facebook youtube google

מדור אקטואליה במשפחה

הורות באחריות-חוששים מעצמאות

מאת בת שבע אדלר 20/04/2017
תקציר:
תינוק נולד חסר ישע ותלוי באופן מוחלט באימו. הוא זקוק לה לסיפוק כל צרכיו הפיזיים והרגשיים. שלב זה בחיי התינוק נקרא השלב הסימביוטי, בו חווה התינוק את עצמו ואת אימו כישות אחת ללא נפרדות כלל. ככל שהילד גדל, אנו מצפים שתתפתח נפרדות פיזית ורגשית. אך מה קורה כאשר הילדים "עוזבים את הקן"?
הורות באחריות-חוששים מעצמאות
fotolia
כד ניסן | 20.04.2017

בס"ד

הדרך מסימביוזה לעצמאות מוחלטת כוללת שלוש תחנות עיקריות:

תחנה ראשונה - מגיל שישה חודשים עד גיל שלוש שנים:

משלב הזחילה בו מתחיל התינוק לחקור את הסביבה, נראה אותו מאמין יותר ביכולתו, ופחות תלוי באישור של אחרים. הוא מפתח רצון משלו, הסביבה מעסיקה אותו ותוך כדי זחילה הוא חוקר אותה. בגיל שנתיים הילד רוצה לעשות הכל לבד שזהו ביטוי לגילוי עצמיותו לעומת ההורים. בגיל שלוש ישנה תחושה של מסוגלות עצמית של הילד ושליטה על חייו בגבולות סבירים.

תחנה שניה - גיל ההתבגרות:

גיל ההתבגרות מאופיין בחיפוש ובניית זהות אישית. עד לגיל זה, נשען הנער על זהות הוריו, וכעת הוא מתחיל לשאול את עצמו - מי אני, ומה אני רוצה להיות?. גם הוא, כמו הילד בן השנתיים, רוצה לעשות הכל לבד. הוא רוצה לקבל החלטות לבד ולהתנסות בחוויות משלו. בשל הצורך בנפרדות, מתפתחת מרדנות כלפי הפעלת סמכויות ההורים, והתחושה היא של "אנטי" – אנטי החלטות ההורים, ואנטי כלפי כל מה שההורים מייצגים עבורו.

תחנה שלישית - נישואי הילד :

בשלב זה, ברור לכאורה, שכאשר אדם נישא ומקים בית משל עצמו, הוא זכאי לקבל החלטות לבד ולבנות את ביתו בדרכו שלו. ובכל זאת, אנו מבחינים בתופעה מעניינת המתרחשת בשלב זה. בשתי התחנות הראשונות ההורה לומד להכיר בצורך של הילד לעצמאות חדשה. ההורים מסכימים עם התהליך הטבעי הזה, מאפשרים אותו, אינם מנסים להשאיר את הילד קשור אליהם ותלותי בהם או לעורר אצלו רגשות אשם על רצונו לעצמאות. ההורים גם לא כועסים על רצונו של הילד להחליט לבד ואינם נפגעים ממנו. אך דווקא בתחנה השלישית אנו מוצאים לא מעט הורים כועסים ופגועים, שאינם מקבלים בהבנה את היפרדותו של הילד. בשלב זה שכיח לשמוע מההורים אמירות כגון: "למה היא לא יכולה אפילו להרים טלפון?", "אחרי כל מה שעשיתי בשבילו, לא אכפת לו ממני?", "כבר לא איכפת לה מאיתנו", "הוא מצא משפחה חדשה" וכדומה. נראה שקשה מאוד להורים רבים לקבל את העצמאות החדשה של ילדיהם הנשואים. יש הורים שירחיקו לכת ואף ינסו לכפות על הילדים קשר איתם, למרות שהתוצאה תהיה ההיפך המוחלט.

מה שונה כאשר הילדים נישאים ועוזבים את הקן? האם ההורים אינם שמחים ומקבלים בברכה את העצמאות החדשה?

