קורס סדנת תראפיה באומנות | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

סדנת תראפיה באומנות

כניסה למשתמשים 23/04/2024 ט"ו ניסן תשפ"ד

סדנת תראפיה באומנות

סדנת תראפיה באומנות

 סיפור בשישה חלקים (six parts story making) + squiggle game

באמצעות הכלי סיפור בשישה חלקים ניתן להתבונן ולאבחן את הכוחות של המטופל והקונפליקטים עימם מתמודד. בעזרתו מתאפשרת התבוננות רב מימדית, ייחודית וממוקדת כוחות.

כלי זה מסייע בתכנון מוקדי התערבות/טיפול וכן מסייע בפיתוח הקשר עם המטופל תוך הבנת השפה שלו ותקשורת עם סגנונות ההתמודדות שלו. נלמד להשתמש בכלי זה בשעת משבר או כחלק מתהליך האינטייק וכמובן לפענח את התכנים שעולים.

בנוסף נכיר את טכניקת squiggle game שפותחה ע"י דר' וויניקוט (1971), טכניקת שרבוט שמזמינה את המטופל למשחק שרבוט משותף קליל ולא מחייב עם המטפל ובסיומו כתיבת סיפור המכיל את השלכותיו של הילד על הדימויים שיצר במשחק. באמצעות כלי זה נוכל להבין את עולמו של הילד והנרטיב המוביל אותו.

 

יצירת קלפים טיפוליים אישיים

קלפים עם תמונות ומילים משמשים כמראה והתבוננות ממרחק המאפשרת לאדם להתבונן בעצמו  ולראות היבטים שונים בעצמו ,שמקרוב אולי לא יכול לראות. המטפורה מקרבת אל המציאות הפנימית ומצד שני מאפשרת התנתקות מסוימת  והתבוננות ממרחק ללא איום.

נלמד על מטרות השימוש בקלפים בטיפול, נסקור סוגים שונים של קלפים ונתנסה ביצירת קלפים אישיים המותאמים לעולמו של המטופל ומדברים את שפתו, כאלו שיוכל לקחת איתו לשימוש ולפיתוח השיח עם העצמי הפנימי ומפגש עם כוחותיו גם מחוץ לחדר הטיפול.

 

אוסף טכניקות אבחון בטיפול באמנות – כיצד להתבונן ולהבין עבודת אמנות בטיפול

ציור עצמי, ציור משפחה, אבחון אדם קוטף תפוח (PPAT), קן של ציפור, גשר

לימוד טכניקות זמינות לשימוש בחדר הטיפול על מנת לאבחן טראומות, מצב רגשי, מסוגלות עצמית, מוטיבציה, משאבים פנימיים בזמני מעברים ומשברים, וייצוגים לא מודעים של התקשרות.

ינתן הסבר על האופן בו אנו מתבוננים ומבינים את עבודת האמנות והבנת הנרטיב שעולה מן העבודות. תהליך האבחון הוא חלק מטיפול ויצירת דיאלוג על מנת לתכנן את ההתערבות הטיפולית הנדרשת ולהבין כיצד ומתי לתווך את המידע למטופל.

המנחה: חיה עזריה, 

B.ed – חינוך מיוחד לגיל הרך, MA – טיפול באמנות, MA – עבודה סוציאלית קלינית עם התמחות בטראומה

לפרטים נוספים: 02-6321612 - גב' טובה בצרי

הסבר על הקורס

שיעור לדוגמה

רכזי הקורס

מרצים

מרצות

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130