קורס ייעוץ נישואין ומשפחה - .M.F.C | מרכז י.נ.ר | לימודי טיפול משפחתי וזוגי
מרכז י.נ.ר

ייעוץ נישואין ומשפחה - .M.F.C

כניסה למשתמשים 09/06/2023 כ' סיון תשפ"ג
בחסות האוניברסיטה הפתוחה - מערך לימודי החוץ

ייעוץ נישואין ומשפחה - .M.F.C

בחסות האוניברסיטה הפתוחה - מערך לימודי החוץ
קורס ייעוץ נישואין ומשפחה

תכנית להכשרת יועצי נישואין ומשפחה

620 שעות לימוד.

 

יחידה א': מנחי נישואין ומשפחה – תיאוריות: 200 שעות לימוד

 

יחידה ב': ייעוץ נישואין ומשפחה: 420 שעות לימוד

בחסות האוניברסיטה הפתוחה – מערך לימודי החוץ

ובשיתוף אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל 

מי אנחנו

מרכז י.נ.ר מקיים מזה 20 שנים תכניות להכשרת אנשי מקצוע בתחומי ההנחיה, הייעוץ והטיפול בקרב הציבור הדתי והחרדי על כל גווניו. זאת מתוך מטרה להכשיר יועצים ומטפלים מתוך הקהילות השונות למתן מענה הולם ומקצועי לכלל האוכלוסייה בישראל.

מרכז י.נ.ר חרת על דגלו לחזק את תחום הנישואין והמשפחה היהודיים, מתוך ידיעה שרק במערכת משפחה המבוססת על יציבות ותפקוד נורמלי והולם, מצויים המרכיבים הדרושים לצמיחה אישית , זוגית ולריפוי חברתי. משפחה המאפשרת אווירה תומכת, העונה על צרכים פיזיים ורגשיים של ילדיה, תאפשר להם התפתחות בריאה ומאוזנת. וההפך, התערערות המבנה המשפחתי והעדר אווירת בטחון ותמיכה משמשים תרבית להצמחת תחלואה אישית וחברתית.

 

החזון שלנו

לפעול לחיזוק וביסוס תא הנישואין והמשפחה בישראל, זאת על ידי הקמת והפעלת מרכז לימודים למקצועות ההדרכה, הנחיה, ייעוץ וטיפול לפרט, לזוג ולמשפחה. בנוסף, לפעול למניעת קשיים ובעיות ומתן כלים והדרכה לבניית חיי משפחה יציבים.

להכשיר מגוון רחב של יועצים ומטפלים מכל רחבי הארץ והעולם שיעניקו את שירותיהם בקהילת השונות, בעבודה פרטנית, ובמוסדות ובגופים רלבנטיים לתחומי הכשרתם.

 

מטרות ויעדים

התכנית תכשיר יועצי נישואין ומשפחה ברמה טיפולית גבוהה ובהתאמה לכללי האתיקה המוסר המקצועיים והתורניים.

בתכנית תורחב ותעמיק ההבנה של התלמיד בתורת הנפש בכלל, בדינמיקות של ״הנפש הזוגית״, על מה שמניע אותנו ועל מה שאנחנו יוצרים תוך כדי תנועת ההתמודדות שלנו עם עצמנו ועם האנשים שסביבנו.

הלמידה בתכנית מנגישה את התיאוריות הפשוטות והמורכבות יותר באופן אישי וחווייתי, תוך כדי ליווי של הצוות המקצועי בכל שלבי הלמידה. במהלך ההכשרה התלמיד יעבור חוויה אישית של התבוננות פנימית, המזמינה שינוי מעצים ברמה האישית הזוגית והחברתית.

התלמידים בתכנית מלווים לאורך כל הדרך תוך כדי התנסות מעשית, ומוכשרים לעבודה עם זוגות בתהליכי ייעוץ מתקדמים, ולמתן שירות בקהילה בהדרכה והנחייה למניעת התפתחותם של מצבים בעייתיים בתוך המשפחה.

במהלך ההכשרה יעמיקו התלמידים את הידע בתחום הנישואין והמשפחה מנקודת הראות של ההשקפה היהודית ויצרו את השילוב המיוחד בין מקצועיות בלתי מתפשרת עם תפיסת עולם, השקפה והנהגה תורנית יציבה.

