מרכז י.נ.ר

עבודות סמינריות

כניסה למשתמשים 07/03/2021 כ"ג אדר תשפ"א
מאמרים לקריאה חופשית
651 תוצאות

קונפליקט זוגי כהזדמנות לצמיחה

זוגות רבים רואים בנישואין את פסגת אהבתם. הם בטוחים שברגע שמצאו את בן הזוג הנכון, הרי שמובטח להם חיים מאושרים. הם חולמים על יחסי ידידות מלאי חום , אכפתיות ואהבה. על זוגיות של שיתוף פעולה, תמיכה, קרבה ואינטימיות. אך לאחר תקופה קצרה (שלושה חודשים עד שנתיים) של אהבה רומנטית והתרוממות רוח ימצאו את עצמם בני הזוג מול חילוקי דעות  שעלולים להוביל לתחושה של חוסר סיפוק, כעס ותסכול היוצרים אווירת ריחוק המנוגדת בתכלית לציפיותיהם. זוגות רבים נבוכים כאשר הם מגלים שיש בניהם חילוקי דעות ואף מריבות. התחושה הראשונית היא שמריבות אלו מהוות סתירה לאהבה הקיימת בניהם, הם סבורים בטעות שחוסר היכולת שלהם לתקשר בהצלחה ובאהבה פירושו הוא שאין הם אוהבים זה את זה די הצורך. ולעיתים רבות יוותרו על החלום הזוגי היות והוא נראה להם בלתי אפשרי ליישום במציאות היומיומית.

בעבודה זו אדגים כיצד ניתן להפוך את הקונפליקט למקור של צמיחה. לשם כך אעסוק בהרחבה בשני המושגים העיקריים המופיעים בעבודה. 'קונפליקט' ו'צמיחה'. אביא גישות שונות והיבטים שונים הקשורים בשני המושגים ולבסוף אציג את הכלים להתמודדות עם הקונפליקט כך שאכן יהווה הזדמנות לצמיחה.

מאת: טלי כהן דפים: 22 ציון: 97 תאריך: 26/10/2014 מחיר: ₪ 44.00 הזמן עכשיו

תקשורת זוגית יעילה המסייעת בפתרון קונפליקטים

זוגות מצליחים נחושים ומטפחים בשיטתיות את הנישואין שלהם. הם יודעים מה מועיל ומטפח את הזוגיות והם גם יודעים מאלו התנהגויות יש להימנע. הם מודעים לחוקי התקשורת ביניהם ומנסים לדון בדברים בצורה מכובדת ויעילה.

עבודה זו באה לחקור את מאפייני הקונפליקט הזוגי וגורמיו, כאשר שאלת המחקר העומדת בבסיס העבודה היא: כיצד יכולה תקשורת זוגית יעילה לסייע בפתרון קונפליקטים?

הפרק הראשון עוסק בתיאור ההתנהגות, כללי יסוד והמאפיינים של זוגות מצליחים.

הפרק השני סוקר את גורמי הקונפליקט – "צרכים מנוגדים", כפי שמכנה זאת דר' רבין, הסיבות למריבות בין בני זוג ,על פי שיטתו של הפסיכיאטר דר' פלדמן. פרק זה מציג גם את עמדתו של דר' הנדריקס לפיו מריבות זוגיות הם ביטוי לקונפליקטים פנימיים. הפרק סוקר גם את שלבי ההתדרדרות במערכת הזוגית ומנסה לענות על השאלה מה תפקיד המריבות בזוגיות? לסיום מונה פרק זה את המיתוסים החוסמים תקשורת בזוגיות.

הפרק השלישי סוקר מגוון כלים ליצירת תקשורת זוגית יעילה.

כלי אחד: שימוש במטלות התנהגות על פי דר' ג'ונסון. המטלות ההתנהגותיות מכניסות את הזוגות לעולם של יחסים מסוג חדש, שבו כל אחד מבני הזוג הינו אדם שלם ומובדל, אך עדיין מסוגל ויכול להישאר קרוב לבן הזוג ולקיים מערכת יחסים משותפת ואינטימית.

כלי שני: תוכנית ארבעת הנקודות של דר' דרייקורס, הכוללת כבוד הדדי, איתור הבעיה האמיתית, עריכת הסכם ולקיחת אחריות.