התשובה היא שההורים בוודאי מאושרים עם הבית החדש שמקימים ילדיהם. אך אל הנחת מתלווים לא מעט חששות:  איזה סוג קשר יהיה בינינו מעתה? הוא/היא הרי מחוייבים בראש ובראשונה לבן/בת הזוג, יש להם משפחה חדשה שתתפוס את כל עולמם, איזה מקום יהיה לנו בחיים שלו/ה, אם בכלל? האם יהיו מעוניינים בקשר איתנו כמו בעבר? אולי נהפוך להיות רק בעלי "בית מלון" עבורם מדי פעם? האם לאחר שהשקענו כל כך הרבה אהבה, כוחות, זמן ומה לא, נהפוך מיותרים? מעבר לתחושות האישיות עולות לא מעט חששות לגבי הילד/ה: האם יהיה לו טוב, האם בן/בת הזוג החדשים ידאגו לו כל צרכו, האם הוא יהיה מאושר?

התחנה השלישית של נישואי הילדים שונה משתי התחנות הקודמות - גיל הילדות וההתבגרות, שהיו תחנות מעבר. בגיל שלוש, למרות תופעת המרדנות, ידענו שבסופו יישאר בננו קשור אלינו, גר אצלנו, נתון לסמכותנו, אם כי הרבה יותר עצמאי. לנישואי הילדים מתלווה מימד של קבע. זוהי איננה עוד תחנת מעבר. החתן/הכלה פורשים כנפיים, עוזבים את הקן לקול איחולי - "שיהיה בנין עדי עד"- כלומר שלא ישובו לביתנו לעולם. אנו עונים בשמחה "אמן", אך בלב מתגנבים החששות.

אם נעבור לצד השני, ונשאל את הילדים הנשואים על רגשותיהם לגבי הקשר עם ההורים, נגלה כי ישנם רבים כועסים ופגועים. הם רק רוצים שיפסיקו להתערב להם בחיים, שיכירו בעצמאותם המוחלטת ובזכותם להחליט על חייהם לבד. וכמו בכל קשר, שני הצדדים צודקים. בפרשת בראשית התורה מגדירה את הנישואין בפסוק הבא: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" (בראשית ב, כד). זהו ביטוי לנפרדות מוחלטת מההורים, אינדיווידואליות ויצירת זוגיות חדשה. מאידך, בהלכה ישנה התייחסות ברורה ובלתי מתפשרת להלכות כיבוד הורים החלים על ילדים נשואים. מכאן שניתן למצוא דרך מאוזנת, נעימה ומכבדת שבה יינתן מקום לרגשות שני הצדדים. כמו בכל קשר, על כל אחד מהצדדים לנסות להבין את הצרכים הרגשיים של הצד השני, לתת להם לגיטימציה ולנסות לבוא לקראת.

הנחות יסוד שעל ההורים להפנים עם נישואי ילדיהם:

* סוג הקשר שהיה לפני הנישואין לא יחזור. הקשר יהיה מורכב מעליות ומורדות, לפעמים נמצאים ביחד ורוב הזמן לא.

* הילדים אינם קיימים לתועלת ההורים. לבן הארמי אמר, "הבנות בנותי והבנים בני" (בראשית לא, מג), אך זו טעות מהותית.

* יש לזכור שהילדים הנשואים אינם 'נגד' ההורים אלא הם 'בעד' תהליך העצמאות של עצמם.

* הילדים אינם חייבים לבחור בהורה כדמות הסמכותית המשפיעה על החלטותיהם בחיים. מותר להם לבחור בדמות אחרת או להחליט בעצמם.

* אין לילדים אחריות להעניק להורה את משמעותו כאדם בעל ערך. זה לא תפקידם. על ההורה למצוא את המשמעות והערך של חייו בעצמו.

* להבין שעם נישואיהם, הילדים הבוגרים מקבלים את כל החלטותיהם באופן עצמאי, לטוב ולרע. ההורים יכולים ללוות, לייעץ, לגרום לילדים להרגיש שאוהבים אותם ותומכים בהם אך לא לחיות את חייהם במקומם.

הנחות יסוד שעל הילדים להפנים עם נישואיהם:

* אין ספק שהנאמנות הראשונה היא כלפי בן/בת הזוג. ההורים ייאלצו להבין שמקומם בחייכם הצטמצם. יש למצוא דרכים לכבד אותם באופן שלא יבוא על חשבון הזוגיות וביתכם החדש.

* הורים יעריכו ויתכבדו מאוד אם תשקלו להיוועץ בהם בצמתים של קבלת החלטות חשובות.

* הורים נוטים להיפגע כשהם חשים שלא משתפים אותם בתהליכים, מסתירים מהם ו'מנחיתים' עליהם.

