facebook youtube google

מדור אקטואליה במשפחה

תפקיד ההכנה לנישואין

מאת שונמית דרעי 12/11/2017
תקציר:
כמעט בכל תחום ברצף החיים אנו משקיעים הכנה מוקדמת כאשר אנו רוצים להצליח, החל בהכנה לכיתה א', ועד להכשרה ופרקטיקה למקצוע בו אנו בוחרים לעסוק בעתיד. גם לקראת הנישואין יש חשיבות רבה להכנה על מנת לבנות את חיי הנישואין באופן שישביע את רצון שני בני הזוג ויביא לבניין בית מקדש מעט בו שוררת השכינה ושלום הבית מצוי בו באופן תדיר.
תפקיד ההכנה לנישואין
fotolia
כג חשון | 12.11.2017

בארצות מסוימות בעולם, כמו אנגליה, אוסטריה, קנדה וארה"ב מתקיימות תוכניות שונות במסגרות אקדמיות או במוסדות ציבוריים לבריאות הנפש, להכנת זוגות צעירים לקראת הנישואין. המטרה הרשמית לקיום תכניות אלה היא הקטנת אחוז הגירושין. מחקרים מצביעים על כך שזוגות שהשתתפו בתוכניות מסוג זה, דיווחו על שביעות רצון רבה יותר מחיי הנישואין מזוגות שלא לקחו בה חלק. הנתונים נבדקו בתקופה של שלוש עד חמש שנים לאחר ההשתתפות בתכנית.

בתוכניות השונות עבדו בני הזוג על פיתוח מיומנויות לבניית הזוגיות, כאשר הנושאים המשמעותיים ביותר כללו יסודות מהותיים בבניין בקשר הזוגי כמו הקשבה, אמפתיה, התמודדות עם קונפליקטים, הבעת רגשות ועוד.
אומנם תוצאות המחקר טרם נבדקו בטווח הארוך, אך גם בטווח הקצר והבינוני התוצאות בהחלט מעידות על כך שההשקעה לפני הנישואין מצדיקה את עצמה ומביאה להצלחה.
במגזר הדתי והחרדי נהוג לקבל הדרכה לפני הנישואין, אך חשוב שההדרכה לא תהיה הלכתית בלבד אלא תכלול אלמנטים של הכנה לבניית חיי נישואין מיטיבים במובן הייעוצי והמקצועי על מנת להכין לבני הזוג את התשתית לחיים המשותפים.
הדרכה נכונה ומקצועית תביא להשפעה חיובית על הקשר הזוגי, וזאת ממספר סיבות:
הכנה = השקעה: עצם ההיערכות הרבה, הלמידה והצורך בידיעה משדרת לבני הזוג שנישואין מוצלחים הם פרי השקעה והתמדה. זוהי תובנה שחשוב לשדר לבני הזוג לאורך כל ההדרכה, שבמידה ורוצים להצליח, יש להשקיע ולהתמיד ולהמשיך בתהליך של למידה לאורך כל החיים.

פיתוח מחויבות: מאחר ורוב הזוגות נישאים בתחילת שנות העשרים, לפעמים חסרה ההבנה הבסיסית של לקראת מה הולכים. העיסוק בשמלה, החליפה ואופן התנהלות השמחה קצת גורם לבני הזוג הצעירים הסחה מהנושאים החשובים באמת. הדרכה מקדימה תכוון לקבלת פרופורציות ובניית סדרי עדיפויות נכונים. המעבר לחשיבה בוגרת תוך כדי הליווי בהדרכה יסייע בהמשך הקשר למחויבות אישית ברמה גבוהה יותר.