כלי שלישי: שינוי התפיסה על פי שיטת האימגו. שיבושי העבר משפיעים על התנהגותינו  בהווה ועל כן שינוי התפיסה מלמד שמותר לבטא חילוקי דעות, כל אחד צריך לקחת אחריות על הקונפליקט הפנימי שלו ולא להשליך על בן הזוג.

כלי רביעי: תוכנית שלושת היסודות הבסיסיים הדרושים ליצירת דיאלוג זוגי על פי שיטתה של דר' רבין והם: הרצון להבין את בן הזוג. אופי השיחה- בהירות ותמציתיות. ושימוש בהוזון חוזר, כלי שמוביל להבנה ושיפור היחסים הזוגיים.    

מאת: בלומה נורדמן דפים: 25 ציון: 80 תאריך: 24/08/2014 מחיר: ₪ 50.00 הזמן עכשיו

סמינריון טראומה ודרכי טיפול

שלחתי לפני שנים למייל ורק עכיו אמרו לי שזה לא מעודכן שולח לפה שוב תודה מראש
מאת: יעקב אשלג דפים: 34 ציון: 76 תאריך: 24/01/2021 מחיר: ₪ 68.00 הזמן עכשיו

הנישואין: חוזה מסורתי או חוזה אישי

מאז שחר האנושות נוצרות בריתות כאלו ואחרות בין בני זוג, בעולם הישן היו כולן מוכתבות מראש ידועות ומסודרות ולאחרונה, עם שינויי החברה הנרחבים, גם נושא זה נבחן מחדש. הבאנו כאן סקירה מזויות שונות המנסות לבחון את עצם ההתקשרות ואת אופן קיומה. נגענו בבעיות המיוחדות שנוצרו מהשינויים והחידושים שנתהוו בתחום בשנים האחרונות וניסינו להקיף מעט מהנושאים המצטיירים כאבני בוחן לשינויים במערכת הנישואין ובהבנייתה. חלוקת התפקידים בבית, יחסי הכוחות, אופני חלוקת הרכוש וההגנה על זכויות הפרט בהתקשרות נבחנו כאן מהבטים שונים. ההיבט ההלכתי, החוקי, החברתי והאישי - נפשי. זה לא סוד שהדור הנוכחי מבולבל מריבוי האפשרויות והמידע השוטף עליו, הפרט נמצא תחת מתקפה של קופירייטרים ועורכי פרסומות וחדשות ללא הרף והבריות מסתובבות אחוזות תזזית וחסרות יישוב הדעת - היום, יותר מתמיד. לא פלא הוא שהבילבול חדר גם לשדה הנישואין והמסגרת הישנה מתערערת מהיסוד. אולם, למרות כל האופנות הפורחות וחולפות והניסיונות "להמציא את הגלגל מחדש", נראה שהדרך בה דרכו אבותינו ורבותינו היא היציבה, האמינה והמבוססת ביותר והיא גם שנותנת מענה לכל מצב ואדם באופן המיטבי, לבריאות ולאושר.
מאת: אבי אברהם אפלבוים דפים: 29 ציון: 92 תאריך: 10/01/2021 מחיר: ₪ 58.00 הזמן עכשיו

