שמשון יעקב גנוט | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

כניסה למשתמשים 30/05/2024 כ"ב אייר תשפ"ד
שמשון יעקב גנוט

שמשון יעקב גנוט

קבלת קהל

הוצאת בחורה בת 16 מהבית עקב בתעללות נפשית ופיזית

שלום רב, דחוף ביותר!! אני רוצה לשאול לגבי בחורה בת 16 שעוברת התעללות מגיל 0 נפשית ופיזית ( יש 2 אחים שהשתגעו , ושאר האחים שכבר נישאו נזקקים לטיפולים פסיכולוגים) כעת עומדת על הפרק להציל את הבת בת 16 היא אומרת שהיא עומדת להשתגע שהיא כבר לא מסוגלת לסבול. מדובר בבית חרדי( בעיר חרדית גדולה ) המצב מאוד מסובך האמא לא מתנהגת בצורה תקינה בלשון המעטה, ושולטת טוטאלית בילדים שלה. ( כל הילדים פוחדים ממנה פחד מוות, בלי הגזמה!) למי ניתן לפנות ע"מ שיעזור להוציא את הילדה למשפחה אומנה, לא כ"כ מעונינים לפנות לרווחה מעונינים לעזור לילדה לעבור בצורה חלקה למשפחת אומנה, צריך לבצע זאת בחכמה. יש לציין כי הילדה כבר ברחה פעם אחת ואיימה לפנות לכת הילל כי זאת האפשרות היחידה שלה לקבל מקום מגורים, אחותה הנשואה הצליחה לשכנע אותה לבוא אליה , ואז האמא הגיע לאחר מס' שבועות ושכנעה אותה לחזור הביתה ( האמא שולטת על הבת טוטאלית, והיא מאוד מפחדת ממנה) הילדה צריך לצאת מהבית בדחיפות. ולהתנתק מהאמא לגמרי. לתשובתכם אודה,

קודם להגדיר את ה"הוצאה" הרצויה

שלום רב. ראשית , מבחינה חוקית אין דבר כזה של הוצאה פרטית מהבית . ובפרט שמעורבים בסיפור גורמים הוריים חוקיים יכולים להיווצר מכך בעיות. שנית , הוצאה לגיטימית היא למסגרת לימודית עם פנימייה שאכן עולה הון רב אך זוהי דרך טובה אם רוצים להישאר במעורבות הקהילה בלבד ללא קשר עם רשוייות הרווחה. ולסיום , הוצאה חוץ ביתית לפנימייה טיפולית או למשפחת אומנה כפי שעולה מהשאלה שזה מה שצריך מתבצעת רק ע"י  רווחה ועם ועדת החלטה או ועדת תכנון טיפול . אם יש קשר טוב מצד הקהילה עם גורמים מהרווחה אפשר להגיע להסכמות שקטות ויפות של שימוש עדין בכל המהלכים כולל שינוי השמות וההגדרות לתועלת הענין . מניסיון. בשביל לקבל מידע על מסגרות רגילות או רווחתיות תוכלו להיעזר בקב"ס הקשור לאיזור בת ה16 הן להדרכה והן לתיווך. בהצלחה רבה בכל אשר תפנו. בברכה, יעקב שמשון גנוט קב"ס - מחלקת חינוך עיריית מודיעין עילית ומנחה הורים - 0504144241

דחוף בבקשה!

