קורס תכנית "מצליחים" | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

תכנית "מצליחים"

כניסה למשתמשים 16/07/2024 י' תמוז תשפ"ד

תכנית "מצליחים"

בשיתוף מכון הקשב
תכנית "מצליחים"

 

"מתחברים ומצליחים"

תכנית להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

"מתחברים ומצליחים" - אודות התכנית

"מתחברים ומצליחים" הינה תכנית חדשנית וייחודית המיועדת להורים מהקהילה החרדית שיש לילדיהם תסמיני הפרעת קשב וריכוז (גם כאלה שלא עברו אבחון). התכנית תכלול מפגשי ידע, תרגול מיומנויות וליווי פרטני שיועברו באמצעות מפגשים מרחוק (וידאו, תכנת זום).

 

מטרת התכנית

  1. להקנות להורים ידע עדכני ומעשי בנושא הפרעת קשב בקרב ילדים ומתבגרים.
  2. להקנות מיומנויות התמודדות מיטבית של ההורים עם ההפרעה, בדגש על תקופת קורונה.
  3. להקנות להורים כלים לשיפור חווית הורות, הבנה, משמעות, תקווה ותחושת מסוגלות.   

 

למה דווקא עכשיו במשבר הקורונה?

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על מגוון תחומי חיים, למידה, מצב רגשי, חברתי ויחסים במשפחה. תקופת הקורונה מהווה אתגר מיוחד לבעלי הפרעת קשב הנוטים לחירות יתירה מצד טבעם הפנימי. הסדר שלהם תלוי יותר במסגרת חיצונית, כמו שגרה קבועה ובהיעדרה הם מתקשים לנהל סדר יום, להתמיד במשימות, לשמור על מרחב מאורגן, ולדאוג לצרכים שלהם עצמם. הם גם רגישים יותר לשעמום וריקנות, מתקשים להעסיק את עצמם ונוטים לחפש ריגושים. בתקופה זו, ההורים נדרשים לייצר מסגרת שאותה חווים הילדים כמאיימת על חירותם, והם הודפים אותה, מתווכחים, או מתעלמים ממנה. מציאות זו גורמת לתסכול גם אצל ההורים וגם אצל הילדים. בנקודת קונפליקט זו, מציעה התכנית להפוך את המשבר לצמיחה ומתוך הקושי להעניק יכולת ותקווה.

 

הפעלת התכנית

התכנית מופעלת ע"י מכון הקשב בשיתוף מרכז י.נ.ר.

מכון הקשב מפעיל בהצלחה תכניות להורים וילדים לשיפור ההתמודדות עם הפרעת קשב. מרכז י.נ.ר פועל לחיזוק תחום הנישואין והמשפחה בישראל. התכנית מועברת לראשונה במתכונת הנחייה מרחוק, תוך מתן דגש להתמודדות בתקופת קורונה. התכנים המקצועיים מועברים צוות מכון הקשב שצבר ידע וניסיון בתחום הפרעת קשב, בהנחייתו של חיים דיין, עו"ס קליני ודוקטורנט.

 

ה"אני מאמין" שלנו

אנחנו מאמינים שהתכונות שבבסיס הפרעת קשב, כמו תכונות אנושיות רבות אחרות, יכולות להתבטא בצורה שלילית או חיובית. בידי האדם וסביבתו יכולת הבחירה וההשפעה על כיוון ההתפתחות של התכונות הללו. לאנשים עם הפרעת קשב יש צרכים ייחודיים וההפרעה גם מהווה פוטנציאל סיכון לפגיעה בתפקוד. תפקידנו כהורים הוא ליצור לילד "סביבה מתאימה" בה יוכל להתפתח ולהוציא את יכולותיו וכישוריו לאור. עלינו לאזן בין "התאמת העולם לילד", לבין "התאמת הילד לעולם" כדי שיוכל לתפקד בצורה בריאה.

 

משך ומועדי התכנית

התכנית כוללת שני מפגשים בשבוע, כ-45 דקות עד שעה כל אחד, למשך כ-12 שבועות. סדרת מפגשים אחת תתמקד בהקניית ידע וכלים להתמודדות עם הפרעת קשב והורות והוא מיועד לכלל משתתפי התכנית. ניתן יהיה להשתתף במפגש זה באופן אנונימי ובמקרה הצורך לצפות בהקלטה שלו במועד מאוחר יותר. באותו שבוע במקביל תתקיים סדרת מפגשים בקבוצות קטנות בהנחייה של מנחה מקצועי/ת כדי לתרגל עם ההורים מיומנויות התמודדות. שעות מפגשים אלו ייקבעו בהמשך בהתאם לצרכי הקבוצות והמנחים.

 

למי מיועדת התכנית?