חיי אישות ומצות עונה ע"פ היהדות

עבודה זו עוסקת בסוגיה של מצות עונה, שעיקרה שישמח האיש את אשתו שמחה שלימה עד שתגיע לשיא התענוג והשמחה. ומצוה על האישה להיענות ולהשתתף במצווה ככל יכולתה, מפני שבלא השתתפותה לריבוי השמחה ביניהם, אי אפשר לקיים את המצווה. עד כדי, שאם האישה מונעת מבעלה תשמיש, קונסים אותה שבעלה יכול לגרשה בלי לשלם לה את דמי כתובתה. וכן אם האיש מונע מאשתו יחסי אישות, היא יכולה לדרוש גט ולקבל את כספי כתובתה. מצוה זו, עיקר עניינה היא, ביטוי חיבור הנישואין שבין בני הזוג. וממילא הכוונות של הזוג בשעת חיבורם, קריטיות להשגת מטרה זו. ישנם שתי סוגיות מרכזיות המתבקשות, הצריכות ביאור: האחד- "התדירות", כלומר כל כמה זמן מחויב הבעל במילוי סיפוקה המיני של אשתו. ובזה תלוי מהו עיסוקו של הבעל, ומהו מסוגלותו הפיזית, ומתוצאת שקלול זה, נובעת ציפיות האישה ליחס המיני ממנו. שזהו גורם מרכזי לחיובו של הבעל. וממילא אדם הרוצה לשנות את מקצועו ושעל ידי כך יוגבל תדירות יחסי האישות עמה, יצטרך את רשותה לכך. השנייה- "זמנים", ששם ישנם תאריכים בשנה שאסור לקיים בהם יחסי אישות כגון, יום כיפור, תשעה באב. ומצבים שאסור לקיים בהם יחסים, למשל, כשהיא נידה, או בשעת שיכרות. ומנגד יש זמנים ומצבים שבהם יש חיוב לבעל לקיים יחסי אישות עמה, כמו בליל טבילתה או כשהבעל שם לב שאשתו חושקת ביחסי אישות. גם אופן מעשה התשמיש המתבטאת בין היתר בתנוחות הזוג בשעת הבעילה, להיות בדרך צנועה ובאופן המובחר, כשהאיש למעלה והאישה למטה, אמנם חשוב לציין שבכל הקשור לתנוחות, ובשאר המעשים הנלווים לתשמיש, מעבר לכללי הפרקטיקום, העיקר ששני בני הזוג ירצו בכך וייהנו אחד מחברתו של השני, ובזה הם מוסיפים לאהבה, ולשמחת החיבור שביניהם, וזה כלול ואפילו מהותו של מצוות עונה. לגבי מין אנאלי, ישנה סתירה במקורות אם זה מעשה המותר או לא. ההסבר הניתן על ידי רוב מפרשי התלמוד הוא: שתלוי בכוונת הבעל, אם כוונתו למנוע הריון מאשתו, אזי הדבר אסור ונקרא "מוציא זרע לבטלה". אבל אם סיבת הבעל נובעת מתאוותו היצרית באופן אקראי, הרי הדבר מותר. כמובן רק כשיש את הסכמת אשתו לעניין.
מאת: זאב וייס דפים: 29 ציון: 100 תאריך: 03/01/2021 מחיר: ₪ 58.00 הזמן עכשיו

אלימות זוגית

בעבודה זו העוסקת בנושא האלימות הזוגית ואופני הטיפול בה, הוצגו מספר קטיגוריות של התנהגויות אלימות המופעלות על ידי בן זוג חזק כלפי בן זוגו החלש ממנו. שהוא על פי הגישה המגדרית שאומצה על ידי האגודות הפנימיסטיות השונות תמיד הגבר. ההופך את בת זוגו לקרבן ויוצר בהתנהגותו האלימה פארדינמיקה מעגלית קבועה שיש בה שלושה שלבים: מתח, התפרצות אלימה וירח דבש. שבכל אחד מהם משתתפים שני בני הזוג, ואין אפשרות להכחידה ללא טיפול מקצועי מתאים, הניתן באופן חוקי על ידי אנשי מקצוע מתחומים שונים. טיפול בעזרתו הם מנסים לפרוץ מחסומים אישיים וסביבתיים, במטרה לאתר את התוקפים ואת קרבנות האלימות הזוגית, ולטפל בהתאם בקרבן ובתוקף כאחד. תכניות שמלבד ההתייחסות הסלחנית והתמידית שלהם לנשים והצבתן כקורבנות נצחיות אין לגביהן קריטריונים אחידים המעידים על הצלחת הטיפול.
מאת: מירי אלון דפים: 33 ציון: 92 תאריך: 17/12/2020 מחיר: ₪ 66.00 הזמן עכשיו

הזדקנות וחיי משפחה - השפעת הקשיש על חיי המשפחה

ייחודיות הגיל השלישי ומאפייניו משפעים על אופי היחסים עם הסביבה ככלל ובמשפחה בפרט אשר משתנים לעיתים מקצה לקצה. שאלת המחקר בעבודה זו הינה : כצד אנשים קשישים משפיעים על הפעילות היומיומית בחיי המשפחה ? מה מניע את הבנים הבוגרים לטפל בהורה הזקן?
מאת: גילה שטיין דפים: 20 ציון: 87 תאריך: 16/12/2020 מחיר: ₪ 40.00 הזמן עכשיו

