facebook youtube google

מדור אקטואליה במשפחה

להגיע ללידה מוכנה למאבק על הלידה הטבעית

מאת וורד עשור 26/10/2015
תקציר:
הידעתם שמאוד קל להגיע למצב של ניתוח קיסרי בבית חולים? הידעתם שיש עדיפות לנתח בבית חולים מאשר לאפשר לידה רגילה במידה ויש את הסיכון הכי קטן שרק יכול להיות בלידה? הידעתם כמה ניתוח קיסרי פוגע באם ובתפקוד שלה בהמשך חייה?
להגיע ללידה מוכנה למאבק על הלידה הטבעית
fotolia
יג חשון | 26.10.2015

ללידה צריך להגיע מוכנות ויודעות בדיוק כמו לכל מבחן אחר...

האמת היא שנשים בדרך כלל אינן יודעות שכאשר הן הולכות ללדת בבית חולים הן חייבות להגיע מוכנות למה שמצפה להן שם. בדיקות של רופאים שלא חייבות להתבצע ושהן בעייתיות מבחינה הלכתית, הצעות בתי החולים ל'עיקור' לנשים שיש להן רקע קודם של לידות רבות וניתוחים, הידעתם שלאחר שלוש לידות קיסריות בית החולים אינו מאפשר לידה רגילה? וזה רק קצה הקרחון.

אבדן האימון במערכת בתי החולים

לפני כמה שנים נתקלתי באישה שסיפרה לי שהיא אינה מוכנה ללדת יותר בבית חולים. היא עברה בבית חולים שלושה ניתוחים קיסרים והודיעו לה שיותר לא תוכל ללדת בצורה רגילה לעולם. מאחר והיא לא הסכימה עם הקביעה הזו היא החליטה לקחת מיילדת פרטית ובליווי של רופא צמוד ילדה את ילדיה מאז ההבטחה בבית החולים שלעולם לא תוכל ללדת לידה רגילה – בלידות רגילות בביתה. (אם אפשר לקרוא ללידה בברכה לידה רגילה...)

מניעת סיבוכים בלידה או לידות קיסריות באמצעות תומכת לידה

נשים רבות מוכנות לקחת סיכון וללדת בבית ולא בבית חולים כעיקרון. נשים אחרות לעומת זאת תלדנה בבית חולים, אולם תהיינה מלוות בדולה שתסייע להן בשעת הלידה. בגלל שבית החולים תמיד יעדיף לא להיקלע לסיכונים ולא לקחת על אחריותו סיכון בלידה, הם תמיד יעדיפו לנתח ניתוח קיסרי את היולדת בכל מצב שעלול להיראות להם בעייתי. כאשר היולדת מלוות בדולה היא בעצם מפחיתה את הסיכון ללידה קיסרית. כיצד? ובכן לעתים קרובות לידה מסתבכת בגלל לחץ נפשי או מתח נפשי או גופני של היולדת, ואז הצוות מזרז את התהליך לחדר הניתוח. כשיש מלווה ליד היולדת היא מסייעת לה ומקטינה בכך את המתח או הקושי שעלול להוביל לניתוח, וכמו כן דואגת לכך שהיולדת תרגיש מספיק בטוחה כדי לשדר לצוות – אני מסוגלת להתמודד עם מה שקורה לי ואני עדיין לא איבדתי שליטה ועדיין לא מוותרת על לידה רגילה, גם אם כרגע יש קושי מסוים בתהליך. את זה אפשר לבצע עם ליווי מקצועי ותומך.

לקריאה נוספת

רגע הלידה - נשגבות וקושי

הכתבה משויכת לקורס | הכשרת דולה - תומכת לידה מוסמכת

כתבות אחרות בנושא הריון ולידה

רגע הלידה - נשגבות וקושי

רגע הלידה - נשגבות וקושי

רגע הלידה – רגע נשגב

יש רגעים מאוד נשגבים בהם נפתחים שערי שמיים ונשמות קדושות באות לאוויר העולם מכווצות ודחוסות בתוך גוף של תינוק קטן – פאר הבריאה. הן באות כדי לתקן, הן באות כדי להתחבר אל בורא עולם מתוך הגוף האנושי שאליו נכנסו, למצוא את אלוקים בחושך, לחפש את ההכרה והידיעה  שהן השאירו אחריהן כשירדו אל העולם שלנו הגשמי. וכל זאת בדמותו של אדם קטנטן, נזר הבריאה.

כמה נשים הרות מבינות את החוויה הזו כשהן יולדות? לא הרבה. רובן מתכווצות אל הכאב הפרטי שלהן ואל החוויה הפיזית, אל הפחד מהבלתי נודע והסכנה הכרוכה בלידה ואל השמחה של ההפיכה לאם בסופו של תהליך.

תפקידה של הדולה

לעתים היולדות מלוות על ידי בת משפחה או חברה טובה, לעתים הן לבדן. לא ממש לבדן – מוקפות מיילדות רחמניות מצד אחד, ומלוות על ידי בורא עולם והשכינה. וכאן נכנסת לתמונה הדולה המלווה. זו שלמדה מצד אחד את רזי המקצוע הפיזיים. מתי ומה לעשות בכל רגע ורגע נתון, כיצד להקל על היולדת, איך לדרוש מהמיילדות במידת הצורך. ומצד שני להעצים את החוויה הרוחנית של הלידה, לדעת להעביר ליולדת את גדולת האירוע, את המסר שלא נולדנו סתם לכאן, שיש לכל תכלית, והנה עתה עוד נשמה יהודית מגיעה לעולם כדי למלא את התכלית האלוקית שבשבילה נבראנו.

ללדת ילד – זה לא מה שהיה פעם

שינויים רבים חלו בחברה המערבית. ההבנה של מושג האימהות השתנתה בשל גישות זרות ליהדות. הנשים היום צריכות להתמודד עם מערכת בריאות שהרבה פעמים תפחיד אותן רק בשביל להבטיח את עצמן מתביעות עתידיות. הדולה אינה מלווה רק בלידה עצמה, היא מלווה גם בהיריון, מייעצת ומכינה נפשית את היולדת. מכאן שבנוסף לידע שהדולה צוברת כדי להקל מעל היולדת את קושי הלידה ופחדיה, הדולה צריכה להיות אישיות תורנית ורוחנית שמקנה ליולדת (ובמיוחד אם זו לידה ראשונה) את האומץ וכוחות הנפש להתמודד מול מערכות מאיימות, מול פחדים שעלולים להתעורר עוד בטרם הלידה ומול חוסר עידוד מבחוץ.

אם פעם נשים היו איתנות וחסונות ויכלו להתמודד עם הקשיים הפיזיים והנפשיים של הלידה, הרי שהיום הקושי הוא גדול יותר והחוסן קצת ירד. לכן מקצוע הדולה הוא מקצוע נצרך היום בדיוק כפי שמקצועות הייעוץ  (יועצי נישואין לדוגמה) והליווי הפסיכולוגי השונים נצרכים היום.

לקריאה נוספת:

להגיע ללידה מוכנה למאבק על הלידה הטבעית

תגובות

כל התגובות

רוצה לקבל עדכונים ממגוון התוכן של מרכז י.נ.ר?