה קבועה גם אם את עייפה או אין לך כח. הגבולות באים ביחד עם הרבה אהבה ורוך- זה לא סותר. הגבול מאפשר לילד לנוע בחופשיות בתוך הגבול ופחות להילחץ. תחשבי על זה כמו שאת רוצה לישון זמן קצר ומפחדת שלא תקומי בזמן, כשיש לך שעון מעורר שהוא הגבול שלך, שעד כאן את יכולה לישון את מרגישה רגועה יותר לישון ולא מפחדת כל הזמן שמא תעברי את השעה שהצבת לעצמך. בהצלחה 

רעות פרץ 0528198048  reut_9@walla.co.il 

 

10/01/2018 12:18

שלום לך יקרה

רחל פישר

   שלום רב לך אימא יקרה

קודם כל , טוב ששמת לב לבעיה של ילדך, ואת גם רוצה לעזור לו. זה בהחלט לא מובן מאליו. כי אולי ניתן לחשוב:"הוא קטן, זה יעבור לו" . כדאי לנו לזכור, ככל שהילד יותר קטן, יש סיכוי טוב יותר לעזור לו. הוא צעיר בשנים, הבעיה יותר קטנה, ומדוע לחכות שהיא -הבעיה-חלילה תגדל?

כמו כן, עשית נכון. ניסית להרגיע אותו במילים. את גם העלית את המחשבה, לעזור לו בטיפול רגשי. אף זה רעיון נכון. יחד עם זה, הייתי מציעה קודם כל, שתבדקי עם עצמך, אם את מסוגלת לשוחח עמו על רגשות? לנסות למצוא זמן איכות רק לשניכם. במקום וזמן שאף אחד לא יפריע. [אולי באיזה מקום נעים מחוץ לבית?]

כמובן תתכונני מראש לאותה פגישה עם ילדך היקר. כוונתי היא, לתאר לו -אפשרי בסיפור קצר שיובן לו-

על אנשים שהיה בניהם דו-שיח כשהאחד לא הסכים עם רעהו. תתארי את הכעס. מה קרה שם? מדוע הוא כעס? מדוע נכון לכעוס לעתים? מה לגיטימי בזה?[לתת לרגש הזה ובכלל לרגשות שעולים לגיטימציה].

בשלב הנוסף, אחרי שנותנים לילד להביע את עצמו במילים שלו,  מילים של ילד בן שלוש, לשאול ולאפשר לו לדבר, על הכעס שלו. שמותר לו לכעוס. להוסיף ולשאול: מה מכעיס אותו?  איך והאם אפשר לעזור לו כשהוא כועס? דרך האמירות והשאלות שלך והתשובות שלו-בפגישה הייחודית שלכם,-הוא ילמד לאט לאט,שאכן להביע רגשות זה בסדר גמור. רק השאלה כיצד. יש לזכור שהוא רק בן 3, הרגשות שלו עדיין בתוליים, לא מעובדים, וכאן יש לך טרי-גר  לעזור לו. לעזור לו בעדינות, תוך כדי הקשבה רבה.  יתכן גם שיעלו עוד דברים שמציקים לו, מפריעים לו, ופגישה שכזו תוכל לעזור לו לספר בשפה היילדית שלו, על מה שעובר עליו.

תוכלי גם לשתף אותו, בחווית כעס שאת עברת, מה היה שם וכול''י. כמובן הכל בהתאמה לגילו ונפשו של ילד בן 3 שנים.

במידה שקשה לך להתנהל מולו,  שלא נוח לך לדבר אתו על רגשותיו ועל רגשות בכלל, אזי , מומלץ לפנות לייעוץ-טיפול רגשי. יש ב"ה מטפלים טובים בנושא.

בהצלחה רבה לך אימא יקרה וערנית  המודעת לצרכי הילד שלה.

בברכה והצלחה  בעז"ה

פישר רחל

פסיכותרפיסטית. 054-6600113. לאתר שלי:rahelfisher.c