בחינת מרכיבי שי"ח אצל אבות האומה כפי המתואר בספר בראשית

מטרת העבודה הנוכחית היא לבחון האם ניתן לזהות חלק ממרכיבי שביעות רצון, יציבות וחוסן- מרכיבי שי"ח, בסיפורי המקרא על אבות האומה בהתייחס לארבע הזוגות: אדם וחוה, אברהם ושרה יצחק ורבקה יעקב ורחל. בעבודה עיונית זו שכללה סקירת ספרות עדכנית בסוגיית מרכיבי השי"ח, המרכזי בהם של גוטמן ( Gottman, 2019), עלה כי קיימים שבעה עקרונות מרכזיים ליצירת מערכת זוגית עם שביעות רצון יציבה ובעל חוסן לאורך זמן. מימוש שבעת העקרונות צומצמו לחמש פעולות, במשך חמש שעות לאורך ימי השבוע ((Gilat, 2016 ניתן לזהותם אף בשלושה מאפיינים: מחויבות, אינטימיות זוגית ותשוקה (Sterenberg, 2016) בסקירת הספרותית נכללו "ארבעה מבשרי הרעה", שהן פעולות העלולות לגרום להרחבת המשברים הזוגיים כגון: ביקורת, התעלמות, בוז ובריחה מאחריות (Pardess, 2018) בהתמקדות בשאלת המחקר נבחנו מספר אירועים בחייהם של כל אחד מארבעת הזוגות, על פי התיאור המקראי בלבד ללא היבט פרשני כדי לעמוד מקרוב על ביטויים, פעולות, התייחסות, ניסוח ותגובות לעתים ללא מילים, של כל אחד מהזוגות במהלך חייהם ובאלו אופנים הם מצליחים לשמר את המערכת הזוגית שלהם. המסקנות שעלו הן כי אכן ניתן לזהות באופן חלקי אחדים ממרכיבי השי"ח בהיבט הביצועי של פעולות שננקטו על ידי בני הזוג, כגון: גילויי חיבה, פתרון בעיות שאפשר לפתור, יצירת משמעות ושיתוף פעולה, מחויבות לנישואין ועוד. באופן בולט יותר נראה כי ארבעת הזוגות הקפידו להימנע במערכת הזוגית שלהם משימוש באחד ממרכיבי "ארבעה מבשרי הרעה", כך השכילו לשמר ואף לטפח את זוגיותם.
מאת: ניסים כהן דפים: 41 ציון: 85 תאריך: 06/12/2020 מחיר: ₪ 82.00 הזמן עכשיו

"ומכבדה יותר מגופו"

ג. תקציר מטרת העבודה הנוכחית היא לבדוק מה הנקודה המרכזית שבעל יכול להשיג דרכה שלום-בית? בעבודה עיונית זו, שכללה סקירת ספרות מגוונת בסוגיה, הן תורנית, והן מחקרית, עולה שהצורך העמוק ביותר של אישה מבעלה הוא שיעריך אותה בתור מספר אחת, מעל כולם, וכשעושה זאת, יש להם שלום-בית. מדובר כאן לא רק בעצה טובה לבעל לכבד ולאהוב את אשתו, אלא בחיוב מהתורה לכבד את אשתו כך, לא לפגוע בה, לאהוב ולשמח אותה. הסיבה לצורך העמוק והחשוב הזה של האשה מבעלה, קשור לחטא אדם הראשון וחוה. בנוסף לחיוב לכבדה, ולרווח של שלום-בית, המשפחה מרוויחה דברים נוספים, כדוגמת פרנסה בשפע וכד'. הבעל והאישה שונים בטבעיהם ובתפקידיהם, הבעל יותר לבד, יותר קר, יותר תכליתי, חזק וחסון, קולו עבה, לעומתו, האישה יותר שותפה, יותר רגשית, יותר אסתטית, גופה עדין, דיבורה ארוך ומרופד, קולה דק, וזאת משום שתפקידו להיות 'שר-החוץ' בעניינים שקשורים מחוץ לבית, ותפקידה להיות 'שר-הפנים' בעניינים שקשורים לתוך הבית. כדי שבעל יעניק לאשתו את הצורך העמוק שלה ממנו, מותר לו גם לשנות מהאמת מפני דרכי שלום. ההגדרה של אמת ושקר, היא לא האם העובדות נכונות או לא, אלא האם המטרה היא לעשות טוב לשני.
מאת: נועם רוזנפלד דפים: 29 ציון: 79 תאריך: 06/12/2020 מחיר: ₪ 58.00 הזמן עכשיו

