קורס טיפול זוגי ומשפחתי | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

טיפול זוגי ומשפחתי

כניסה למשתמשים 29/09/2023 י"ד תשרי תשפ"ד

טיפול זוגי ומשפחתי

האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי
טיפול זוגי ומשפחתי

תכנית ההכשרה לטיפול זוגי ומשפחתי

בשיתוף מרכז "בינינו"

 
   

התכנית בנויה בהתאם לדרישות האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי שלב א (עיוני) + ב (מעשי)

מרכז י.נ.ר

מרכז י.נ.ר מקיים מזה 23 שנים תכניות להכשרת אנשי מקצוע בתחומי ההנחיה, הייעוץ והטיפול בקרב הציבור הדתי והחרדי על כל גווניו. זאת מתוך מטרה להכשיר יועצים ומטפלים מתוך הקהילות השונות למתן מענה הולם ומקצועי לכלל האוכלוסייה בישראל.

מרכז י.נ.ר חרת על דגלו לחזק את תחום הנישואין והמשפחה, מתוך ידיעה שרק במערכת משפחה המבוססת על יציבות ותפקוד נורמלי והולם, מצויים המרכיבים הדרושים לצמיחה אישית, זוגית ולריפוי חברתי.

 

מרכז בינינו

מרכז בינינו פועל מזה 17 שנים כמרכז לטיפול זוגי ומשפחתי ומרכז גישור. המרכז מאגד תחת קורת גג אחת מרכז לימוד למקצועות הטיפול המשפחתי והזוגי, קליניקה לטיפול משפחתי, זוגי ופרטני ומרכז גישור. מרכז בינינו הינו גוף מוכר ע"י האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי להכשרת מטפלים במסגרת קטגוריה א' – תכנית הכשרה מלאה – הכשרה תיאורטית ומעשית.

 

תכנית הכשרה לטיפול זוגי ומשפחתי - מבוא ומטרות

הטיפול המשפחתי מבוסס על יסודות הגישה המערכתית הרואה את המשפחה כמערכת בה מתפתחים הפרט, הזוג והילדים ובה מתפתחים גם יכולותיהם וקשייהם. בטיפול זוגי ומשפחתי יועלו קשיים של הפרט במשפחה יחד עם קשיים בתפקוד של כלל המשפחה במטרה לשפר וליעל את התפקוד של כל אחד מבני המשפחה, של בני הזוג ושל יחידת המשפחה. לחלוציות של הגישה המערכתית נוספו והתפתחו גישות רבות נוספות בטיפול המשפחתי והזוגי אשר העשירו והרחיבו את החשיבה על המשפחה, הזוג והפרט, כמו גם את דרכי העבודה הטיפולית עבור אלה הנתקלים בקשיים בדרך.

תכנית הלימודים כוללת הכשרה עיונית ומעשית ומשלבת ידע תיאורטי בגישות השונות של הטיפול המשפחתי והזוגי יחד עם ניסיון קליני רחב ועשיר.

אופן הלימוד

תכנית הלימודים התיאורטית כוללת דרכי לימוד שונות: הרצאות ותרגול דרכי עבודה הייחודיות לכל אחת מהגישות הנלמדות. התרגולים המשולבים בתוכנית הינם אישיים וקבוצתיים, כוללים גם צפייה בסרטים המדגימים חלקים מטיפול ודרכי עבודה שונות. בנוסף מלווה את התוכנית קריאה מודרכת של מאמרים מקצועיים בתחום. (חלק מהמאמרים כתובים בשפה האנגלית).

משתתפי התוכנית יחשפו למגוון מרצים בעלי ניסיון אקדמי מקצועי עשיר במגוון תחומים הנלמדים. דבר התורם רבות להעשרת הידע המוקנה במהלך התוכנית, לעיבודי המקרים המייצגים את התיאוריות הנלמדות ולפרקטיקות מהשטח של העוסקים בטיפול זוגי ומשפחתי.

בנוסף לתוכנית ההכשרה התיאורטית, מתקיימת הכשרה מעשית במסגרת "קבוצת מראות" (פרקטיקום), בה מקבל כל מטפל, משפחה לטיפול בה הוא מטפל תוך קבלת "הדרכה חיה" והדרכה פרטנית. חלק מהמקרים יופנו ע"י מרכז "בינינו" ו/או מרכז "מטיבת"א" המופעל ע"י אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל. זאת מתוך מודעות לנחיצות בהנגשת התנסות טיפולית מקצועית במהלך תוכנית ההכשרה, דבר התורם רבות ביישום מיידי ומעשי של התוכן שנלמד. יחד עם זאת מובהר כי האחריות למציאת מקרי טיפול הינם באחריות התלמידים בלבד.

המשתתפים, מלווים בהדרכה חיה, פרטנית וקבוצתית ע"י צוות המדריכים המוסמכים של "בינינו".

 

מבנה התוכנית

הלימודים התיאורטיים יתקיימו במשך שתי שנות לימוד, אחת לשבוע למשך כ- 7 שעות לימוד. הלימודים יתקיימו בימי שלישי בין השעות 14.30-21.00. שלושה מהקורסים הנדרשים יתקיימו באופן מרוכז במשך 3-4 ימים רצופים.

הקורסים יתקיימו ברוב באמצעות הזום. חלק מהקורסים יתקיימו בהנחייה פרונטלית בלבד.

להבדיל מתוכניות הכשרה אחרות, במסגרת הכשרת "בינינו", ניתן להירשם לתוכנית הלימודים המלאה או לבחור ללמוד במסגרת קורסים ספציפיים.

 

קהל היעד

הקבלה לתכנית תהיה תואמת את דרישות האגודה לטיפול משפחתי וזוגי. תנאי הקבלה מתעדכנים באתר האגודה ובאחריותו של כל לומד בתכנית להתעדכן בדרישות ולעמוד בהן על מנת לקבל את ההסמכה.

הקורסים התיאורטיים מיועדים לאנשי מקצוע מהתחומים הטיפוליים השונים: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים, מטפלים באמנות, קרימינולוגים קליניים ועוד. יחד עם זאת, אנו פותחים את האפשרות ללימודים גם לאנשי טיפול במקצועות פרה-רפואיים המעוניינים להרחיב ולהעשיר את הידע המקצועי שלהם (בהתאם להנחיות האגודה לטיפול משפחתי בישראל ניתן לשלב בקורסים התיאורטיים 10% של אנשי מקצוע מהתחומים הפרה- רפואיים לצורך העשרת היכולות המקצועיות שלהם).

 

תעודה

למסיימי התכנית במלואה תוענק תעודה על סיום תכנית ההכשרה לטיפול משפחתי וזוגי.

לתעודה תצורף רשימת הקורסים והיקף השעות של כל קורס.

למסיימי קורס יוענק אישור לסיום לימודים בקורס המפרט גם הוא את שם הקורס, היקף השעות ושמות המרצים.

 

לפרטים והרשמה: 02-6321615  ayelet@ynrcollege.org

 

 

הסבר על הקורס

שיעור לדוגמה

רכזי הקורס

מרצים

מרצות

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130