* ההורים מכירים אתכם הכי טוב ורוצים בטובתכם. יש להם ניסיון, חכמת חיים ורצון אמיתי לעזור. זהו השיקול היחיד שמנחה אותם כשהם נותנים לכם עצות, ושווה לשקול אותם בכובד ראש.

מהנחות יסוד אלו נובעות ההמלצות המעשיות הבאות:

המלצות להורים:

* יש למתן את הנטייה הטבעית להתערב ולעזור. צריך לתחום אותה לכמות ולאופן שמתאימים לרצון הילדים.

* לא לדבר עם ילדים בוגרים על בעיות ממקום 'מחנך' של מי שיודע מה נכון ונותן 'עצות חכמות'. יש להפחית את הביקורת והרצון להשפיע. דברו עם ילדיכם כאנשים בוגרים שהאחריות לחייהם היא שלהם בלבד.

* לשנן לעצמכם שהילדים מתרחקים כי הם חייבים לבנות את חייהם ולא כי הם אוהבים אתכם פחות. יש להוריד את הלחץ לקבל הוכחות לאהבה כי זה רק מרחיק.

* חשוב לא להתחשבן מי עשה כמה למי, ולא להיות צודקים אלא חכמים. למרות שהם לפעמים קצרי רוח ונראים כלא מכירי טובה, נסו לא להיפגע. עדיין – הם הילדים ואתם ההורים.

* תפקידכם לרכך את הציפיות שלכם מהם כדי שיתאימו למצב. ככל שהן נוקשות ואינן מתאימות למצב, יש סיכוי שתצאו פגועים.

* לשקול היטב את הדרך בה תדברו איתם על נושאים שמפריעם לכם. העיקר - ללא האשמות ובידיעה שלא כל מה שתאמרו יתקבל ויבוצע.

* לפרגן לעצמכם שההתרחקות כואבת ומותר לכם לפעמים להרגיש עלבון. הילדים לא חייבים לשמוע על כך.

* ובעיקר: להשקיע בבניית קשר משמעותי עם הילדים הבוגרים. ליזום אקטיבית קירבה והנאה במקום לעסוק בתחושות קיפוח.

המלצות לילדים הבוגרים:

* אם אינכם מרוצים מהמצב, אל תסתפקו בלהאשים ולשנות את ההורים המלחיצים. השקיעו יותר בעבודה על עצמכם. עכשיו אתם שותפים שווים בקשר.

* קחו אחריות, הגדירו לעצמכם באיזה אופן מתאים לכם שההורים יהיו מרכזיים בחייכם. אימרו להורים בצורה ברורה ואדיבה מה מתאים לכם ומה לא. קבלו את זה שחלק ממה שתאמרו יתקבל וחלק לא.

* נסו לבוא להורים בדעה מגובשת באשר למה טוב לכם. כך תוכלו להיות פחות כועסים או חנוקים מולם.

* כאשר תמצאו דרך להרגיש בוגרים ועצמאיים בעיני עצמכם, בקשות ההורים לקשר לא ילחיצו אתכם כל כך.

* פרגנו להורים תשומת לב. אל תשכחו לומר להם שאתם אוהבים, מתגעגעים ושהם חשובים לכם. גם אם זה נראה לכם ברור מאליו וילדותי, להורים זה חשוב.                 

מקורות

הנה המקורות:
ברק חלי,(2006),כשהילדים יוצאים מהבית, הוצאת ספרים יסוד,חולון
סולן רוני,(2007),חידת הילדות, מודן הוצאה לאור,מושב בן-שמן
אריקסון אריק ה.,(1976),ילדות וחברה,תרגום אורי רפ, ספריית פועלים, תל-אביב

הכתבה משויכת לקורס | מנחי הורים חינוכיים

כתבות אחרות

בשעה טובה קורס רבני קהילות באור יהודה הסתיים בהצלחה

בשעה טובה קורס רבני קהילות באור יהודה הסתיים בהצלחה

בטקס חגיגי ומרגש בברכת ראשת העיר גב' ליאת שוחט, ובמעמד רב העיר, הרה"ג ציון כהן שליט"א, ונציגות עובדי רווחה, הסתיים אמש קורס מנהיגות בקהילה לרבני העיר.

הקורס התקיים בשיתוף פעולה ייחודי בין מחלקת משאבי קהילה – אגף שח"ק, הרשות לביטחון קהילתי, מרכז קרן אור ומרכז י.נ.ר, שהיה אחראי על העברת ההכשרה.

