וביתך שלום | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

וביתך שלום

כניסה למשתמשים 18/06/2024 י"ב סיון תשפ"ד

הרה"ג דניאל עשור

וביתך שלום

30.07.2015

בתקופה האחרונה אנו ערים להתרחשותה של מלחמת תרבות וזהות פנימית בחברה הישראלית בנושא ההגדרה העצמית שלנו כחברה, לצד מלחמת הישרדות בלתי פוסקת כלאום במזרח התיכון, אשר מבחינות רבות סוער וגועש עד בלי די, פוליטית, מדינית, חברתית, תרבותית, צבאית וכלכלית. חוסנו של התא המשפחתי בחברה מכתיב את התמיכה החברתית ואת חוסנה של החברה בכלל מההיבטים השונים. ייעוץ נישואין על פי השקפת התורה, טיפול תיאולוגי על ידי מומחים לענייני דתות ועוד, מסייעים לחיזוק חוסנה של המשפחה, ומעצימים את השלום מבפנים. כל אלו תורמים ישירות לכל המשברים ופותרים מבלי משים גם את הדילמות החברתיות שהוזכרו. כמו רופא משפחה, גם מטפלים תורניים מרפאים את משבר הערכים בחברה אט אט באמצעות חיסונם וחישולם של התאים המשפחתיים. משבר הערכים והזהות פעמים פוקד חלק מבני המשפחה, או את כולה. כאשר אנו עמלים להרבות את השלום והאהבה, את נחת הרוח ואת הערכי הכבוד ההדדי והנתינה, אנו מעצימים את קדושת וחווית הבית היהודי.

במובנים אלו מתחזקים יסודות האמונה בערכי הקודש של העם היהודי במטרה למנוע תחלואה חברתית כמו התבוללות, ירידה רוחנית ומשברים רוחניים, ובכך אנו מעצימים את הביטחון החברתי ואת הברכה במובנים השונים. אלא שבזמן שאנו מבינים כי חוסנה של החברה נמדד בתאי משפחה וחברה בריאים ואיתנים ולומדים את החשיבות העליונה שבביסוסם, החברה המערבית בה אנו חיים עוברת תהליך הפוך לחלוטין. קדושת מוסד הנישואין הולך ומתערער, אחוזי הגירושין הולכים ורבים, מערכות זוגיות שונות ומשונות מתאמצות להשיג זכויות ולגיטימיות חברתית ומקבלים תמיכה שלטונית. תנועות חתרניות מנסות לפרק את תבנית המשפחה בכוונת תחילה כאידיאולוגיה, על מנת להמיר את הערכים המשפחתיים, החברתיים ואף הלאומיים, תומכות כלכלית בכל תנועה שנראה שיכולה לפגוע בערכי השייכות והזהות, וכל זאת על מנת ליצור עולם חדש.

בתוך כל המלחמה הזו מנבאים לנו מקורות חז"ל התפוררות חברתית לקראת סוף ההיסטוריה. הגמרא בסוף מסכת סוטה מנבאת את תהליכי ההתפוררות הערכית והחברתית שיפקדו אותנו בעקבות הגאולה ואומרת בפרק ט משנה טו: בְּעִקְּבוֹת מְשִׁיחָא חֻצְפָּא יִסְגֵּא, וְיֹקֶר יַאֲמִיר. הַגֶּפֶן תִּתֵּן פִּרְיָהּ וְהַיַּיִן בְּיֹקֶר, וְהַמַּלְכוּת תֵּהָפֵךְ לְמִינוּת, וְאֵין תּוֹכֵחָה. בֵּית וַעַד יִהְיֶה לִזְנוּת, וְהַגָּלִיל יֶחֱרַב, וְהַגַּבְלָן יִשּׁוֹם, וְאַנְשֵׁי הַגְּבוּל יְסוֹבְבוּ מֵעִיר לְעִיר וְלֹא יְחוֹנָנוּ, וְחָכְמַת סוֹפְרִים תִּסְרַח, וְיִרְאֵי חֵטְא יִמָּאֵסוּ, וְהָאֱמֶת תְּהֵא נֶעְדָּרֶת. נְעָרִים פְּנֵי זְקֵנִים יַלְבִּינוּ, זְקֵנִים יַעַמְדוּ מִפְּנֵי קְטַנִּים. (מיכה ז) בֵּן מְנַבֵּל אָב, בַּת קָמָה בְאִמָּהּ, כַּלָּה בַּחֲמֹתָּהּ, אֹיְבֵי אִישׁ אַנְשֵׁי בֵיתוֹ. פְּנֵי הַדּוֹר כִּפְּנֵי הַכָּלֶב, הַבֵּן אֵינוֹ מִתְבַּיֵּשׁ מֵאָבִיו. וְעַל מִי יֵשׁ לָנוּ לְהִשָּׁעֵן, עַל אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמָיִם.