סיוע בקבלת החלטה: חתנים וכלות לא אחת מוצאים את עצמם מתלבטים רבות לפני הנישואין. מחשבות אודות הבחירה, ודאותה והאופציות הנוספות שאולי קיימות מביאות במקרים רבים לעצירת התהליך. במקום להתקדם בקשר,  הם מוצאים את עצמם תקועים במקום, לעיתים עד גיל מבוגר. יש מקרים בהם הרתיעה נובעת שלא במודע  מגורמים המשפיעים על חוסר ההחלטה, או על ההתנהלות בתוך הקשר כגון: נישואין כושלים שחוו בסביבתם, או זוגיות חסרת שביעות רצון של ההורים, או מי מבני המשפחה הקרובה שסבל בנישואין, ומבלי להבחין מוטמעת בתוכם סכימה שלילית  על מוסד הנישואין ועל הקשר הזוגי בפרט. כך הם נמנעים מלהגיע להחלטות מכריעות בקשר, גם אם המציאות בקשר בו הם נמצאים בפועל אינה תואמת את חששותיהם. גם כאן מוכנות וידע תפקידם לסייע להתמודד עם מבחן המציאות באופן אובייקטיבי ומבלי להיות מושפעים בעקבות חוויות העבר. תפקיד ההדרכה יהיה לבסס ולשפר את הקשר בין בני הזוג למרות ההתמודדויות שיצופו מעת לעת בחייהם.

הכרת השוני וההבדלים בין המינים: משחר ההיסטוריה בלטו הבדלים בין גברים ונשים, ההבדלים שמקורם בשוני ביולוגי, התנהגותי ותקשורתי. הקשר בין האיש לאשה יהיה מיטבי כאשר כל אחד מהם ידע מה מצופה ממנו בקשר מעצם היותו הבעל / האישה, ומהם המאפיינים המגדריים של כל אחד מהצדדים. הדרכה בתחום זה חשובה במיוחד במגזרים שאינם חווים קשר עם בני המין השני לפני הנישואין, למעט משפחה קרובה. חוסר מודעות והדרכה יגרום לכך שהבעל ישוחח עם אשתו כפי שהוא משוחח עם החברותא שלו בבית המדרש, והאשה תצפה לקבל הבנה והקשבה כפי שהיא מקבלת מחברתה בסמינר. הבנת ההבדלים המגדריים תביא לתקשורת טובה יותר ותמנע אכזבות ותסכולים.
הדרכה כמובילה ל  להבנה,  לדרך,  לרצון,  לכיוון,  להצלחה .   

הדרכה נכונה ממקדת ומאירה את דרכם של בני הזוג ומסייעת בפיתוח מיומנויות להסתכלות חיובית על תכונות מהותיות הנמצאות בכל אחד מבני הזוג, ובסופו של דבר להשקיע מתוך בחירה ורצון להצלחת הקשר הזוגי. ההשקעה חשובה עוד יותר בימינו כאשר רוב הזוגות חיים תחת לחץ כמעט מתמיד הנובע מהתמודדויות מורכבות ועול פרנסה קשה. ההדרכה תחסן, תחזק ותמנע משניהם מצבי תסכול בעתיד, תוך הובלתם לקיום חיי נישואין יציבים ומאושרים.
 

הכתבה משויכת לקורס | ייעוץ נישואין ומשפחה - .M.F.C

כתבות אחרות

ועידת חינוך בנושא הורים בחינוך

ועידת חינוך בנושא הורים בחינוך

ועידת חינוך בנושא הורים בחינוך התקיימה בכנסת ביום ראשון יד' טבת תשע"ח 01.01.18. הועדה בראשות חבר הכנסת יעקב מרגי, דנה בחשיבות שילוב הורים במערכת החינוך. בועדה השתתפו נציגים בכירים ממשרד החינוך, שעדכנו על מודל שהוקם במשרד במטרה לשלב הורים בעבודה החינוכית בבתי ספר, נציגי ערים בהם פועלים מנחי הורים מוסדיים במסגרת השלטון המקומי, מנחי הורים, הורים ומוסדות להכשרת מנחי הורים. גב' רינה כהן, יו"ר משותף של המועצה הציבורית להורים בישראל, שיזמה את הועדה דיברה על הרחבת הפרספקטיבה להורים בכלל, ולא רק הורים במערכת החינוכית. "כולנו הורים. אין חינוך ללא הורים" טענה גב' רינה כהן והרחיבה כי השקעה בחינוך מקדמת שוויון זכויות בחינוך, הורים מודעים ומועילים יביאו להצלחה של ילדיהם. ההורים הם נכס לאומי וכל השקעה בהורות גורמת לתשואה מירבית. הורות בישראל שנת 2018 היא הורות בסיכון משום שיש אובדן אמון עצמי, ערעור הסמכות ההורית, פחיתות כבוד לתפקיד, החלשת המנהיגות, לחצים ובדידות חוסר שיתוף פעולה מצד גורמי החינוך ועוד.