הקורס, שכלל מיומנויות באיתור, זיהוי וסיוע בתחום הזוגי והמשפחתי, הועבר ע"י הרב אליהו בן סימון, יועץ נישואין ומשפחה, רכז התכנית להכשרת מדריכי נישואין במרכז י.נ.ר וראש בית ההוראה "שלמות המשפחה". זאת מתוך הכרה בערך וחשיבות רב הקהילה המשמש דמות מרכזית להענקת תמיכה והכוונה.

הקורס התמקד באיתור קשיים ובעיות בשלבים ההתפתחותיים של המשפחה, במרכיבי תקשורת, מאפייני טראומה ומשבר,  ובהענקת ארגז כלים להתערבות ראשונית והמשך ליווי לקבלת עזרה מקצועית במידת הצורך. הקורס פיתח וחידד את הידע וההבנה בנושאים רגישים אליהם נחשפים רבני הקהילה, והחשיבות של התערבות מקצועית ושיתוף פעולה עם גורמי הטיפול הקיימים בעיר.

"כרבני קהילות הבנו כמה אנחנו צמאים וזקוקים לידע מקצועי שיסייע לנו לפעול בקרב הציבור שלנו. הקורס נתן לנו מענה ותרם לנו מאוד. אנו מעריכים ומודים לכל הנוגעים בדבר ומקווים להמשך שיתופי פעולה מבורכים גם בעתיד", כך סיכם את הקורס אחד מהרבנים המשתתפים בו. "אנו רואים חשיבות רבה בהעצמת תפקידו של רב הקהילה כגורם משמעותי שיכול לסייע ברגישות ובאנושיות לאיתור בעיות והכוונה להמשך ליווי מקצועי ועל כן מברכים על ההכשרה הזו ומודים לכל מי שלקח בה חלק" כך סיכם הרה"ג ציון כהן שליט"א שיזם וקידם את ההכשרה.

מרכז י.נ.ר - גוף מוכר ע

מרכז י.נ.ר - גוף מוכר ע"י לשכת המאמנים

לאחר תהליך ביקורת ופיקוח, בשעה טובה, אושרה תכנית ההכשרה לאימון אישי במרכז י.נ.ר ע"י לשכת המאמנים.

גם בתחום האימון, אנחנו לא מתפשרים על איכות מקצועית. 

בשעה טובה - סיום קורס רבנים באילת

בשעה טובה - סיום קורס רבנים באילת

אמש הסתיים קורס רבנים בעיר אילת.
טקס חלוקת תעודות מרגש התקיים במעמד גזבר העירייה ויור המועצה הדתית בעיר.
הקורס, שהובל ע"י הרב אליהו בן סימון העניק לרבנים מיומנויות מעשיות להתערבות במצבי משבר בתחום האישי, הזוגי והמשפחתי.
הרב בן סימון שנסע כל שבוע עד אילת מסכם:

"מרגש להיות חלק מהשליחות של מרכז ינר ולראות איך החזון מתממש בפועל.  הענקת ידע וכלים מעשיים לרבני הקהילות בארץ ובעולם לזהות ולבצע התערבות ראשונית כלים בסיסיים להתערבות בנישואין ומשפחה מסייעים בחיזוק התא המשפחתי.
היה לי לכבוד, זכות וגאוה להוביל את ההכשרה באילת ופנינו להכשרה הבאה הנוספת באור יהודה".

כנס רבני בית ההוראה

כנס רבני בית ההוראה "שערי הלכה ומשפט"

אמש התקיים כנס רבני בית הוראה "שערי הלכה ומשפט".

בכנס השתתפו למעלה מ 30 רבני בית ההוראה, ובכללם הרבנים הנותנים מענה בבית ההוראה למענה כללי לשאלות בהלכה, בית ההוראה לדיני ממונות ובית ההוראה הייחודי למענה בתחום קדושת המשפחה – בית הוראה "שלמות המשפחה".

הכנס, התקיים במרכז י.נ.ר, המפעיל את בית ההוראה, ובו נשאו דברים הרה"ג חגי שושן שליט"א, ראש בית ההוראה, הרה"ג שלמה בארי שליט"א, ראש בית ההוראה לדיני ממונות, הרה"ג אליהו בן סימון שליט"א, ראש בית ההוראה שלמות המשפחה, הרב דוד בן חי שליט"א, מנהל בתי ההוראה, בנוכחות מנכ"ל מרכז י.נ.ר, הרב מאיר שמעון עשור האחראי לכל הפעילות המבורכת.

