פורום נישואין ומשפחה - דאגה ועזרה להוריי | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

כניסה למשתמשים 07/06/2023 י"ח סיון תשפ"ג

פורום נישואין ומשפחה - דאגה ועזרה להוריי

20/08/2020 19:23 שאלה: דאגה ועזרה להוריישיר

שלום, שמי שיר (שם בדוי) ואני אחת מתוך חמישה אחים במשפחה, הוריי נמצאים במצב זוגי ממש קשה כבר שנים רבות ובמקום שהמצב ישתפר הוא רק הולך ודועך למול עינינו . מגיל צעיר תמיד ההורים שיתפו אותנו במחשבות לא נעימות וכעסים האחד כלפי השנייה , דבר שרק תיסכל אותנו ופיתח אצלנו הרבה בלבול וחוסר אונים . אני נשואה וכך גם אחותי הגדולה , ניסינו בכל דרך לבקש מהם לעשות שלום בית ואנחנו מוכנות להיות שותפות אפילו בעניין הפיננסי לעזור לממן את המפגשים עם יועץ נישואים. הם כרגע לא מדברים כבר שנה , אפילו לא מילה , מיותר לציין שהאחים שלי שעדיין מתגוררים בבית סובלים רבות מכך וגם כשאנחנו באים בתור נשואים לבית הוריי האוירה לא נעימה בכלל. אני רוצה בבקשה לעשות מעשה ולקבוע עבורם שיחת ייעוץ. אשמח לעזרה ושתחזרו אליי

לשאלה זו ענו 4 מומחים

20/08/2020 22:57

יוזמה חשובה ומבורכת

שלמה הוך

התמונה שאת מציגה זהו מצב שיוצר מתח, בלבול וחוסר אונים, מערער את יציבות המשפחה ואכן מצריך טיפול דחוף.

אשמח לעזור,

שלמה הוך, יועץ בכיר

054-8422672

s0548422672@gmail.com

21/08/2020 12:31

אתם לא לבד

טובה לוין

שלום שיר

לא משנה מה שמך, את מייצגת אלפי אם לא מאות אלפי ילדים להורים שלא מסתדרים. וזה קשה, וכואב לחיות בבית בו הורים רבים/מתווכחים כל הזמן. הקושי גדול ויכול אף להשפיע לתווך הארוך גם על הזוגיות של הילדים הנ"ל, חס וחלילה, וחשוב להורים שקוראים מסר זה לקחת את זה בחשבון. כאשר מתווסף לזה מעורבות של הילדים, בכך שכל אחד מההורים מנסה להשחיר את שמו של בן זוגו, המצב קשה שבעתיים.

 גם כאשר אחד מבני הזוג רוצה ללכת ליעוץ/טיפול זוגי ובן/ת הזוג לא מעוניינים, יש דרכים לרתום אותם לתהליך, אך זה לא קל, כאשר מדובר בילדים של זוג שלא מסתדר שרוצים להוביל אותם לטיפול, הקושי מכפיל את עצמו.

יש גורמים רבים לאי הליכה לטיפול, ואמנה אחדים מביניהם:

1. הם לא מעוניינים בטיפול כיוון שהם בעצם רוצים להתגרש, אך חוששים שגירושין ישפיעו על סיכויי הילדים להינשא, ומחכים עד שהבית יתרוקן לפני שיקחו צעד זה.

2. הם פשוט לא מאמינים שטיפול עובד.

3. טכנית, הם לא יודעים איך להגיע למטפל/ת טובים.

4. קושי כלכלי.

ועוד

לכם, כילדים יש כמה אפשרויות בהתחשב בגורמים שלעיל:

אינני יודעת אם יש לכם מושג אם ההורים מעוניינים להישאר יחד או להתגרש, ואינני בטוחה שזה רעיון טוב לשאול, מהסיבה הפשוטה שלילדים לא כדאי להתערב בזוגיות של ההורים. הבעיה הינה כאשר ההורים מערבים את הילדים בל כורחם...

לשם כך, הייתי מסבירה לאחים האחרים וגם לעצמך שכל פעם שההורים מנסים לערב ולשתף אותם, שיתרגלו להגיד בצורה מכבדת אך מאוד אסרטיבית: "אני מאוד אוהב/ת אותך אבא/אמא, אך אני גם אוהב/ת את בן/ת זוגך, ולכן אני לא מוכנ/ה לשמוע יותר דברים רעים על בן/ת הזוג שלך"!!!

בנוסף, הייתי משאירה במקומות אסטטגיים בבית חומר קריאה של מוסד כמו ינר שיש להם ירחונים עם מאמרים על זוגיות אך גם מספרי טלפון ברורים דרכם יוכלו ליצור קשר ולמצוא מטפלים מעולים.

לגבי הצעת עזרה בתשלום, קצת יותר מורכב, והייתי מנסה בדרך אחרת- לאחר עבודת ריכוך, עם חומרי הקריאה, יש אפשרות להציע כסף, בתור הכרת הטוב על זה שעזרו לכם להינשא, ואתם מעוניינים להחזיר חלק ממנו כי אתם מסוגלים בשעה זו. לא נראה לי שניתן להתנות את קבלת הכסף בזה שילכו לייעוץ.

