פורום ייעוץ נפשי - אמא יקרה | מרכז י.נ.ר ללימודי נישואין ומשפחה
מרכז י.נ.ר

כניסה למשתמשים 03/12/2023 כ' כסלו תשפ"ד

פורום ייעוץ נפשי - אמא יקרה

25/06/2017 11:58 שאלה: אמא יקרה

שלום לכולם. אימי היא אישה חרדתית. נבהלת מכל טלפון, "מתה מפחד" מכל כאב ראש שלנו... לאחרונה המצב מחמיר ביחד עם בעיה רפואית של אחד הילדים וזוגיות שמדרדרת... היא תמיד מדמיינת את הגרוע מכל, חולמת ביעותים, וממש חוששת מהרגע הבא. בשיחות האחרונות שלי איתה היא מספרת לי על התעוררות בלילות מחלומות רעים (לרוב קשורים למוות של מישהו שקרוב אליה או מחלות איומות וכד'), קשיים בנשימה, פחד עד כאבי חזה, כל זה גם במהלך היום לאחר מחשבות. ראיתי אותה השבוע, שמתי לב שהיא "נתקעת" בתוך "בועה", דומעת, ואחרי דקות חוזרת לעצמה כאילו כלום. זה לא נראה לי רגיל, אמרו לה כמה פעמים ללכת לטפול והיא נעלבת. אני יודעת שיש לי השפעה עליה. אני רוצה אכן להביא אותה לטיפול אבל לא יודעת מה מתאים ואיך זה הולך. רוצה להעביר אותה כמה שפחות פרוצדורה ולעשות זאת בצורה הכי מכבדת ונעימה. אחרי הכל היא אישה נורמלית לחלוטין, עם אינטלגנציה רגשית גבוהה. אשמח לקבל מכם תשובות מפורטות ככל האפשר, בתודה.

לשאלה זו ענו 3 מומחים

17/09/2017 17:14

שיטת CBT

פנינה גרין

 

שלום רב

אשמח לעזור בשיטת הCBT ולטפל בחרדות של אמך. ברור שהיא זקוקה לעזרה, וחשוב להסביר לה את השינוי באיכות החיים שלה.

בברכה,

פנינה גרין

0527134431

17/09/2017 18:15

העלמת הפחד - איכות חיים

בת שבע אדלר

ניכר שאת מאוד מסורה לאימך ודואגת לה. אכן נשמע שהיא סובלת מהחרדות שלה וזה מאוד מובן ונורמלי. עלייך מוטל התפקיד לנרמל את החרדות שלה, לומר לה שכולנו חוששים מדברים שמדאיגים אותנו, והקב"ה ברא לנו מנגנון של פחד שהוא בא להתריע על סכנה מתקרבת. כמו גלאי עשן שמתריע על הימצאות אש בקרבת מקום, וכך זה אמור להיות. לפעמים הגלאי עובד שעות נוספות, תארי לך שאת מציתה את הגז, מטגנת חביתה והגלאי מתחיל לצפצף ומקפיץ את מכבי האש...אכן, אין עשן בלי אש אך היינו רוצים לעזור לאימך להחזיר את הגלאי לפרופורציות הנכונות כי היא סובלת מזה.

יש לך תפקיד גדול. ד' יכוון אותך לעזור לה בצורה מכובדת ויעילה. אל תילחצי, זה יכול לקחת זמן עד שהדברים יתישבו על ליבה. תני לזמן לעשות את שלו.

בהצלחה,

בת-שבע אדלר  /  מטפלת רגשית ב-CBT , מוסמכת מטעם איט"ה  (איגוד ישראלי לטיפול התנהגותי קוגנטיבי), מומחית בחרדות    05331-65858     ba65858@gmail.com 

26/09/2017 22:33

בת יקרה

רחל פישר

שלום לך בת יקרה -לא פחות.

ניכרת היטיב דאגתך לאימך. את גם צודקת. יש כאן בעיה. יש לה חרדות והיא מגבירה אותן בעזרת מחשבות ודמיונות שעוברות אצלה בראש-כפי שאכן ציינת.

קודמתי  ציינה בצדק, שמנגנון הפחד הוא נצרך עבורנו במידה ובמינון הראויים והמותאמים לכל אירוע.

כאן זה בהחלט לא מותאם, אלא מוגזם בהרבה. אני מבינה מתוך דבריך, שהדמיונות שהיא חווה, גורמות לה

לקשיי נשימה ואף לכאבים בחזה. אלו הם חלק מהסימפטומים של התקפי החרדה הידועים לנו.

את גם צודקת שראוי לה לאימא שלך ללכת לקבל עזרה.יחד עם זאת אני מבינה את המצוקה שלך. את יודעת שזה נחוץ  אך אימך חוששת  מיזה.  אז מה עושים?

כיון שיש לך השפעה עליה [כך כתבת] תמשיכי לדבר על ליבה בעניין זה. בין היתר את יכולה לומר לה שטיפול יכול לעזור לה להרפות ולהפסיק לחשוב את המחשבות הטורדניות הללו. להסביר שבעזרת טיפול זה היא תרגיש יותר טוב. יהיה לה יותר קל עם מה שקורה במשפחה, עם מה שקורה סביבה. פשוט להביא אותה למחשבה שחייה יהיו יותר קלים ונוחים! ניתן גם להציע לה שתבואי איתה לייעוץ, ואף להוסיף ולומר שגם את הולכת לייעוץ כשצריך, ובעצם כולם-כולנו! היום זה ב"ה נפוץ  ונורמטיבי ללכת להתייעץ בנושאים שונים ומגוונים. ובאמת מדוע לא? אם זה יכול לעזור, אז מה טוב ומה נעים.

בקשר לטיפול עצמו: מניסיוני  ועבודתי עם אנשים שסובלים מהתקפי חרדה, טיפול של c/b/t עשוי בהחלט לעזור. זה טיפול שמשתמש במחשבות של האדם, ברגשותיו ובמעשיו. מסבירים למטופל את השיטה, ובד"כ, אדם הרוצה לצאת מזה, ישתף פעולה ויתרגל במפגש ואף בביתו. התקפי חרדה גורמים לאדם סבל גדול אך מיותר . לעני"ד, כדאי לשכנע את אמא בצורה יפה ומכבדת שכדאי ואף רצוי שתלך לטיפול ובכך, סבל רב יחסך ממנה..

בברכה והצלחה בעז"ה

רחל פישר פסיכותרפיסטית. עובדת בשיטת הCBT

054-6600113

 

להרשמה ופרטים נוספים

מרכז ינר

סניף ירושלים: בית הדפוס 30
טלפון: 02-6321600
סניף מרכז: ברוך הירש 14
טלפון: 03-7160130