בכנס הרבנים התעדכנו ודנו בחידושים והתפתחויות בבית ההוראה תוך חשיבה על שיפור, ייעול והגדלת המערך.

הרב בן סימון מסר הרצאה בנושא "הרב כמנהיג" – על תפקידו ואחריותו של הרב במענה לקהילה

הרב שושן והרב בארי מסרו הרצאה בנושא היבטים מעשיים במענה בבית ההוראה וכללי פסיקה.

לקראת חג הפסח בית  ההוראה פועל במתכונת מתוגברת ומעניק מענה בכל תחומי ההלכה והפסיקה.

לפניות לבית ההוראה חייגו: *2873

"משנכנס אדר מרבין בשמחה"

"משנכנס אדר מרבין בשמחה"

כתבה: רחלי עשור, עו"ס ומתנדבת במטיבתא

הכתבה נכתבה על בסיס מאמרו של דר אילן טל, פסיכיאר מומחה מנהל מרכז ד"ר טל PTSD "  - איך מזהים תגובה פוסט טראומטית? פוסט טראומה סימנים ודרכי טיפול", טיפולנט.

חג פורים עומד בפתח ונראה כאילו הרחובות לובשים חג: צהלות הילדים ברחובות, דוכנים עמוסים בתחפושות מקוריות, יין לעדי לא ידע, שירים, מסיכות ורעשנים...

מנגד אנו עדים לתמונות המחרידות של ילדים, נשים, גברים וקשישים תושבי אוקריאנה, הנמלטים מהריסות ביתם תחת כוחות הצבא הרוסי. גם בישראל, משפחות שלמות חרדות לגורל  יקיריהם באוקראינה. עבור אחרים, התמונות הללו מעוררות תזכורת כואבת לטראומות עבר המקוננות בקרבם מידי יום ולילה.

איך מתנהלים במציאות מורכבת זו שמחד, מזמינה ששון ושמחה, ומחד שוטפת אותנו  בחרדה קיומית? איך מתפקדים? חוגגים? חוששים? מסתירים?.

המציאות בחברה הישראלית, האיום הקבוע מהמדינות השכנות, אירועי הביטחון, מטחי הגראדים בדרום ובצפון וימי הזיכרון  הביאה חוקרים רבים להרחיב את העיסוק בהפרעות פוסט טראטמטיות.

מהי טראומה? כיצד נזהה אותה והאם היא ניתנת לטיפול?

הספרות המקצועית מדברת על כך שהחוויה הטראומטית באה לידי ביטוי במספר תגובות שכחיות:

העולם מפחיד - העולם נחווה פתאום מפחיד ולא בטוח. פחד או חרדה עשויים להחוות כתוצאה מהיזכרות באירוע הטראומטי, אבל לעיתים הם עשויים לצוץ "ללא הסבר".

חוויה חוזרת של אירוע הטראומה - מחשבות חוזרות לא רצויות שקשורות לחוויה הטראומטית או ממש החזרים (פלאשבקים) של האירוע, עד כדי חוויה כאילו חיים מחדש את האירוע הטראומטי. סיוטים הם גם תופעה שכיחה לחוויה הטראומטית.
קשיי ריכוז - נובעים מכך שהמוח עסוק בניסיון לעבד ולשחזר את האירוע הטראומטי ולכן לא מספיק פנוי על מנת לזכור ולהתרכז בחומרים חדשים.
הימנעות והתרחקות  מכל דבר שעלול להזכיר את האירוע הטראומטי (למשל, הימנעות משהייה במקום בו אירעה הטראומה) או מגורמים הקשורים באופן עקיף לטראומה. קרירות רגשית - נטייה להתרחק ממחשבות ורגשות כואבים ולפעמים גם ניסיון להימנע מכל רגש בכלל. מצב זה מונע אמנם מהאדם לחוש רגשות קשים אשר קשורים לטראומה, ואף משכיח את פרטי הטראומה לזמן מסוים, אבל גם חוסם את האפשרות של האדם להרגיש רגשות בתחומים אחרים. אנשים אלו נחווים כמנותקים רגשית, אדישים וחסרי רגש כביכול לסובבים אותם. האדם עצמו חש חסר רגש ולעיתים אף מכנה עצמו "חי מת".
דריכות ועוררות - כל גירוי קל מבהיל. מערכת האזעקה של הגוף פועלת שלא לצורך הרבה זמן. 
חוסר סבלנות ורגזנות - הדריכות הרבה, העייפות והמתח, תורמים לכך שסף התסכול נמוך יחסית. קל מאוד להתעצבן וקשה לסבול רעש, קונפליקטים ואי הבנות. "הפתיל קצר" והאדם נוטה להתפרצויות זעם, הרבה פעמים דווקא על האנשים הקרובים לו ביותר.
כעס - הכעס יכול להיות על עצמי - מדוע זה קרה לי, כעס על התגובה בזמן האירוע או על על התגובה עכשיו, אחרי האירוע.