גב' רינה כהן קראה ליו"ר הועדה לתמוך בפעילות הכוללת מידניות לאומית בתחום העצמת סמכות הורים, למתן תוקף למנחה הורים מוסדי ומתן תוקף לגופים המסמכים. גב' כהן הזכירה את פעילותו המבורכת של מרכז י.נ.ר, העובד בעיקר עם הציבור הדתי והחרדי, לצד מרכזים אחרים הפועלים לחיזוק הקשר המיטבי של הורים עם ילדיהם. בהמשך, הציגה את פעילות מרכז י.נ.ר והאתגרים בהתמודדות הורים במגזר החרדי, גב' טל נחום, מרכזת תכניות ההכשרה במרכז י.נ.ר שהגיעה לועדה יחד עם גב' מיכל אמיר, מרכזת תחום הורים במרכז י.נ.ר. יו"ר הועדה חבר הכנסת יעקב מרגי הקשיב בקשב לפעילויות המבורכות שפורטו על ידי כל העוסקים בתחום, וסיכם כי הוא רואה חשיבות רבה בהדרכת הורים ובהעצמת הורים, וקרא למשרד החינוך ולשלטון המקומי לאגם משאבים ולפעול להקמת מחלקת הורות ומשפחה בכל רשות מקומית, ואף קרא למשרד החינוך לבחון אפשרות לתמיכה וסבסוד לימודי הנחיית הורים.

 
יום עיון מקצועי בנושא CBT

יום עיון מקצועי בנושא CBT

במרכז י.נ.ר נערכים ליום עיון מקצועי בנושא CBT:

חידושים,  גישות  ושיטות.

יום העיון מיועד ליועצים ומטפלים, אנשי חינוך, תלמידי ובוגרי תכנית ההכשרה ל CBT במרכז י.נ.ר, ויתקיים אי"ה במלון "לב ירושלים", ביום שני, כא' טבת תשע"ח 08.01.18.

התכנית העשירה של היום מעוררת התעניינות רבה בקרב קהילת המטפלים, ולמעלה מ 100 נרשמים כבר הבטיחו את מקומם, במטרה לקבל ידע רלבנטי, והעשרה מקצועית.

הערב ייפתח בדברי ברכה של דר' נפתלי הלברשטאט, מנחה הערב, רכז התכנית להכשרת מטפלים ב    CBT  במרכז י.נ.ר, ובו ישתתפו:

דר' אביגדור בונצ'יק, פסיכולוג קליני, מטפל ומדריך ב CBT בנושא "כפייתיות וחרדה על רקע דתי".

ערן שטרן, ממכון שטות בניהולה של דר' נעמי אפל בנושא "מודל זה"ב בזוגיות".

בנושא המרתק "פסיכיאטריה ללא כדורים" יעסוק דר' מיכאל אבולעפיה בגישתו השונה והייחודית

פרופ' אשכול רפאלי, ראש המחלקה לחקר רגש ויחסים יעסוק בנושא של "סכמה תרפיה".

הערב מיועד לגברים ולנשים בהפרדה מוחלטת, ויכלול כיבוד עשיר וארוחת בופה.

בסיום יחולקו למשתתפים תעודות.

"אין ספק שידע וחדשנות בטיפול הם אבני הדרך של כל מטפל ומטפל CBT  בפרט, אנו רואים חשיבות בכנס ומברכים על קיומו, ומזמינים את כל היועצים והמטפלים לקחת בו חלק", מסכם דר' נפתלי הלברשטאט, רכז התכנית בי.נ.ר.

בימים אלו נסגרת ההרשמה לכנס, והמצטרפים האחרונים מוזמנים להבטיח את מקומם בטלפון: 02-6321612 אצל הגב' טובה בצרי, רכזת לימודי CBT, סדנאות וימי עיון במרכז י.נ.ר 

הכנס השנתי הראשון של אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל
fotolia

הכנס השנתי הראשון של אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל

בשנים האחרונות נוצר צורך רחב היקף בקרב האוכלוסייה הדתית – חרדית במטפלים אנ"ש ויר"ש.

אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, חרטה על דגלה הנגשת טיפול וייעוץ מקצועי ברמה הטובה ביותר המותאמת לבית היהודי ע"י איגוד אנשי מקצוע מוסמכים שומרי תומ''צ תחת קורת גג אחת.

