מרכז י.נ.ר

מאמרים לקריאה חופשית

כניסה למשתמשים 15/07/2020 כ"ג תמוז תש"פ
1170 תוצאות
 • הבנה של אינטרסים של הצד שכנגד מסייעת להביא לתוצאות טובות יותר. אפשר להקל על זיהוי אינטרסים ע"י שימוש ופתוח גישות פתוחות לכך כמו: אמונה שלכל הצדדים יש אינטרסים וצרכים החשובים להם. אמונה שתפרון הבעיה צריך לספק כמה שיותר אינטרסים של כל צד. אמונה שניתן לסחור באינטרסים על מנת להשיג את הקומבינציה הטובה ביותר. אמונה שיש יותר מפתרון אחד לבעיה. אמונה שבכל סכסוך יש אינטרסים משותפים ואינטרסים סותרים.

  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • יש מגשרים (Fisher & Ury 1981) הממליצים על תשאול ישיר לגבי אינטרסים. הם מציעים שכאשר צד בסכסוך מציג את עמדתו בפני הצד השני, הוא גם ישאל את עצמו ואת הצד השני מדוע עמדה זו חשובה. ניסוח זהיר של שאלות יכול להעיד על דאגה והבנה לתפיסת המצב של הצד השני ולעודד אותו לחשוף אינטרסים חשובים.

  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • אחר שהמגשר והצדדים במו"מ הגדירו את האינטרסים של כל צד, הם יעמדו בפני אחד או יותר מן המצבים הבאים: לכל צד צרכים ייחודיים שמונע את סיפוק הצרכים של הצד השני. לצדדים יש צרכים מעורבים, ייחודיים, צרכים תואמים וצרכים מתחרים. לצדדים צרכים תואמים ולא ייחודיים.

  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • צדדים ומגשרים במשא ומתן משתמשים בשני סוגי תהליכים לזיהוי אינטרסים של הצדדים בסכסוך: ישירים - מודעים ועקפים - לא בולטים.

  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • ברוב המקרים בעימות בהליך גישור, הצדדים אינם מציגים באופן ברור ושקוף את האינטרסים שלהם. ישנם מספר סיבות לכך.