אשמה ובושה - מחשבות אשמה ובושה יכולות לעלות בתגובה לאירוע הטראומתי, לאופן ההתנהגות בעת האירוע ולאחריו: "הייתי צריך להגיב כך ולא אחרת"...תחושות אלו מונעות לפעמים מהאדם להגיע בהקדם לקבל עזרה ותורמות לסבל מתמשך ומיותר.  
דיכאון - מצב רוח ירוד, תחושת חוסר תקווה, בכי תכוף, ייאוש, חוסר עניין בעתיד, חוסר עניין בדברים שבעבר עניינו, תחושה כבויה ואף תחושה כי אין בשביל מה לחיות, כולן תגובות שכיחות לאחר חוויה טראומתית.

פגיעה במשפחה ובזוגיות - הקושי לסמוך ולבטוח, הכעס וה"פתיל הקצר", דיכאון וכו' משפיעים על הקשר הזוגי ועל המשפחה כולה. 

מה ניתן לעשות?
חשוב לזכור כי התגובה לטראומה היא מאוד אישית. יתכן מצב בו מספר אנשים יחוו את אותו האירוע וכל אחד מהם יגיב אחרת. הטיפול בהפרעה פוסט טראומטית מגוון ותלוי  בגורמים שונים כגון: הזמן שחלף מאז הטראומה, האם היה אירוע בודד או טראומה מצטברת, מבנה האישיות של האדם, מידת המצוקה שלו וכדומה. הטיפול בטראומה כולל טיפול פסיכולוגי פרטני, זוגי ו/או משפחתי וכן במידת הצורך טיפול תרופתי.

 

לקבלת טיפול פנו אל מטיבת"א (מרכז טיפול במשפחה תורני-ארצי) 2837*

 

סיום לימודי נלפ מחזור 25

סיום לימודי נלפ מחזור 25

NLP - זה מה שזה אומר!

ללמד NLP זה לדעת שהתלמידות שלי הולכות לעבור מסע קסום של שינוי עצמי.
ללמד NLP זה ללמד כלים מדהימים לחיים, ליצירת תקשורת טובה יותר, להבנה טובה יותר של בני אדם ושל הדפוסים שלהם.
ללמד NLP זה לחשוף עולם קסום של תת מודע, להבין איך הוא פועל, ללמוד איך לעבוד איתו ועליו,
דרך העבודה עם התת מודע יוצרים שינויים מדהימים ועמוקים.
ללמד NLP זה הזכות להעביר ידע, ניסיון, כלים, תהליכים, טכניקות שעוזרות לאנשים לחיות חיים טובים יותר, מאושרים יותר ושלמים יותר.
ללמד NLP זה לגדל דור חדש של מטפלות עם הרבה רצון טוב לעזור, לב ענק וכלים פורצי דרך!

כך כותבת אורטל שור - לחיות בתוך אהבה, מרכזת לימודי NLP במרכז י.נ.ר
עם סיום הקורס.
30 תלמידות, יועצות ומטפלות מתחומים שונים שלמדו במשך שנה איך לעבוד עם חסמים רגשיים, טראומות וחרדות יוצאות לדרך.

מעוניינים ללמוד איך להוביל ולהשפיע? להיות דמויות משמעותיות בדרך לשינויים חיוביים בכל תחומי החיים? הצטרפו אלינו!