משנה זו מלמדת אותנו לא רק את המאורעות בלבד, אלא גם את סידרם בהשתלשלות האירועים. ראשית תיווצר בעיה מוסרית חברתית - "חוצפה", וזו כבר תוביל להעזה כלפי כל הקדוש והיקר לאמונתנו מבחינה ממלכתית. יהיה זה ניפוץ חברתי של אמתות תיאולוגית, כלומר ניפוץ האמונה. "המלכות תיהפך למינות" ולבסוף "האמת תהיה נעדרת" חברתית, ומזה יגרם ישירות כל הקלקול החברתי וכל הקלקול בתוך התא המשפחתי.

הדרך לתיקון עולם כרוך בטיפול משני עבריו השונים של המתרס, מחד הטיפול בשטח ובבעיות והסכסוכים המשפחתיים שנוצרו כיועצים ומטפלים בתחום הנישואין, החינוך והמשפחה, ומאידך בקצה האחר, הטיפול היסודי באבדן האמת, האמונה והערכים בחברה במשפחה ואצל היחיד, מנקודת מבט של מטפל תיאולוגי.

לאחרונה עם פתיחת מוקד ההתבוללות של המרכז להסברה יהודית, התקבלו מקרים מצמררים הקשורים לשני התחומים כאחד -  תיאולוגיה מחד ושלום בית מאידך. לדוגמא באחת הערים החרדיות עזב הבעל החרדי את אשתו וחמשת ילדיו לאחר 20 שנות נישואין והמיר את דתו. הבעל מנסה לשכנע את ילדיו החרדים ללכת בעקבותיו. האישה פנתה לקבלת עזרה על מנת להציל את ילדיה מפניו, ואם בכלל אפשר  אז להציל גם את הבעל היקר שהלך לו לאיבוד. דוגמה אחרת היא של אישה חרדית, עולה חדשה מארה"ב שהתאלמנה פתאומית מבעלה, ונותרה בארץ בלי משפחה תומכת עם שלושת ילדיה. האישה החליטה להמיר את דתה והוציאה את בתה מבית יעקב והעבירה אותה לבית ספר נוצרי. בנה החרדי יצר קשר עם המרכז להסברה יהודית, וכך הפגיש את אמו לצורך טיפול תיאולוגי עם אחד מנציגי המרכז. מקרה נוסף הוא בעל תשובה שנשא גיורת והקים בית חרדי, מגלה להפתעתו כי אשתו הלכה בסתר במשך חודשים ארוכים לכת מסוכנת מתוך משבר נפשי שעברה.

קשה להאמין שמקרים כאלו מגיעים לפתחנו, אך מניעת התבוללות, טיפול בנוער נושר, ובעיות שלום בית מהיבטים התיאולוגיים מצויים גם בתוך המחנה שלנו. הצורך להזהיר ולעורר מודעות הפך לחיוני ביותר על מנת לגונן על הבית היהודי מפני ההתקפה התרבותית החיצונית המאיימת על שלמותו. על ידי בחיזוק הכיוון והראיה התורנית יתחזק האדם ללכת בדרך האמת והישר, ולפתור את בעיותיו, גם הזוגיות והמשפחתיות, בדרך ישראל סבא.

תגובות

מאמר זה דורג ב:

דעתכם חשובה לנו! הגיבו ודרגו גם אתם:

כל הדירוגים

25/02/2016

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130