שלום רב! אני נשואה 8 שנים. לבעלי יש חסימה רגשית או קושי רגשי שממש גורמים לי להרגיש בחרדה. אני מרגישה שכל מה שעלול לקרות מותיר אותו אדיש ומאופק ולא יודע כיצד להגיב. היו לי כ"כ הרבה חלומות שבו הוא היה האויב שלי! ובבוקר כשקמתי הייתי צריכה זמן להחזיר את המציאות וממש אין לי מה לעשות. יש בו משהו מסתורי מבחינתי, ואני מרגישה שאני צריכה להיות מאד עוצמתית רק כדי להחזיר לי ביטחון לחיי. אבל אני כמעט כל בוקר קמה עם לב דופק ורק כשאני הולכת להעיר את הילדים נכנס בי כח וחיוכים. אני ממש מפחדת/ נרתעת ממנו. עכשיו רק בעצם עליתי על הרגש הזה כי תמיד חשבתי שאני עצבנית עליו ומאוכזבת ממנו וחשבתי כל פעם מחדש להתגבר...... ופשוט אני עכשיו מבינה שזה פחד ממנו. כי אין לי אימון וביטחון בו. והוא מוציא ממני את השמחה והחיות הטבעיים שבי. אנא, למי לפנות? תודה רבה!!!!!

אימון אישי או זוגי

שלום וברכה

ראשית חשוב מאוד למקד את הקושי. בהצגת השאלה מתואר שלאחר שמונה שנות נישואין קיימת חרדה  ממצב הבעל  וכן חוסר בהיכרות עמו של "כיצד יגיב אם...." וחשש לאדישות במצבים הדורשים אחרת.

מומלץ בחום למקד יחד עמו מה חוסם אתכם ואיזה תחום בחיים המשותפים שלכם ובכלל הייתם רוצים לשפר.

1. במידה ובן הזוג מכיר בכך יש לשקול במקביל ליעוץ זוגי תהליך של אימון בו אתם מובילים לשינוי .                                                     2. גם במקרה שאינו מכיר בכך יש לשתף אותו ברמה טובה בקושי של החוויה וניתן לפנות לאימון אישי לבד בהסכמתו . תהליך אשר יכול לסייע לשינוי בתוך הבית פנימה ולשנות את ההסתכלות על מצבים מסויימים.

במוקד י.נ.ר. ישנה רשימה נפלאה של מאמנים , בוגרי המכללה    בהצלחה בכל אשר תעשו.                                                                                                                                                     

ילד שמזדהה עם דמויות רעות

מה גורם לילד בן 7 להזדהות עם דמויות רעות כמו פרעה, אנטיוכוס הרשע, וכד' וכן מסרטי ילדים להזדהות רק עם הדמויות הרעות כמו גרגמל מהדרדסים וסקאר אח של סימבה מלך האריות........ יש לציין 1. שמאז שהיה קטן אהב את הדמויות הרעות ומהסיפורים בגן היה מספר במיוחד על הרעים הן מפרשת השבוע והן בנושאי החגים. 2. שאין בבית בכלל אגרסיביות, לא מכות ולא צעקות, הבית מאוד רגוע. האמא והאבא אנשים רגועים מאוד. בכללית הוא ילד רגיל שמח,אקטיבי, בלי בעיות מיוחדות.

להתמקד ולבדוק

ישנן כמה בדיקות שכדאי לבצע ועדיף לעשות זאת בשיתוף עם איש מקצוע מנחה או עם הגננת.. 

  1. לבדוק מה מידת ההבנה שלו במושגים של טוב ורע. יתכן שנימשך להתרחשות הבולטת שהרעים נותנים יותר את הטון.
  2. יתכן שהבית מידי רגוע, כלומר משעממם לתפיסתו .
  3. הצורך בגבולות, אין לו התמודדות. ו''הרעים'' בסיפורים נותנים את הטון.
  4. הזדהות בתוכן כתוכן פעיל. יתכן והאקטיביות שלו לא באה על סיפוקה והדמויות יוצרות עבורו סימבוליות לפעילות ולא להיות הטוב ושהכל רגיל.

יכול גם להיות ללא כל משמעות ,במיוחד שמצוין שהוא ילד טוב ופעיל. הילד עשיר ברוחו וההתרחשויות נותנים לו מקום להפליג לעולם הדמיון לכן בכל מקרה כדאי לבחון את הדברים האמורים  . ניתן להיעזר באיש מקצוע עם ידע בהנחיית הורים או עם הגננת.

 

יעקב שמשון גנוט [mailto:ysgenut@MODIL.ORG.IL]

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130