פורום ייעוץ נפשי - האם זוהי הפרעה נפשית? דכאון? | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

כניסה למשתמשים 29/11/2023 ט"ז כסלו תשפ"ד

פורום ייעוץ נפשי - האם זוהי הפרעה נפשית? דכאון?

14/03/2019 12:51 שאלה: האם זוהי הפרעה נפשית? דכאון?חוסר אונים

בחורה בגיל 23, שמגיל 17 תמיד חשה שלא טוב לה, הייתה הרבה בוכה, ומסתגרת עם עצמה. לא אוהבת לשתף ולספר על הקורות איתה. סגורה בינה לבין עצמה. נפגעת ולא מראה זאת. משחקת אותה גיבורה או שיורדת עליך במילים פוגעות יותר. ומאידך בחורה מוצלחת מאוד, שאפתנית, עובדת, לומדת. חרוצה. ומשפחה יציבה אך היא תמיד בתחושה שלא טוב לה. מגדירה זאת כ למה לי לחיות? בעבור מה? חל שיפור מאז. אך עדיין מסתגרת מידי פעם עם עצמה ומגיעה לעיתים הבייתה ומתלוננת - לא טוב לי. אני האמא די חוסרת אונים מול זה. מה עושים? ממה זה נובע? למי לפנות? יש לציין שאבא שלה גם אדם סגור ומופנם שלא מספר ומשתף, בתחילת הנישואים גם היה די מסוגר עם עצמו. ולא מרבה לתקשר. נעלב ונפגע בקלות ומתסגר יותר לתוך עצמו כאשר זה היה קורה לו. אין לו תחביבים מסויימים שאוהב לעשות לעצמו, כביכול אדם רוחני שאינו כל כך מקורקע למציאות. אשמח ואודה לתשובתכם. תודה מראש.

לשאלה זו ענו 1 מומחים

01/05/2019 13:52

חוסר אונים

נאוה סבג

לאמא היקרה והחשובה,

כשקוראים את המכתב שלך מרגישים את חוסר האונים שלך - את רוצה לעזור אבל את לא יודעת איך, כל כך כואב לך על המצב ואת לא יכולה לעזור. 

א. בן אדם שלא מודע לבעיה שלו ולא מבקש עזרה - אי אפשר לעזור לו בכוח. טיפול מתחיל בכך שהאדם מודה שיש לו בעיה ושעליו לטפל בה - עד שלא יעשה כן אי אפשר להתחיל בתהליך טיפולי. בדיוק כמו אדם שעבר עבירה - עליו קודם להתוודות (להודות שחטא –( להבין במה נכשל, להבין את הבעיה שלו - רק אז אפשר להתחיל בתהליך (עזיבת החטא וקבלה לעתיד) ובהמשך תשובתו תתקבל 

ב. לגבי השאלה שלך "האם זו הפרעה נפשית או דיכאון?" על זה באמת שאין לנו תשובה - מי שמאבחן דיכאון או הפרעה נפשית זה רק איש מקצוע – וכדי שיאבחן זאת צריך לפנות אליו באופן אישי, ישנם מספר פרמטרים שיש לבדוק כדי לאבחן זאת.   

ג. מאחר שאת עצמך פנית אלינו בשאלה - משמע שאת חווה קושי בחייך ואת מעוניינת בקבלת עזרה -  את מרגישה חוסר אונים מול בתך ומול בעלך, ואולי את מתמודדת גם עם רגשות כואבים אחרים שאת עדיין לא מודעת להם - אני בטוחה שאם את תפני לייעוץ תוכלי לקבל תמיכה וכוח להתמודד עם הרגשות הללו, ואולי אף לקבל כלים שיעזרו לך להתמודד מול בני משפחתך.

דאגה בלב איש – ישיחנה.

בהצלחה יקרה,

נאוה סבג

מנחת נישואין ומשפחה ומטפלת רגשית

טל' 0532558880

מייל: navabg2251@gmail.com

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130