מרכז י.נ.ר

טיפול ב OCD

כניסה למשתמשים 28/11/2021 כ"ד כסלו תשפ"ב

טיפול ב OCD

טיפול ב OCD

מבוא


טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול קצר מועד ומוכוון מטרה. הטיפול מבוסס על ההנחה שלחשיבה יש חלק מרכזי בחיי הרגש. טיפול זה הפך בשנים האחרונות לטיפול הבחירה בהפרעות חרדה שונות וגם בבעיות דוגמת דיכאון. מחקרים שבדקו את תוצאותיו, הראו שטיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא הטיפול הנפשי האפקטיבי ביותר בהפרעה טורדנית-כפייתית, בתסמונת פוסט-טראומטית ובהפרעת פאניקה.

הטיפול הוא קצר טווח (10-20 מפגשים) וממוקד בבעיה ספציפית. הפגישות נערכות בין פעם לפעמיים בשבוע, ונמשכות 60 עד 90 דקות. המטפל והמטופל משתפים פעולה בבניית התכנית הטיפולית, אשר כוללת בדרך כלל תרגול בחיי היומיום, חשיפה מבוקרת למצבים מעוררי חרדה, ובדיקה של דפוסי חשיבה. המטופלים מבצעים מטלות שונות בין הפגישות.


תוכנית הלימודים


הקורס כולל 14 מפגשים של 4 שעות. 12 מפגשים יוקדשו ללימודים תיאורטיים ו 2 מפגשים יוקדשו להדרכה קבוצתית על עבודה מעשית.
הלימודים יתקיימו בימי ראשון בין השעות 15:00 - 18:00

נושאי הקורס:


הקורס יכלול את הנושאים הבאים:
מבוא – הגדרת הספקטרום כולל דיון בנושא הדיאגנוסטי והמיקום של ההפרעה בDSM– 5 .
דיון בנושא הפרעת אישיות טורדנית כפייתית-טורדנית OCPD
OCD
TTM תלישה כפייתית
 BDD הפרעת דימוי גוף
Compulsive Hoarding  אגירה כפייתית
Other behavioral addiction (internet, shopping, gambling) התמכרויות, התמכרויות התנהגותיות אחרות (אינטרנט, קניות, הימורים)
הערכה (YBOCS, BDI) ראיון מובנה
טיפול פסיכו-חינוכי
מוכנות לשינוי Motivational Interviewing
טיפול תרופתי
חשיפה ומניעת תגובה
טיפול קוגניטיבי 
טיפול מערכתי (מעורבות הסביבה במניעה וטקסים)
שימוש בטכנולוגיות זמינות (מצלמות, מיסרונים)
הדרכה  - הצגת מקרים ודיון קליני.


סגל ההוראה


הקורס יועבר על ידי צוות המרכז לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, מחלקה פסיכיאטרית, בית החולים האוניברסיטאי, הדסה עין-כרם.
צוות המרכז לטיפול לטיפול התנהגותי קוגניטיבי מונה מומחים מובילים בתחומים שונים. חברי הסגל הבכיר כוללים את:


ד"ר שרה פרידמן :

ממקימות המרכז לטיפול לטיפול התנהגותי קוגניטיבי והמנהלת הקלינית של המרכז. ד"ר פרידמן פסיכולוגית קוגניטיבית בהכשרתה, עוסקת במחקר PTSD מזה שנים רבות, בנוסף היא מדריכת  PE ו TF-CBT ומדריכה מוכרת על ידי איט"ה.
ד"ר פרידמן עברה את הכשרתה כפסיכולוגית קלינית בבית החולים האוניברסיטאי מאודסלי, שבלונדון, אנגליה. כיום ד"ר פרידמן מרכזת את פרויקט המחקרי העיקרי של המרכז לחקר טראומה נפשית. תחומי העניין הקליניים שלה כוללים דיכאון, אבל, טראומה נפשית (PTSD), ההפרעה הטורדנית-כפייתית (OCD), והפרעות חרדה. עיקר עבודתה המחקרית מתמקדת בנושא התסמונת הפוסט טראומטית. בתחום זה היא מתעניינת בתפקידה של תפיסת העולם בהתפתחות תסמונת זו.

ד"ר רונדה אדסקי :

מנהלת תוכניות הלימודים במסגרת המרכז. קיבלה את הכשרתה בטיפול קוגניטיבי באוניברסיטת ייל שבארה"ב. ד"ר אדסקי ניהלה בעבר את מרפאת השירותים הפסיכולוגיים של אוניברסיטת ייל ולימדה והדריכה סטודנטים במחלקה לפסיכולוגיה של האוניברסיטה.  ד"ר אדסקי העבירה סדנאות וביצעה עבודת מחקר בתחום הטיפול הקוגניטיבי בארה"ב ובישראל. תחומי העניין הקליניים שלה כוללים דיכאון, אבל, טראומה נפשית (PTSD), והפרעות חרדה. ד"ר אדסקי  היא מדריכת  PE ומדריכת  CBT מוכרת על ידי ע"י איט"ה, וחברת הנהלת באיט"ה. בנוסף ד"ר אדסקי היא המנהלת הקלינית של המרכז למיומנויות גוף נפש  שעוסק בהכשרת מטפלי גוף נפש בישראל.

 ד"ר מיכאל זיו אור:

מיכאל, דוקטור לפסיכולוגיה קלינית, התמחה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי באוניברסיטת אוקספורד. חקר וטיפל במרכז להפרעות חרדה בבית החולים מאודסלי, לונדון. תחומי העניין הקליניים והמחקריים של מיכאל כוללים את ההפרעה הטורדנית כפייתית (OCD), טיפול קוגניטיבי תודעתי (MBCT) הפרעות חרדה ודיכאון. ד"ר מיכאל מוכר כמומחה על ידי איט"ה. מיכאל מרצה במכללה למנהל ומכללה אקדמית תל אביב יפו.

ד"ר עודד בן ארוש:

פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, סיים את הכשרתו בבית ספר לפסיכולוגיה, MSPP שבבוסטון ארה"ב. עם תום ההתמחות בבית החולים האוניברסיטאי של Harvard University, המשיך ד"ר בן-ארוש ללימודי פסיכופארמקולוגיה והתרכז במחקר וטיפול בהפרעות טורדניות-כפייתיות. כיום מנהל ד"ר בן ארוש את יחידת הטיפול בהפרעות טורדניות כפייתיות במרכז לטיפול בטראומה והפרעות חרדה בקהילה. ד"ר בן ארוש מוכר כמדריך על ידי  איט"ה והוא חבר בהנהלת הארגון.

 

עלות הקורס:

4180 ₪
לחברי איגוד: 3970 ₪.

 

 

 

הסבר על הקורס

רכזי הקורס

מרצים

מרצות

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130