השפעת תחושת השייכות אצל בני נוער על תהליך גיבוש הזהות

אחד הצרכים הבסיסים שהאדם נולד עימם הוא הצורך בשייכות. את תחושת השייכות הראשונה רוכש התינוק ע"י הקשר למשפחתו ובכך לומד להכיר את עצמו את סביבתו. בהמשך, כאשר גדל הילד ומתבגר חלים שינויים במעגלי השייכות כאשר הצורך בשייכות מתרכז סביב החברה. דרך החברה לומד המתבגר להכיר את עצמו מחדש. עיקר האתגר של המתבגר הוא לחקור ולמצוא זהות ולהיות נאמן לזהות. התחושה החזקה של השייכות למשפחה שרכש בילדות שנותן לו גב - משענת חזקה, תחושת ביטחון ובטחון עצמי יחד עם היכולת להתנתק מתלות בהורים ולהתחבר לחברה ושם למצוא ייחודיות וזהות אישית, הם אלו שמהווים לו את הבסיס הבריא כדי לצלוח את משבר הזהות באופן יעיל.
מאת: שרה רפאל דפים: 34 ציון: 88 תאריך: 30/11/2020 מחיר: ₪ 68.00 הזמן עכשיו

סמכות הורית

סמכות הורית היא נדבך חשוב בבניית דור העתיד והכנת הילדים לחיי חברה תקינים. נראה כי יכולות רבות מתפתחות בעקבות השימוש בסמכות, אך קיימות דרכים רבות למימוש הסמכות. ברבות השנים שונו השיטות להקניית סמכות והפכו עדינות ומתחשבות יותר ברגשות הילד. יחד עם זאת, נראה כי עדיין יש מקום לסמכות ללא פשרות והצבת הגבולות היא הגורם העיקרי לביטחון הילד. עם התקדמות המודרניזציה, נעשה קושי בהטלת הסמכות, וכאן מגיע המקום של ההנחייה והקניית הכלים להורים המתמודדים עם בעיות בתחום. נראה כי בסמכות ההורים ישנם אתגרים וקשיים רבים, והדרך להגיע אל המטרה רצופה בהחלטות וקשיים. הטלת הסמכות, בסופו של דבר, ושימוש נכון בה, על פי החוקרים, נותנים לילד ביטחון והצלחה רבה יותר בחייו.
מאת: ענת לביא דפים: 28 ציון: 87 תאריך: 29/11/2020 מחיר: ₪ 56.00 הזמן עכשיו

"דפוסי תקשורת בזוגיות והשפעתם על טיב הנישואין"

בעבודה זו חקרתי את הקשר בין דפוסי תקשורת שונים והשפעתם על טיב הנישואין. התייחסתי למושג "תקשורת" בכללו ומהותו וכן למושגים "תקשורת בינאישית" ו"תקשורת זוגית". ניסיתי להתחקות אחר התהוותם של דפוסי התקשורת בילדות (בעיקר בפרק ב') תוך שימת דגש על ההבדלים בהקשר זה בין בנות לבנים (פרק ג'). מתוך הדברים אני מגיעה להבנה שיש קשר עמוק בין הדפוסים הללו לבין בחירת בן הזוג ובעיקר בכל הנוגע לסגנון הזוגיות (אריקסון, הנדריקס). דפוסי התקשורת שנרכשו בילדות על פי רוב נשארים כאלה באופן טבעי גם בזוגיות ובהחלט משפיעים על טיב הזוגיות לטוב ולמוטב (כמו שמובא בעיקר בפרקים ג' עד ה'). בהמשך התייחסתי למיומנויות תקשורת והדרך לרכישתן וכן העליתי כמה הצעות מעשיות לשכלול דפוסי תקשורת חיוביים.
מאת: שירה כהן חסידים דפים: 38 ציון: 74 תאריך: 29/11/2020 מחיר: ₪ 76.00 הזמן עכשיו

התמודדותן של אמהות חד הוריות ,עם ילדיהם המבגרים בתחום הלימודי.

