קורס אבחוני אישיות - השתלמות מקצועית | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

אבחוני אישיות - השתלמות מקצועית

כניסה למשתמשים 23/04/2024 ט"ו ניסן תשפ"ד

אבחוני אישיות - השתלמות מקצועית

אבחוני אישיות - השתלמות מקצועית

אבחוני אישיות - השתלמות מקצועית

המבחנים ההשלכתיים פותחו כחלק ממחקרים רבים בתחום האישיות,  ומשמשים ככלי עזר להערכת האישיות. 

הם  כוללים מטלות לא מובנות ורב-משמעיות, כאשר הבקשה לביצוע המטלה היא באמצעות הוראות קצרות וכלליות, ומגוון התגובות האפשריות הוא רב.

עמימותם של הגירויים והדרכים הרבות בהן ניתן להגיב למטלות המבחן מאפשרים ללמוד על תפקודו הפסיכולוגי של האדם, וללמוד על הרובד הנפשי העמוק והלא מודע שלו.

 

יתרונות המבחנים :

ההתרכזות במטלה מוגדרת יכולה להוריד מבוכה ו"לשבור את הקרח" במפגשים טיפוליים או אבחוניים. גם הידיעה שאין תשובות לא נכונות יכולה להרגיע את הנבדק ולתרום לביטחונו. לפעמים, במיוחד עם ילדים, ניתן להשתמש במטלות אלו באופן משחקי-טיפולי ולאו דווקא כמבחנים.

המבחנים ההשלכתיים מסייעים בהשגת מידע רלוונטי לטיפול, שאחרת היה קשה להשיגו, או שהיה לוקח יותר זמן. הקונפליקטים, הכוחות, המניעים ודרכי החשיבה של הנבחן מבטאים עצמם בדרך בה הוא מבצע את המטלה. יתרון נוסף, במיוחד עם ילדים קטנים או אנשים המתקשים להתבטא מילולית, הוא שמבחני ההשלכה נחשבים פחות תלויים בידע נרכש וביכולת מילולית. מאותה סיבה הם גם נחשבים לפחות תלויי-תרבות.

 

ההשתלמות בנויה על הצורך העולה מתוך השדה הטיפולי של אנשי מקצוע,  מטפלים, מורים והורים,  המחפשים  בנוסף לתהליך התקשורת הוורבאלי,  כלי טיפול ואיבחון מעשיים המסייעים באיבחון ממוקד ויעיל, וכן נותנים מענה  מידי וזמין לבעיה.

 במהלך הקורס, לצד הלמידה המעשית, נשלב  את התאוריות הפסיכולוגיות עליהם מתבססים כלי הטיפול והאיבחון , וכן לשיטות טיפול שונות, המעשירות את ארגז הכלים של המטפל, ונותנות  ידע  מקיף ומונגש .

 

השיעורים משלבים למידה עיונית לצד התנסות מעשית.

 

נושאי הלימוד: 

  • איבחון ווראטג  Wartegg Test  - מבחן  פסיכולוגי - השלכתי הבנוי משמונה ריבועים, בכל אחד מהם מופיע גירוי שונה, המייצג אספקט שונה של האישיות . פותח ע"י פסיכיאטר  בשם אריק ווארטג. משמש ככלי איבחוני,  וכמדד להתקדמות בטיפול הנפשי
  • מבחן גשר-   The Bridge drawing הגשר כסימבול לתהליך של התמודדות וביצוע הליך של  שינוי. הגישה נרטיבית (מייקל וייט)  תורת הלוגותרפיה  (ויקטור פרנקל)
  • איבחון  כוכבים וגלי ים-  Star Wave Test  מבחן הבודק  מאזן רגש מול שכל, הבנת המצב הריגשי של המטופל, צורת החשיבה, חרדות וקונפליקטים.
  • .מבחן הצבעים - פרופ' ליישר  -  מבחן פסיכולוגי  לאיבחון האישיות באמצעות שמונה צבעים המייצגים צרכים בסיסים שהאדם זקוק להם, ניתן לאבחן אלו צרכים חסרים, האם קיים מנגנון פיצוי, וכן לראות את מאגר האנרגיה הזמינה של האדם, והתאמתו לטיפול.
  • ניתן באמצעות המבחן  לאתר גם  דכאון, ונטיות אובדניות.
  • איבחון מצוקה בציורי ילדים ומבוגרים. – המצוקות הקשורות בהסתגלות, טראומות, מתחים וחרדות באות לידי ביטוי באופן מוחשי ביותר בציורי הילד. אבחון הדגשים מחד וה"חוסרים" מאידך יאפשר להבין באופן ברור את המצוקות השונות

 

 בר אילן. M.A מרצה:  מיכל ליברמן  .

- ביה"ח הדסה עין כרם.CBT פסיכותרפיסטית מטפלת ב.

גרפולוגית בכירה, חברת ה"אגודה המדעית לגרפולוגיה".

לפרטים והרשמה: 02-6321612 - גב' טובה בצרי

 

 

 בר אילן. M.A מרצה:  מיכל ליברמן  .

- ביה"ח הדסה עין כרם.CBT פסיכותרפיסטית מטפלת ב.

גרפולוגית בכירה, חברת ה"אגודה המדעית לגרפולוגיה".

לפרטים והרשמה: 02-6321612 - גב' טובה בצרי

 

הסבר על הקורס

שיעור לדוגמה

רכזי הקורס

מרצים

מרצות

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130