 

תכנית הלימודים

יחידה א':

בשנה הראשונה הלימודים יהיו מצד אחד תיאורטיים, ומצד שני יונגשו בתהליך חוויתי מרתק תוך כדי דיונים וסיעור מוחות שתורמים להבנה עמוקה של התכנים הנלמדים ויישומם בחיי היום יום.

נלמד על מרכיבים שנמצאו במחקר ובספרות אצל זוגות יציבים ושבעי רצון, על מאפיינים ושלבי התפתחות של מערכת נישואין בתוך מסגרת משפחתית הולכת ומתרחבת, ועל מהות הקשרים בין בני הזוג והמעגלים סביבם – הורים, ילדים וחברה.

במהלך השנה תורחב היריעה לנושאים חשובים ובסיסיים כאתיקה משפטית, כתיבת חוות דעת, דילמות הלכתיות, זיהוי והתמודדות עם הפרעות ובעיות בחיי אישות, זיהוי והתנהלות מול מערכות נישואין שמתמודדות עם מצבים פסיכיאטריים, מצבי אלימות ופתולוגיות.

יחידות הלימוד יעסקו ביסודות ועקרונות הייעוץ והטיפול הזוגי, וברכישה ותרגול מיומנויות בקבוצות בהדרכה צמודה של הצוות המקצועי. התלמידים יפתחו כישורים אישיים יכולות מגוונות בהתנהלות קלינית.

 

יחידה ב':

השנה השניה מנקזת לתוכה את כל הידע וההתנסות מהשנה הראשונה ומעבירה את התלמיד להתנסות פרקטית מול זוגות. בשלב הראשון של השנה תלמידי בקורס יתחילו לעבוד עם זוגות שימצאו כמתאימים לעבודת סטאז׳ר בהדרכה מקצועית צמודה. זהו שלב של הרחבת הלמידה הן ברמה תיאורטית והן ברמה המעשית – שני מסלולים שצועדים ומשתלבים יחד תוך כדי תנועה ומעלים כל העת את האתגר האינטלקטואלי והמעשי שהולך ומעצים משיעור לשיעור ומיחידה ליחידה.

בשלב השני של השנה התלמידים ירחיבו את הכשרתם לתיאוריות וגישות מתקדמות, ויגיעו להבנות בנפש עמוקות ומתקדמות יותר שמצד אחד מעמיקות את יכולות העבודה עם הזוגות שהתלמידים קיבלו עד נקודת הזמן הזאת, ומצד שני מאפשרות הרחבת יכולת מתן מענה מקצועי לקשת רחבה יותר של זוגות בעלי מורכבות גדולה יותר. זהו שלב מאתגר הפותח פתח לעולמות מרתקים בעבודה האישית של התלמיד עם עצמו ומול חייו בנישואין, במשפחה ובחברה.

במהלך השנה התלמידים יתנסו בחוויות קבוצתיות, בסימולציות ומשחקי תפקידים, ויצפו בתהליכי טיפול זוגי מקצועיים שנעשים עם זוגות שנתנו את הסכמתם לצפייה בכיתות הלימוד ולצורכי למידה.

 

רכז התכנית:

הרב שלום אביחי כהן M.A  - נישואין ומשפחה בכיר ופסיכותרפיסט

 

תנאי קבלה לתכנית:

התכנית מיועדת לעוסקים בתחומי הטיפול, הייעוץ, החינוך והחברה.

הקבלה לתכנית מותנית בראיון אישי.

 

 

לפרטים והרשמה:

רכזת לימודים בירושלים: גב' דורית ק. 02-6321625 

רכזת לימודים בבני ברק: גב' אסנת ק. 03-7160130

02-6321620    rishum@ynrcollege.org

 

 

 

 

הסבר על הקורס

שיעור לדוגמה

רכזי הקורס

מרצים

מרצות

תעודות לדוגמה

התעודה לדוגמא בלבד ואין במצג זה התחייבות לקבלתה בסיום הלימודים. פרטי התעודה עשויים להתעדכן בהתאם לפרטי תכנית הלימודים.

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130