בשבוע הבא יתקיים כנס ארצי, ייחודי וראשון – הכנס השנתי הראשון של אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל. בכנס יקחו חלק אנשי מקצוע מומחים בתחמי הייעוץ והטיפול ובריאות הנפש בישראל.

הכנס הינו אבן בניין נוספת ביצירת פלטפורמה חזקה ומגובשת  שתשמש בית עבור מטפלים שומרי מצוות המחפשים עוגן מקצועי ורוחני בכל נושאי בריאות הנפש שעד היום היה פרוץ לרוחות זרות.

 

הכנס יועבר ע"י מיטב המומחים בתחום וביניהם פרופ' גבי שפלר, רון ניסים, אמיתי מגד, אליעזר ג'ינו גרוס

שיעלו סוגיות אקטואליות, מעשיות ורלבנטיות לעבודת המטפל:

תפקידי המטפל בחדר הטיפולים ,

תקשורת נכונה ושיח נטול מניפולציות ושקרים

בני זוג כשותפים גלויים או סמויים,

אתיקה מקצועית וההקשר הטיפולי

את הכנס יפתח הרב בנימין פישר, יו"ר "מגן לחולה" בדברי ברכה לאגודה וחיזוק היועצים והמטפלים. כמו כן ישתתפו בכנס רבנים, אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל.

הערב יתקיים אי"ה ביום שני ט' כסלו  27.11 בבית הארחה בית וגן רח' הפסגה 8 ירושלים

כיבוד במקום.

הצטרפות ניתן לפנות למרכז האגודה 073-3300600

שיתוף פעולה בין

שיתוף פעולה בין "מגן לחולה" לאגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל.

במהלך הסיור ביקר הרב במשרדי האגודה, המוקד הטלפוני והקליניקות הפעילות. הרב שמע אודות הפעילות של האגודה המאגדת תחתיה אנשי מקצוע מתחומי הייעוץ והטיפול במשפחה בתחום הפרטני, הזוגי, המשפחתי והחינוכי.
 

האגודה מונה כ- 300 חברים, אנשי מקצוע שעברו הכשרות מוכרות בטיפול זוגי ומשפחתי, טיפול נפשי – פסיכותרפיה והנחיית הורים ומשפחה.
במהלך הסיור הועלה תחום הייעוץ והטיפול במגזר החרדי ועל המודעות ההולכת וגדלה במגזר, המעלה את הצורך בקבלת עזרה על ידי אנשי מקצוע מוסמכים לאותו התחום. 
הרב התרשם ממגוון המקצועות והמעטפת הקיימת לכל משפחה הזקוקה לקבלת עזרה מכל רחבי הארץ.


במהלך הסיור במשרדי המוקד הטלפוני של האגודה, הרב התוודע לתהליך המתבצע כאשר מתקבלת פניה במוקד: שמיעת הפונה ע"י אנשי מקצוע, מתן עזרה ראשונה בטלפון ובמקרה הצורך הפניה לאנשי מקצוע מוסמכים עד לסיום התהליך בהצלחה.


בנוסף לכך, הוא נחשף להיקף פעילות המוקד המעניק שירות בכל שעות היום ועד השעות הקטנות של הלילה ע"י אנשי מקצוע וביניהם מטפלים משפחתיים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים ועוד.

במסגרת הפגישה עם מנכ"ל אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, מאיר שמעון עשור, הועלו אפשרויות רבות לשיתופי פעולה במסגרת הארגון רב החסד של הרב לאור פניות שמתקבלות בתחום בריאות הנפש 

הרב הוזמן ונענה ברצון לפתוח את הכנס השנתי הראשון של אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל לשאת דברי חיזוק וברכה ליועצים ומטפלים, לחברי האגודה ולציבור הרחב המוזמן לקבלת סיוע מהאגודה.


הכנס יעסוק בנושא: "כשטיפול זוגי וטיפול פרטני נפגשים" ויעלה סוגיות אקטואליות ורלבנטיות לטיפול בפרט ובמשפחה תוך שימת דגש על אתיקה מקצועית. הנושאים יועברו ע"י טובי המומחים בתחום. הכנס יתקיים ביום שני ט' כסלו 27.11.17 בבית הארחה בית וגן בירושלים.