העבודה עוסקת בסוגיה הקשורה לאוכלוסיית הנשים והאמהות החד הוריות בישראל. מטרת העבודה הינה לבחון מהם המשאבים העשויים לסייע לאמהות חד הוריות, להתמודד עם קשיים ואתגרים בלימודים של ילדיהם המתבגרים. נשים ואמהות חד הוריות בישראל. הן נאלצות להתמודד עם אתגרים רבים בתחומים שונים. במסגרת תהליך גידול ילדיהם. בין קשיים אלו נמנה הקושי בהתמודדותם בכל הקשור לתחום הלימודי והישגים לימודיים של ילדיהם.
מאת: נילי בן לולו דפים: 24 ציון: 87 תאריך: 24/11/2020 מחיר: ₪ 48.00 הזמן עכשיו

תפקיד המורה בעידן הדיגיטלי

בעבודה זו ארצה לענות: ? כיצד השפיעה המהפכה הדיגיטלית על עולם החינוך? ? מהן בכלל מטרות החינוך? לאור שאלות אלו, אנסה להעמיק בשאלה נוספת: ? מהו תפקידו של המחנך במאה ה-21?
מאת: גאולה ואזנה דפים: 22 ציון: 95 תאריך: 18/11/2020 מחיר: ₪ 44.00 הזמן עכשיו

השפעת אובדנות מתבגר על המשפחה

נושא האובדנות מלווה את האנושות עוד מתחילתה כפי שניתן לראות בתנ"ך. בימנו הנושא נחקר, נמדד ובחן במגמה לצמצם את התופעה ולסייע למשפחה ולשאר הקרובים. בעבודה סקירה על המצב, נתונים, השפעת האירוע והצעות מעשיות לשיפור ההתמודדות.
מאת: רפי וורצמן דפים: 20 ציון: 84 תאריך: 11/11/2020 מחיר: ₪ 40.00 הזמן עכשיו

התמודדות הורים עם התמכרויות אצל ילדיהם המתבגרים

הכרות ההורים עם מצבי קושי שונים בגיל ההתבגרות וכתוצאה מזה להכיר את האפשרויות שעלולות להביא למצבי התמכרות אצל המתבגרים. ולתת להם כלים להתמודד ולהכיל את המצב של ההתמכרויות אצל המתבגרים.
מאת: אסתי נברוצקי דפים: 42 ציון: 100 תאריך: 08/11/2020 מחיר: ₪ 84.00 הזמן עכשיו