  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • מגשרים משתמשים במיומנויות תקשורת על מנת לזהות אינטרסים כמו: הקשבה פעילה, שיקוף, ניסוח מחדש, תמצות, הכללה, חלוקה לקטעים או תבניות. כאשר משתמשים באחת מהמיומנויות או בשילוב כל שהו, הם מסייעים לצדדים ולמגשר לחשוף אינטרסים המוסתרים בכוונה או שלא בכוונה ע"י הצדדים.
  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • שאלה אנחנו משפחה חרדית עם שמונה ילדים. הבן הבכור שלנו בן 17, בגיל קטן היה ילד מצליח ומוכשר. ידע לקרוא מוקדם, שינן משניות בעל פה ועוד. מכיתה ד' התחילו בעיות משמעת, ובעקבותיהן נסיגה לימודית. בדקנו אם הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז, והבדיקה היתה שלילית. כך התגלגלו השנים עם עליות ומורדות כשרוב הזמן הילד סובל גם מבחינה חברתית וגם לימודית. כרגע הוא לא נמצא במסגרת. קם מאוחר, יושב מול המחשב, וצופה בהרצאות תורניות. הוא מגלה התעניינות מרובה בחסידות מסויימת, למרות שהמשפחה שלנו רחוקה מאוד ממנה. היכולות שלו גבוהות מאוד. זאת למרות שיש לו חסר של כמה שנים. אברכים שלומדים איתו מידי פעם מעידים על ילד מוכשר מאוד. מבחינה רגשית הוא מאוד מבולבל, לא מסתדר עם אחיו, כל היום מסתובב ממקום למקום, וכמעט ואינו אוכל. ניסינו פסיכולוגים למיניהם, מטפלים ועוד אך שום דבר לא עזר. יש לציין שמבחינה רוחנית הבחור ב"ה שמור מאוד, עם טלפון כשר, לא חשוף לאינטרנט, נמצא בחברה טובה וכדומה. אנו די מיואשים ולא יודעים מה לעשות. נשמח מאוד להכוונה ולעצה.
 • אימאגו 14/07/2020
  מעלת שיטת האימגו בטיפול זוגי מעלת השיחה ביצירת קשר מוזכר במקורות (שמות, ג-ז) "ויאמר ה' ראה ראיתי את עוני עמי אשר במצרים ואת צעקתם שמעתי מפני נוגשיו.." רש"י אומר: כי שמתי לב להתבונן ולדעת את מכאוביו ולא העלמתי עיני מלאטום אוזני מצעקותיו. קשיי זוגיות היו קיימים מאז ומתמיד; טיפול זוגי לעומת זאת, החל להתפתח החל משנות ה-80'. עד אז נעזרו זוגות שנקלעו למצב של משבר זוגיות ביועצי נישואין אשר הדגישו את השמירה על מוסד הנישואין גם במחיר של קיום מערכות יחסים בלתי מספקות. כיום קיימים מגוון מודלים טיפוליים לזוגות, אשר אחד הבולטים בהם הוא שיטת האימגו אשר נוסדה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס.
 • נוכחותן של ציפיות במערכות יחסים הן דבר בלתי נמנע, ולמרות זאת, לא מעט פעמים הן מעכירות את המרחב הזוגי. האם ציפיות הן דבר לגיטימי? מהן ציפיות שקטות? מתי הן מעיבות על הקשר? ומתי יהוו מקור כוח ואף יחזקו את הזוגיות?
 • זמן איכות משפחתי, אינו עניין למשפחות מיוחסות. זמן זה הוא צורך חיוני ובסיסי בכל בית ובכל משפחה, בפרט בדור שלנו העמוס לעייפה בגורמים מסיחי דעת. ההורים הם מנהיגי הבית, ובידם הכוח לייצר זמן אישי בתוך המשפחה. כולנו זקוקים לזמן איכות, זמן נעים ונוח לחיזוק התקשורת הזוגית והמשפחתית. רגעים מתוקים אלו מהווים כעין תחנת דלק והטענת אנרגיה נפשית וסביבתית בתא הזוגי והמשפחתי. מהו זמן איכות משפחתי אמיתי, כיצד מייצרים אותו והאם קיימת דרך רצויה ליצירתו.
 • במאמר הקודם פרטנו את הדרישה ההלכתית, לסתור הדין כאשר בעל הדין מביא ראיות ואפילו טענות חדשות או כאשר בית הדין סבור שטעה בפסק הדין במאמר זה נתייחס למקרים בהם טעה בית הדין בעובדות או בחשבון - האם הדין חוזר? והאם בית הדין רשאי לפרש ולבאר את פסק דינו? בית הדין שטעה "בדבר משנה" כלומר טעות בהלכה ברורה וידועה, כגון דין המפורש במשנה דינו בטל והדין חוזר.
 • נחמיה הוא בחור חכם ומוצלח. נחמיה נמצא בתקופת השידוכים אך כל הצעה שהוא מקבל, הוא דוחה בכל מני טענות וסיבות שונות. החברים מסביבו כבר נישאו והקימו בתים, אך הוא עדיין בגפו. כשהיה באמצע לימודים, לכולם הוא הסביר שהוא כרגע באמצע לימודים והוא חייב לסיים אותם כי לא יתכן להיכנס לתוך עולם השידוכים תוך כדי לימודים. לאחר הלימודים הוא אמר שהוא באמצע לחפש עבודה. וכך הוא תמיד הוא מצא סיבה לדחות הצעות שהועלו בפניו שוב ושוב.
 • במאמר זה נתייחס לשוני הבסיסי והיסודי שבין התפיסה הפסיכולוגית היהודית הטהורה של תורתנו הקדושה למשנת הפסיכולוגיה המערבית המקובלת בימינו אנו. המבנה הפנימי של נפש האדם על חלקיו השונים ומורכבותם, הינה מצרך חיוני ובסיסי בטיפול נפשי. ברור לכל בר דעת, כי לא יתכן לטפל במערכת כה מורכבת מבלי להכיר את המבנה הפנימי, את תפקידו במערכת, ובכלל את ההדדיות וההרמוניה הכוללת של נפש האדם.
 • הטיפול אליו נתייחס בכתבה זו הוא טיפול הנעשה באוריינטציה פסיכואנליטית או דינמית כפי שמכונה לעיתים. מדובר בטכניקה של טיפול המבוססת על מפגש ודיבור בין המטופל למטפל שלוקח בחשבון את קיומו של הלא מודע. מדובר בדיבור שאינו מונחה ויחד עם זאת בעל ערך רב ויכולת שינוי מרחיקת לכת. נכתב לזכרה של גב' לאה קלמרסקי ע"ה.
 • תרבות יישוב הסכסוכים בכלל והגישור בפרט נמצאת במגמת שינוי. הציבור ומקבלי החלטות מבינים את מעלות הגישור ככלי ליישוב סכסוכים והפנייה להליך זה הולכת וגוברת.