סיום לימודי ייעוץ נישואין - מחזור 68

סיום לימודי ייעוץ נישואין - מחזור 68

אמש הסתיים מחזור 68 בתכנית להכשרת יועצי נישואין ומשפחה בסניף י.נ.ר בפתח תקוה.
לאחר שנתיים של לימודים אינטנסיביים, בתקופה כל כך מאתגרת,
השתתפו התלמידים בכיתה ובזום בסיום מרגש שסיכם את הדרך שהם עברו בתקופה זו.
התלמידים, שכללו גם 3 רבני קהילות מחו"ל - ברזיל, בלגיה ווינה,
הודו למרצים, לצוות, לרכזת הרישום שליוותה את התכנית, ובעיקר למנהל התכנית, הרב אביחי כהן במילים מרגשות ומחזקות:
"עברתי מסע של התתפתחות והתבוננות, זה משהו שלא משאיר אותך אדיש"
"עוד לא סיימתי את התכנית ויש לי כבר זוגות שאני עובד איתם וזו שליחות עצומה שממלאת אותי בטוב בכל יום מחדש"
" התחלתי את הדרך כמדריך חתנים במרכז י.נ.ר. הדרכתי בשנתיים האחרונות למעלה מ 100 חתנים, והיה לי ברור שאני ממשיך ללימודי ייעוץ נישואין שמאפשרים לי לעבוד עם זוגות צעירים בצורה מקצועית".
"זהו קורס משנה חיים שסייע לי בכל תחום בו אני עוסק, לבית שלי, לעסק שלי, לי עם עצמי ובכל אינטראקציה עם אנשים"
"הביקורת היחידה שיש לי בסיום השנתיים האלה זה שנשארנו עם טעם של עוד".
טל נחום, מנהלת תכניות הכשרה במרכז י.נ.ר הודתה לתלמידים על האמון, על הבחירה במרכז, ועל ההתמדה בלמידה למרות אתגרי התקופה:
"למרות שזהו סיום, זוהי למעשה התחלה - תחילת דרככם כיועצים כחלק מקהילת מרכז י.נ.ר, אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בפעילות י.נ.ר בקהילה,
ולשאוף למקצועיות ומצויינות הנובעת מלמידה והדרכה מתמדת. אנו גאים בכל אחד ואחד שמתחיל את דרכו המקצועית ומאחלים לכם בהצלחה רבה". 
 
הכשרת מדריכות כלות ונישואין

הכשרת מדריכות כלות ונישואין

 

קורס הדרכת כלות שם דגש על לימוד הגישה המניעתית, הרווחת כיום בעולם בדגש על מודעות, הדרכה ואיתור קשיים ובעיות בשלבים מוקדמים בתחילת הקשר הזוגי, על מנת לתת להם מענה ופתרונות לפני שהם יוצרים תחושת כישלון וחווית אכזבה.

הגישה כוללת תכנים מקצועיים בשילוב מיומנויות מעשיות שיאפשרו להדריך את הכלה לבניית קשר מיטבי. ומעניקה יסודות איתנים המושתתים על תקשורת מעצימה ומקרבת, יכולת התמודדות עם מאורעות החיים, והנהגת התא המשפחתי ההולך ונבנה.

כמו כן נלמד הבסיס ההלכתי הכולל השקפה להלכה, ופרקטיקה ללימוד והקניית התוכן ההלכתי לכלה, בצורה יסודית וממוקדת.   

אנו מוצאים כי הדרכה מיטיבה בראשית הקשר הזוגי, אשר מעניקה את היסודות המרכזיים לזוגיות מיטיבה ביכולתה לאפשר התמודדות טובה יותר מול האתגרים והקשיים הניצבים בתחילת הקשר, ולהעניק חוויה של שביעות רצון רבה יותר מהמערכת הזוגית, ובתקווה לצמצום אחוז הגירושין.

95% מהתלמידות עברו את הבחינה בהצלחה רבה וחלקן כבר מיישמות את תפקידן החדש כמדריכות.

בוגרות שעברו בהצלחה את הקורס הצטרפו לאיגוד מדריכי החתנים ומדריכות הכלות בישראל, שע"י מרכז י.נ.ר  אשר מאגד תחת קורת גג אחת  מגוון רחב של מדריכים ומדריכות, מכל רחבי הארץ ומכלל המגזרים, כך מתאפשרת הפניית חתנים וכלות למדריכים ומדריכות בפריסה רחבה.

