קורס כלכלת המשפחה | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

כלכלת המשפחה

כניסה למשתמשים 23/04/2024 ט"ו ניסן תשפ"ד

כלכלת המשפחה

כלכלת המשפחה

 

 

 

מבוא

המציאות הכלכלית העכשווית אתה מתמודדות משפחות רבות מחייבת אותנו להיות בעלי ידע בתחום הכלכלה. בעידן בו תרבות המינוס והחובות הפכה להיות דבר שבשגרה, המשכנתאות מכבידות, הדיור קשה להשגה וישנו שפע הצעות ללקיחת אשראי, משפחות רבות מדרדרות למצב של חובות ומנהלות את חייהן סביב מעגל שלילי של גירעון מצטבר.

למרות העובדה שאין בנמצא פתרון אחד למצב הבעייתי, יש ללא ספק פעולות שיכולות להקל עליו- קבלת ייעוץ מקצועי וליווי כלכלי שיסייעו למשפחות להתנהל נכון ולקבל החלטות כלכליות נבונות בנושאים של תקציב משפחתי, דיור ומשכנתא, חיסכון, פנסיה ועוד.

הכרת תחום ליווי כלכלת המשפחה מאפשר לרכוש כלים פרקטים ליציבות כלכלית שיסיעו ללומדים באופן אישי. בנוסף, יאפשר הקורס לזהות ולמפות קשיים כלכלים ולהפנות לטיפול.

מטרות התכנית

  • להכיר את המבנה הכלכלי של משפחות בישראל.
  • לדעת איך בונים תקציב משפחתי ואיך שומרים על התנהלות כלכלית מאוזנת.
  • לרכוש כלים על מנת להות ולמפות רמת מסוכנות אצל לקוחותיך ולכוון אותם לשינוי.
  • ללמוד ולהבין מגוון נושאים כלכליים כגון: שוק הנדל"ן ומשכנתאות, בנקים ועוד.

שיטת הלימוד

במסגרת התכנית יוטמעו יסודות כלכלת המשפחה ויוענקו ידע וכלים יישומיים שיאפשרו לזהות בעיות בהתנהלות הכלכלית של המשפחה ולסייע בבניית תכנית כלכלית נכונה ובריאה. בנוסף, יילמדו אסטרטגיות של ייעוץ, שיעניקו לכל משתתף ארגז כלים עשיר להמשך הדרך.

במהלך הקורס הסטודנט ירכוש כלים שיסייע לו גם בטווח הרחוק. הסטודנט יקבל טפסי עבודה, טבלאות עזר וכד'.

 

מרצה

את התכנית יעביר משה אליאס, בעל תואר שניMBA  במנהל עסקים אוניברסיטת תל אביב.

משמש במשך 12 שנה כמנהל המחלקה העסקית של ארגון "מסילה לכלכלה נבונה" עם ניסיון בליווי של 2,000 משפחות (כלכלת הבית) ועסקים. יועץ לכלכלת המשפחה ולניהול עסקים. מנחה נישואין ומשפחה, בוגר מרכז ינר. מחבר ספר איך לחסוך בהוצאות המשפחה. מייסד מכון לחקר המשפחה וחבר ועדת היגוי לתוכנית לאומית לשלומות המשפחה.

נושאים מרכזיים

1. מטרות הקורס, שימוש בידע לצורך אישי וליווי לקוחות. משבר כלכלי במשפחה, כלוב של זהב, צרכנות מול רוחניות, כוחו של השיווק המודרני, ניתוק הקשר בין הכנסה לחובות, עני- תלוי באחרים, התקציב כצורך של כל משפחה כיום.

2. קרונות השליטה: "הפרד ומשול"- הפרדת חשבונות משפחה, חובות ועסקים.  כוחו של רישום ומעקב, "אכול מה שיש לך" או תקציב מאוזן. התקציב ככלי לקביעת סדרי עדיפויות.

3. טכניקות לבניית תקציב: סוגי טפסים + תרגול

4. הוצאות לא מתוכננות: חסכונות או השקעות. הכרת עולם ההשקעות: בנקים, בורסה, השקעה בעסקים ונדל"ן. נדל"ן- הכרת הענף, סוגי נדל"ן

5. הכרת ארגונים לליווי כלכלי, השקעות מסוכנות: נדלן, עסקים. עיקרון העדר, כללי זהירות, שוק אפור.

6. רונות הליווי הכלכלי. איך יוצרים שינויים אצל משפחות? מודעות, שינוי וקיום. סודיות, בניית קשר טיפולי, יצירת רצון כמנוע לשינוי. הקושי להשתנות, מפגש המלווה עם המשפחה, שילוב הליווי הכלכלי עם מקצוע המלווה (יועץ נישואין, מאמן וכו).

7. התמודדות עם משפחות בעלי עסקים: הפרדת המשפחה מהעסק- חשיבות וצורך, בעיות נפוצות, משל הפרה. 

8. התמודדות עם מצבים מורכבים: חובות גדולים למשפחה, כוחו של המיפוי, שינוי גישה ובניית תוכנית הצלה, הכרת ארגונים לטיפול בחובות

9. התמודדות עם מצבים מורכבים: מה עושים שאין הסכמה בין בני הזוג? זיהוי מצב של בעיות בשלום בית, שיטת י.ו.ז.ם, הפניית לאיש מקצוע, סיכום הקורס

 


 

 

 

הסבר על הקורס

שיעור לדוגמה

רכזי הקורס

מרצים

מרצות

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130