  יישוב סכסוכים : גישור ופישור
 • כיצד לסייע לילדים עם (ובלי) הפרעת קשב ADHD)) בהתמודדות עם השבתת מערכת החינוך בצל משבר הקורונה – מאת חיים דיין בעל תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות קלינית, רכז התכנית לנוער מתבגר במרכז י.נ.ר, יו"ר "מכון הקשב" – מיזם חברתי עבור אנשים עם הפרעת קשב. haymdayan@gmail.com 037445691

 • מעלת השיחה ביצירת קשר מוזכר במקורות (שמות, ג-ז) "ויאמר ה' ראה ראיתי את עוני עמי אשר במצרים ואת צעקתם שמעתי מפני נוגשיו.." רש"י אומר: כי שמתי לב להתבונן ולדעת את מכאוביו ולא העלמתי עיני מלאטום אוזני מצעקותיו. קשיי זוגיות היו קיימים מאז ומתמיד; טיפול זוגי לעומת זאת, החל להתפתח החל משנות ה-80'. עד אז נעזרו זוגות שנקלעו למצב של משבר זוגיות ביועצי נישואין אשר הדגישו את השמירה על מוסד הנישואין גם במחיר של קיום מערכות יחסים בלתי מספקות. כיום קיימים מגוון מודלים טיפוליים לזוגות, אשר אחד הבולטים בהם הוא שיטת האימגו אשר נוסדה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס.
 • אנחנו משפחה חרדית עם שמונה ילדים. הבן הבכור שלנו בן 17, בגיל קטן היה ילד מצליח ומוכשר. ידע לקרוא מוקדם, שינן משניות בעל פה ועוד. מכיתה ד' התחילו בעיות משמעת, ובעקבותיהן נסיגה לימודית. בדקנו אם הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז, והבדיקה היתה שלילית. כך התגלגלו השנים עם עליות ומורדות כשרוב הזמן הילד סובל גם מבחינה חברתית וגם לימודית.

  חינוך והורות במשפחה
 • יציאה לחופשות זוגיות ומשפחתיות הפכה להיות דבר שבשגרה. מה ההשפעה של חויית היציאה לחופשה? ומדוע היא מתפוגגת לנו מהר מידי? חיים עמית במאמר מרתק שחובה לקרוא לפני החופשה הבאה.

  זוגיות ויחסים עם המשפחה המורחבת
 • כל חברה זקוקה למערכת משפטית על מנת לשמור על הסדר והביטחון של אזרחי המדינה ועל מנת ליישב את הסכסוכים שבין אדם לחברו. מאחר ובמערכת המשפטית יושבים בני אדם, עשויה זו להגיע לידי טעויות הנובעות מגורמים שונים – בעלי דין שאינם דוברי אמת, מחסור בראיות, שיקול דעת מוטעה וכדומה ובלשונו של השופט אגרנט (בג"ץ 177/50 ראובן נ' יו"ר וחברי המועצה המשפטית, פ"ד ה 737, 751): "מטבע הדברים לא קיימת וטרם נוצרה באיזו ארץ שהיא מערכת משפט העשויה לפעול בשלמות וללא תקלה ולעשות צדק מוחלט בכל מקרה ומקרה...אף השופטים, בהיותם בני אדם עלולים לטעות" על מנת לצמצם את מרווח הטעות, אנושית ככל שתהא, קיימת במערכת המשפט ערכאות ערעור ובמקרים מסויימים קיימת אף האפשרות למשפט חוזר. אל מול האפשרות שהתרחשה טעות שיפוטית עומד הצורך "בסופיות הדיון" כלומר סופיות מוחלטת של ההליך המבוסס על מספר אינטרסים, שבג"ץ הגדירם בקצרה בזו הלשון (בג"ץ 9060/08 עמ' 5 פיסקה 7): "עקרון סופיות הדיון נשען על שורה של אינטרסים ציבוריים. העיקרון מאפשר תחימה של ההליך המשפטי; הוא מסייע בהבהרת המצב המשפטי; הוא מונע הטרדה של בעל דין באותה סוגיה וכפל התדיינויות, והוא מבטיח פעולה תקינה של המערכת השיפוטית (זלצמן, עמ' 15-12)". בסדרת המאמרים הקרובה נשתדל לברר את ההליך המכונה בציבור הרחב משפט חוזר ובלשון ההלכה נקרא "סתירת הדין", נברר את מקורו והגיונו ואת עקרונותיו.

רוצה לקבל עדכונים ממגוון התוכן של מרכז י.נ.ר?

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130