תפקיד בית הספר בתמיכה בתלמידים, ילדי הורים גרושים

בס"ד יהודית שטיין ת.ז 052789005 תקציר גירושין הם פתרון מקובל של מבוגרים לבעיה של נישואין אומללים, אולם לעתים רחוקות זהו הפתרון המועדף לילדים. יש שטענו כי קשיי הסתגלות ארוכי טווח שכיחים יותר במקרים של גירושין קשים יותר מאשר בעקבות מוות של אחד ההורים. במצבים אלה, בית הספר שהוא המסגרת הטבעית והמוכרת מבחינת הילדים צריך לספק מערכת תמיכה לילדים אלו. בליווי ובתמיכה נאותים של מערכת החינוך ניתן לעזור לילדים להורים גרושים להסתגל לקשיים הכרוכים בתהליך הגירושין, ובכך למנוע או לצמצם עד כמה שניתן את ההשלכות השליליות הכרוכות בתהליך זה. אי לכך, עבודה זו עוסקת בנושא תפקידו של הצוות החינוכי והטיפולי בבית הספר בליווי ובתמיכה בילדים שהוריהם בתהליך גירושין או לאחריו. שאלת המחקר שעליה עונה העבודה היא: מה הם קשיי ההסתגלות של ילד שהוריו בתהליך גירושין, כיצד משפיעים הגירושין על חייהם של ילדים, ומהם תפקידי צוות בית הספר בליווי ובמתן תמיכה לילדים אלו. גירושין הם צורה של אובדן משמעותי בחיי הילד. תהליך הגירושין הוא מוקד למצבי לחץ להורים ולילדים כאחד, כאשר במקרים רבים הילדים הם חלק מסלע המחלוקת. לאחר הגירושין הילד חווה שינויים משמעותיים, מערכת משפחתית משתנה למערכת משפחתית חד הורית והיחסים עם ההורה העוזב כרוכים לעתים רבות בקשיים רגשיים ועוגמות נפש. אמנם קיימים הבדלים בין תגובותיהם של ילדים, עם זאת הרגשות של ילדים הקשורים לגירושין של הוריהם הם בדרך כלל רגשות אשמה, חרדה, חוסר ביטחון, בושה ומבוכה, כעס, תסכול ורגשי נחיתות. יש כמה גורמים החוברים להגברת קשייהם של הילדים ובכללם חוסר ידיעה לגבי המתרחש, אובדן תמיכה הורית, נאמנות כפולה ועוד. נוסף להבדלים של אישיות, מזג ומבנה המשפחה, מצטרף גם גורם הגיל. אכן על פי מחקרים נמצא כי גילו של הילד בעת גירושי הוריו משפיע על איכות תגובותיו ועוצמתן. תפקידו של הצוות החינוכי בבית הספר לעזור לתלמידים שהוריהם התגרשו. העזרה תתבצע בטיפול יחידני ובשיחות פרטניות שבהן יוכל התלמיד לבטא את רגשותיו, חששותיו ולבטיו בעקבות גירושי הוריו ולקבל תמיכה וסיוע נפשי מהצוות. דרך יעילה נוספת המעלה את הדימוי העצמי ויכולת ההתמודדות של התלמיד, היא התערבות ייעוצית טיפולית בקבוצות קטנות. הקבוצה מהווה מקור תמיכה וקרובה ביחסים בין אישיים לילד השרוי במצב לחץ בעקבות גירושין. העבודה מתבססת על ספרות כללית אשר חלקה שייך לתחום הייעוץ החינוכי וחלקה עוסק בתהליכי גירושין והתמודדות של ילדים בתהליך זה.
מאת: יהודית שטיין דפים: 27 ציון: 87 תאריך: 02/11/2020 מחיר: ₪ 54.00 הזמן עכשיו

הקשר בין סגנון ההתקשרות לבין ערך עצמי

חוקרים רבים טוענים כי לסגנון ההתקשרות יש השפעה רחבה על אישיות של האדם. כמו כן, מחקרים מצאו כי סגנון ההתקשרות משפיע על תחומי חיים שונים של אדם כגון עבודה, יחסי אהבה, אישיות שלו וכדומה (Kaprale, 2014; Ayenew, 2016). יתרה מכך, מחקרים טוענים כי סגנון ההתקשרות המושפע מיחסם של דמויות תומכות בגיל הרך של התינוק יכולים לנבא את אישיות העתידית של האדם (Noftle & Shaver, 2006).
מאת: שושנה אזולאי דפים: 21 ציון: 89 תאריך: 27/10/2020 מחיר: ₪ 42.00 הזמן עכשיו

סמכות הורים מול המדיה בעידן המודרני

הבעיות ופתרונות חינוכיים
מאת: מאיר גמליאל דפים: 27 ציון: 90 תאריך: 19/10/2020 מחיר: ₪ 54.00 הזמן עכשיו

השפעת האמון בילד על התנהגותו בבית

עבודה זו עוסקת בהשפעת מתן אמון בילד מצד ההורים על התנהגותם בבית ובכיתה. אמון הינו מרכיב חיוני בבטחון עצמי גבוה וביחסים בריאים. בעבודה זו אני מציגה מאמרים ומשלבת פרקים מתוך ספרים, שתומכים בהצהרה ובנקודת מוצא שמתן אמון תומך בהבניית זהות עצמית בטוחה, וכתוצאה מכך בהתנהגות ראויה אצל ילדים.
מאת: ליאורה ג'מוס קרדי דפים: 21 ציון: 82 תאריך: 15/10/2020 מחיר: ₪ 42.00 הזמן עכשיו

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130