אפשרות נוספת הינה, להזמין את ההורים לטיפול משפחתי- עם כל הילדים, ומטפל נבון יקלוט את הדינאמיקה הזוגית, והוא יוביל את ההורים לטיפול הזוגי בלי שאתם תצטרכו להתערב.

מה שהכי חשוב, לדעתי, תנו תמיכה לאחים הצעירים, הזמינו אותם אלייכם הביתה בכדי שיוכלו להנות מאווירת בית חיובית, אך גם בכדי שיוכלו לראות שזוגיות כן יוכלה לעבוד. היו עם אצבע על הדופק שברגע שח"ו יהיה רפיון בקשר שלכם (מאחלת לכם שלא יהיה, אבל זה קורה לכל זוג נורמטיבי) אתם מיד מחזקים אותה או הולכים לטיפול מונע.

וזכרו- אתם לא אשמים במצב שהתעורר!

שתהיה לכם הצלחה מרובה, וזוגיות מאושרת ומכילה.

וכל טוב

אשמח להיות לעזרתכם

טובה לוין

יועצת זוגית ומשפחתית, יועצת מינית, ופסיכותרפיסטית.

0545885835

 

 

23/08/2020 14:31

ילדים והורים ומה שבינהם

דקלה טלר

שיר יקרה
הכאב שלך והדאגה שלך להורייך ולאחייך מדהימים, מרגשים ונוגעים ללב.
אין ספק שכאשר הזוגיות מורכבת וקשה הילדים נפגעים מזה ריגשית ומעשית.
הייתי רוצה להתייחס לשני דברים
ראשנית המקום שלנו כילדים בטיפול בהורים שלנו.
דרך העולם הוא שהורה מטפל בילדו אך קיימים מצבים בהם המשוואה מתהפכת והילד מטפל בהוריו: במצבי זקנה או משבר אך זוגיות היא מרחב אישי ואינטימי של בני הזוג והיכולת להיכנס אליה היא רק ברצון בני הזוג.. השאלה היא מהו המקום שלכם מול ההורים? איך תתקבל התערבות כזו?
 מה ההורים שלך רוצים עבור עצמם? האם הם רוצים טיפול? ילכו לטיפול? 
אולי ניסו בעבר טיפול שלא צלח??
שנית: מול האחים שבבית אין ספק שהאחים שבבית חווים קושי רב וכאן כאחים בוגרים יש לכם את המקום לפתוח שיח מולם, לבדוק את המקום שלהם, להזמין אותם אליכם, ליזום מפגשי אחים ועוד....ליצור מרחב אחים חזק ותומך...

יישר כוח גדול על אהבתך ומסירותיך להורייך ואחייך
דקלה טלר
מטפלת זוגית ויועצת מינית
 

13/10/2020 09:48

ייעוץ זוגי ומשפחה

עליזה פבלוב

שלום לך,

ממה שאת מספרת, אני מבינה ממך שיש כאן שני חלקים שאת משתפת.

1. החלק הזוגי של הורייך - הדינמיקה המתוחה שאת צופה בה מבחוץ.

2. החלק ההורי - הדינמיקה שבה את מעורבת אישית.

החלק הזוגי הוא חחלק ששייך רק לשני אנשים - לבעל ולאישה. רק הם יכולים להחליט עד כמה היא חשובה להם, מה וכמה הם מוכנים להשקיע בה ואיך. למרות שקשה מהצד להתבונן באתגרים של האחר, במיוחד כשהם קרובים לנפשינו, אנחנו לא יכולים לקחת אחריות לשנות את הזוגיות של מישהו אחר - לא של הורינו, לא של חברינו ולא של ילדינו. אנחנו יכולים לפתוח את האפשרות של טיפול זוגי, אבל אנחנו לא יכולים להחליט עבורם אם הם מוכנים או מעוניינים במסע הרגשי הזה. רק הם עצמם יכולים לבחור בטיפול כזה.

אז מה? זהו:? פשוט לעמוד מהצד בכאב? וכאן בעצם נמצא החלק השני - הורה וילד.

בדינמיקה שאת מציגה קיים מעגל נוסף מחוץ לזוגיות שמושפעת מהזוגיות - ה דינמיקה שבין הורייך לבינך והאחים האחרים. כיום, מקובלת הסתכלות רחבה יותר, מעבר לזוג עצמו, אל הקשרים הסובבים את הזוג. היום המטפל הוא "יועץ זוגי ומשפחה" ולא רק "יועץ זוגי."
לכאן נכנס החלק שלכם - המצוקה, חוסר האונים, החרדות, התחושה ששימשתם ככלי מלחמה של הוריכם. וכאן אתם יכולים לעורר שינוי. אתם יכולים לבקש מהוריכם להצטרף לטיפול משפחתי. להסביר להוריכם שאתם חשים מצוקה ובכדי להגיע למקום רגשי בריא יותר, אתם מעוניינים בטיפול שיעזור לכולכם בהתמודדות עם התחושות שלכם.
ייתכן ושבסופו של זבר הורייך יחליטו שהזוגיות שלהם לא שווה את ההשקעה לתווך הארוך. אך עם נכונות של כולכם, טיפול כזה יכול להוות השקעה ארוכת תווך לבריאות הנפשית, הרגשית והתקשורתית של כולכם כמשפחה.

חורף בריא ובהצלחה!
עליזה פאבלוב
ייעוץ זוגי ומשפחה
0505895851

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130