האיגוד מקיים השתלמויות, הכשרות וימי עיון ייעודיים עבוד מדריכי החתנים והכלות על מנת לחזק את ההדרכה ולהתמקצע. בנוסף מתאפשר שיתוף בתוכן ובדילמות שעולות במהלך ההדרכה תוך חברי הקבוצה, וכן קבוצות הדרכה.

מרכז י.נ.ר פועל מזה כ 21 שנים לחיזוק הבית היהודי בישראל הן בהכשרות מקצועיות בתחומי בייעוץ והטיפול וההנחיה והן בעשיה ברוכה לכלל הקהילה.

אם גם עבורך זוגיות מיטיבה היא ערך קדוש וחשוב, הצטרפי לשליחות חשובה זו, בצומת המרכזית בחייה של הכלה, בואי להשפיע ולהיות שותפה בבניה של עוד בית בישראל.

 מוזמנת להצטרף לקבוצת ההכשרה הבאה במרכז י.נ.ר הותיק והמוכר בציבור הדתי והחרדי.

הרב אליהו בן סימון, ראש בית ההוראה בהרצאה ייחודית בנושא פסיכולוגיה ויהדות.

הרב אליהו בן סימון, ראש בית ההוראה בהרצאה ייחודית בנושא פסיכולוגיה ויהדות.

אתמול,
בחוג היועצים והמטפלים
מטעם בית ההוראה "שלמות. משפחה",
הרב אליהו בן סימון, ראש בית ההוראה בהרצאה ייחודית בנושא פסיכולוגיה ויהדות.
בחוג השתתפו למעלה מ 50 יועצים ומטפלים. השיעור הועבר בזום וברדיו קול המשפחה ששידר את השיעור בשידור חי.
השיעור חשף במעט את פעילות בית ההוראה הנותן מענה ייחודי בתחום הבית היהודי על ידי רבנים  מוסמכים הלכתית ומקצועית.
הרב בן סימון מסכם: "אנו תקווה להעמיק את פעילות בית ההוראה בתחומים הייחודיים בו הוא עוסק ולהנכיח את עומק ההלכה וההשקפה היהודית בתחומי הייעוץ והטיפול בפרט, בזוג ובמשפחה". 

כנס רבנים - בית ההוראה שלמות המשפחה

כנס רבנים - בית ההוראה שלמות המשפחה

 

בית ההוראה פועל תחת בית ההוראה הארצי "שערי הלכה ומשפט" הנותן מענה בכל תחומי ההלכה היהודית.
רבני בית ההוראה, שהנם רבנים מוסמכים ובנוסף, בעלי ידע והכשרה מקצועית בתחום הנישואין והמשפחה, קיבלו מידע עדכני במטרה לגבש כללי פסיקה בנושאים רגישים ודרכים למתן מענה הולם. 
את הכנס הנחה הרב דוד בן חי, מו"צ ומשיב הלכה, מנהל בית ההוראה, ובו נשאו דברים:
הרה"ג אליהו בן סימון, ראש בית ההוראה "שלמות המשפחה" ומו"צ, 
הרה"ג חגי שושן, ראש בית ההוראה "שערי הלכה ומשפט", יועץ הלכתי לרה"ל, ורב קהילת משכן אברהם
הרה"ג שלמה יעקב ברקוביץ, דיין בביה"ד לממונות מיסודו של הרה"ג קרליץ, ראש כולל נדבורנא ושערי ציון ורב משיב בבית ההוראה. 
הכנס התקיים בירושלים, במרכז י.נ.ר, המרכז הגדול, המקצועי והמוביל להכשרת אנשי מקצוע בתחום הנישואין והמשפחה ובחסותו,
כמו גם בחסות אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, המעניקה חסות מקצועית לפעילות בית ההוראה
את הערב חתם הרב מאיר שמעון עשור, מנהל מרכז י.נ.ר, שזה עתה הוציא לאור את ספרו "סולם עליה לדבקות בה'", וחילק את הספר לרבנים.
הרב מאיר הודה לרבנים על פעילותם המסורה, ועל הרצון והצורך לתת מענה שתואם את אתגרי התקופה תוך הקפדה על ההלכה.
"אני תקווה שפעילות בית ההוראה תגדל ונוסיף להרבות באהבה, אחוה שלום ורעות בבתי ישראל". 

תגובות

כל התגובות

רוצה לקבל עדכונים ממגוון התוכן של מרכז י.נ.ר?