פורום הנחיית הורים - זעקה לעזרה | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

כניסה למשתמשים 22/02/2024 י"ג אדר תשפ"ד

פורום הנחיית הורים - זעקה לעזרה

01/11/2019 08:38 שאלה: זעקה לעזרה

הבן הבכור שלי בן 17 וחצי מדבר אלי בצורה מזלזלת וחוצפנית אני בוכה מכאב מצער ומעלבון בבקשה זקוקה לעזרה דחופה כואב לי הלב הוא מתנהג בכפיות תודה כלפיי רק שצריך משהו הוא נחמד אני משתדלת לעשות לו טוב והוא תוקף ללא הפסקה תודה

לשאלה זו ענו 1 מומחים

12/01/2020 21:26

הורים מנהיגים/ מרים מארי

מרים מארי

פער הדורות בין הורים למתגברים היה קיים תמיד, והוא תופעה טבעית ומאוד חשובה מבחינה התפתחותית בחיי הילד ובביית האישיות שלו. כשהילדים צעירים, הם מקבלים מאתנו בחיוב את תכתיבי ההתנהגות  שלהם .      והיכולת שלנו לשלוט בהתנהגותם ומעשיהם,  היא קלה . כי להורה יש סמכות ויכולת להדריך אותו  באופן מלא.

כדי שהורים יצליחו להנהיג את ילדיהם , עליהם היות רחוקים וקרובים בעת ובעונה אחת . מצד אחד עליהם להיות רחוקים מספיק כדי לראות לאיזה כיוון הילד הולך ולהוביל אותו אליו . מנגד עליהם לשמור על קרבה לילד ולעזור לו להתאים את מטרותיו ודרכן לשמור על מכלול היחסים בינו לבנם.

חילוקי דעות בין הורים לילדים נובעים מראיה שונה שלהם את עצמם ואת האחרים. ראייתו  של הילד צרה וממוקדת בהווה הכי עכשווי, שכן ילדים מרוכזים בסיפוק צורכיהם מידית. לעומת זאת, ראייתם של ההורים רחבה , צופה עתיד, לוקחת בחשבון את כל שאר בני המשפחה.    התוצאה, שלהורים יש ציפיות ודרישות מהילדים שפעמים רבות לא עולות בקנה אחד עם רצונות הילד.   ואז מתרחש קונפליקט. כדוגמת המקרה שהצגת  בשאלתך .      מצד אחד את יודעת מה טוב לילד שלך מצד שני קשה לך לקבל שהוא מסרב לחשוב כמוך.

קיימות כמה סיבות לכך שהורים מתקשים להדבר עם ילדהם בעיקר בגיל הגרות : 1. קשה להם לותר על השליטה הבלעדית, 2. קשה להם להכיל את הדאגה לילד, 3. קשה להם לאפשר לילד לשלם את המחיר של מעשיו,4. קשה להם למצוא את הדרך לקבל את עצמאות ילדיהם, 5. קשה להם לשחרר או בעצם  לקבל שהילד לא הולך בדרכם.

אולם כדי שהילד שלך יצליח להמשיך להפתח לגדול ולעצב את אישיותו חובה עלינו ההורים לתת לו מרחב .  בגיל הזה במיוחד  הם בוחנים אותנו ההורים עד כמה נקבל אותם בכל מחיר עד כמה נאהב אותם ללא תנאים !

 אני ממליצה תמיד לשמור על קשר חברי עם הילדים במיוחד עם מתבגרים  . להקשיב להם. להיות ערני לצרכים שלהם . להאמין בהם וביכולות שלהם. להעצים אותם כמה שיותר. לתת להם לבחור ולהעמיק את הדימוי העצמי החיובי . לא לתת כלל להרגיש שהוא טעה , נפל, שגה , נכשל.  להפך לתת לו ביטחון להתמודד ולהצליח . חשיפת הילד לאתגרים  תחשל אותו והכי חשוב לראות את הילד צריך , לא מה שטוב לנו , למעמד משפחתי . אלא טובת הילד קודם.

אני מאמינה שאם תפתחי ותשדרי לילד את המשוב החיובי הזה תוכלי להשפיע עליו ממקום טוב ,ממקום מכבד . וחלילה, לעולם לא להרגיש כעס , עצב, קפידה או לפרש את זה ככפיות טובה להפך להכיל להבין ולקבל ולאהוב בכל מחיר בלי תנאים אהבה שאינה תלויה בדבר לעולם ...

בברכת סיעתא דישמיא

מרים מארי

mari6743604@gmail.com

(ניתן לשלוח שאלות)

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130