התכנית מיועדת להורים המעוניינים לשפר ולשכלל את תפקודם ההורי. נדרשת רצינות, נכונות להשקעה ופניות לעבודה עצמית, השתתפות פעילה במפגשים, קריאת חומרים ותרגול בבית לשיפור הקשר עם הילד והסמכות ההורית. יכולים להצטרף יחידים או זוגות הורים (מומלץ). על כל משתתף להירשם מראש ולהודיע כבר בשלב הקבלה לגבי ההחלטה האם שני ההורים מעוניינים להשתתף בתכנית. התכנית אינה מהווה תחליף לאבחונים וטיפולים פסיכולוגיים/רפואיים במקרה שנדרשים.

 

נושאים בהם תתמקד התכנית

התכנית תעניק להורים דרכים לסייע לילדיהם להצליח למרות, עם ובזכות התכונות הייחודיות שלהם. ניעזר בגישה וכלים חדשניים שפותחו במכון הקשב בהתבסס על ידע מקצועי עדכני. נלמד שיטה ייחודית להבין את "הראש" והחוויה הפנימית של "אנשים חירותיים". נתרגל את "שפת העיגול והריבוע" המאפשרת להבין את ההפרעה ולדבר עליה עם הילדים בשפה פשוטה, לא שיפוטית אך קשובה לדרישות המציאות. נכיר את סוגי ההתנהגויות שמגדירים את ההפרעה ותחומי ההשפעה שלה על המצב הרגשי, חברתי, התנהגותי ומיומנויות התארגנות. נלמד ליישם את "מודל הורה אמן" שמטרתו לשלב בין ראייה אמפאתית של הילד לבין הצבת גבולות וסמכות הורית. בהקניית כלים להתמודדות עם ההפרעה ניתן דגש על יכולת סינגור על הילד, במשפחה ובחברה. נעבוד על אמון בילדים, דימוי עצמי חיובי, זיהוי חוזקות ולמידה מהצלחות בעזרת "מודל ב.מ.ב.ה".

ייתכנו שינויים במבנה התכנית או בתכנים.

 

לכמה ילדים התכנית מיועדת?

אנו מאמינים שהשתתפותכם בתכנית יכולה לסייע בפיתוח מיומנויות הוריות עבור כלל הילדים שלכם. יחד עם זאת, כדי לייעל את התהליך, תתבקשו להתמקד במהלך התכנית בילד אחד בלבד. אם אתם רוצים להתייעץ איתנו כדי להחליט במי מהילדים להתמקד, נא השאירו הודעה עבור מכון הקשב.

 

יתרונות התכנית

הזדמנות לרכוש ידע חדשני רב בזמן קצר יחסית

תרגול כלים מעשיים על ידי צוות מומחים

התכנית מתבצעת מרחוק ולא מצריכה יציאה מהבית

לימוד שיטה ייחודית להבנת החוויה של ההפרעה עצמה, לא רק חוויות נלוות

עבודה בשיתוף עם נבחרת הורים איכותית שהצלחת הילדים בראש מעייניהם

 

הרשמה וקבלה לתכנית

הקבלה לתכנית כרוכה במילוי שאלונים השאלונים שיסייעו לבחינת התאמה בין התכנית לצרכים שלכם. השאלונים יישמרו בסודיות. ניתן להפסיק למלא את השאלון בכל עת, ואם תחושו צורך, תוכלו לפנות אלינו. אנו נעבור על השאלונים ועל בסיס מקום פנוי ניצור קשר עם המתאימים לקביעת פגישת היכרות בזום/טלפון בהתאם לצורך. הקבלה לתכנית נתונה לשיקול דעת מקצועי של מנהלי התכנית.

 

כמה זה עולה לנו?

אם התקבלתם בסיום תהליך ההרשמה, ייגבו דמי הרשמה 250 ₪ ליחיד ו-350 ₪ לזוג עבור כל הורה שיתקבל לתכנית. התשלום לא יוחזר בכל מקרה.

על רקע משבר קורונה, ולזמן מוגבל, ההשתתפות בתכנית עצמה אינה כרוכה בתשלום נוסף, זאת במטרה לאפשר לכם לפנות זמן ומשאבים להשקיע כדי להשיג את מטרות התכנית.

 

להגשת מועמדות לתכנית ומילוי שאלון התאמה לחצו כאן 

ניתן לפנות בשאלות לרכזת התכנית במרכז י.נ.ר, גב' קליין, בטלפון 02-6321602, או בדואר אלקטרוני  merkaz@ynrcollege.org

לשאלות מקצועיות הנוגעות להרשמה לתכנית ניתן לפנות למכון הקשב בפקס 15337445691, או בדואר אלקטרוני hakshev.adhd@gmail.com

 

 

הסבר על הקורס

שיעור לדוגמה

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130