מתאזנים | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

מתאזנים

כניסה למשתמשים 24/07/2024 י"ח תמוז תשפ"ד

יערית אלבז

מתאזנים

01.01.0001

הורים ומשפחות רבות מתמודדות עם מחלת הסוכרת, מחלה שהוכרזה ע"י האו"ם כמגיפה כלל עולמית. נתוני המועצה הלאומית לסוכרת מלמדים כי בישראל מעל חצי מיליון איש חולים בסוכרת וכחצי מיליון נוספים נמצאים במצב של סוכרת סמויה. מאחר והסוכרת היא מחלה כרונית שתחומי ההשפעה שלה הם רבים, ההתמודדות עמה אינה רק נחלתו של החולה אלא של כל סביבתו ומשפחתו. הקשיים מתעצמים כאשר מדובר על סוכרת נעורים המתפרצת לעיתים בילדים בגילאים צעירים.

ההודעה על המחלה, לעיתים מתקבלת על ידי המשפחה כרעם ביום בהיר וללא הכנה מוקדמת, ומאותו היום חייהם משתנים באופן משמעותי, שינוי הבא לידי ביטוי בכל תחומי החיים ובכל סביבתו של הילד החולה. במצבים אלו, הורים, הילד בני המשפחה וכל סביבתו זקוקים להדרכה, הכוונה וליווי, בעיקר בשנתיים הראשונות.  

שיטת מתאזנים היא שיטה שפותחה על ידי האגודה לסוכרת נעורים בשילוב רופאים, אנשי מקצוע והורים לילדים סוכרתיים. מטרת השיטה היא ליצור מודעות בקרב סביבתו של הילד הסוכרתי כך שתהיה אוהדת ותומכת, מתוך הבנה שכשהסביבה מודעת, הילד יגיע לאיזון מקסימלי. הסוכרת ידועה כמחלה "חכמה" המביאה לידי ביטוי את רגשותיו של החולה ומצבו הנפשי בערכים פיזיים, השיטה שמה דגש על עבודה מערכתית הכוללת את הילד, משפחתו, מערכת בית הספר, הצוות החינוכי, ההורים, הילדים בכיתה ובבית הספר.

השיטה, העושה שימוש במשחק, מעניקה משמעות לחייו של הילד בתוך שגרה מתישה הכוללת בדיקות אינסופיות, חישובים והתעסקות במזון ובמרכיביו. המשחק נעשה בין הילד לסביבתו ובין הילד למשפחתו. כללי המשחק מובנים ומאורגנים וכוללים מעקב יומי בו הילד ממלא טבלה מוחשית הכוללים את המאכלים אותם הוא אכל. המשחק למעשה מהווה תהליך אימוני בו ההורה משמש בתפקיד המאמן והילד הוא המתאמן. כך, חוץ מהמטרה של השגת איזון, מושגת מטרה נוספת של חיזוק הקשר עם ההורה וחיזוק ההבנה. הילד משתף בקשיים שאותם הוא חווה, בלבטים ובהצלחות שלו. הסוכרת הופכת להיות מוחשית, מעשית ונראית לעין עבור הילד, משפחתו וסביבתו, ובכך נרתמים כולם לסייע לילד המתמודד עם המחלה.

 

מרכז י.נ.ר מקיים תכנית להכשרת מנחי הורים לסוכרת נעורים בשיתוף האגודה לסוכרת נעורים.

הורים, מחנכים ומנחים המעוניינים להשתתף בתכנית יפנו לטלפון: 02-6321610 

 

תגובות

מאמר זה דורג ב:

דעתכם חשובה לנו! הגיבו ודרגו גם אתם:

כל הדירוגים

05/02/2018
05/02/2018
05/02/2018

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130