מהפכת הלימודים במגזר החרדי
fotolia

מהפכת הלימודים במגזר החרדי

 לאדם החרדי מן השורה קשה יותר להיכנס אליו בשל חוסר בתעודות ופערי לימוד. כיום הדרישות בשוק הן גבוהות אפילו בתפקידים בשכר בסיסי או מינימלי. כידוע, מקום העבודה של האדם הוא הביטחון שלו. שם מבלה הוא את רוב יומו. בעבודה הוא משקיע ומזדהה, יוצר קשרים משמעותיים ולומד דברים חדשים. למעשה מקום עבודה מהווה בית שני ולכן, כל אדם מייחל לעבודה מכובדת ולתפקיד טוב על זמן שהוא עמל, משקיע ומתאמץ.

אך כיצד אדם אשר למד והשקיע בתורה הקדושה וויתר על כמה שיעורי אנגלית ומתמטיקה  יוכל לגשת לעולם התעסוקה ללא תעודות מקצועיות או בגרות בסיסית? ובכלל, גם אם מחליט ללמוד קודם מציאת עבודה האם יש לו את היכולת לכך? הרי יש פערי לימוד ניכרים, חוסר בידע ובלימודים, והאם יוכל למצוא עבורו מקום לימודים טוב המספק תעודות גבוהות ותארים מתקדמים המתאים לאורח חייו? האם המצב כמו שהוא ואין מה לעשות בנידון? האם צריך להשלים עם המציאות הקיימת ולעבוד בשכר פחות ובתנאים בקושי ?

רוב האנשים עד היום באמת הסתפקו בחיים בינוניים ומטה כשהם מאמינים שאין להם ברירה. הם מתבוננים בשכנים, בחברים, במשפחה ומתנחמים שזאת אכן צרת רבים, ממשיכים להפנים ולהשלים עם המציאות. אך האם זאת האמת? האם אין דרך אחרת? מדוע שימנע מאדם שומר תורה ומצוות הצלחה ושפע ?

אכן כמענה לביקוש הרב להכשרה מקצועית ואקדמאית קם היצע נכבד של מכללות ומרכזים המיועדים למגזר הדתי והחרדי. אך למרות שכיתות הלימוד נפרדות מתגלים ליקויים בגדרי הצניעות בשאר הקמפוס והאווירה לא תורנית ולא מהווה מענה אמיתי. גם במוסדות שכן מקפידות על כללי ההלכה התלמיד נדרש לעמוד בעומס לימודי של מספר ימים בשבוע מה שלא תמיד נח ואפשרי כשמגדלים ילדים ועובדים במקביל.

לשם כך במרכז י.נ.ר, מרכז שמקיים למעלה מ 18 שנים תכניות הכשרה בתחומי ההנחיה, הייעוץ והטיפול במגזר הדתי והחרדי,  החליטו להרים את הכפפה. המרכז חבר לאוניברסיטה הפתוחה  במטרה להעניק תארים אקדמים מתקדמים למאות סטודנטים דתיים וחרדיים העוברים דרכו. השילוב הייחודי מקנה לסטודנט את מירב האפשרויות והיכולת ליהנות מכל העולמות: לרכוש תואר אקדמי בקצב מותאם אישית בתנאי הנוחיות שבמרכז לימוד המהווה חממה לימודית הרגישה לצורכי שומר מצוות. כל זאת לצד יחס אישי וחם התומך בסטודנט לאורך כל הליך רכישת התואר. הסטודנטים במרכז י.נ.ר מתקבלים במאור פנים ע"י צוות תומך, מבין, וקשוב לאורך כל התואר ומסייע לו בפרטים הבסיסיים והחשובים כגון בניית תוכנית לימודים אישית, קבלת מלגות, הכנה פרקטית ליציאה לשוק העבודה ועוד. הלומדים בינר לעולם אינם לבד. המרכז מהווה משפחה חמה ונוצרות שם חברויות וקשרים שנמשכים הרבה מעבר לתקופת הלימודים.

על אף שמדובר במרכז לימוד של האוניברסיטה הפתוחה, בה לרוב הלמידה עצמאית, בכיתות הלימוד של המרכז מקפידים הסטודנטים להגיע מדי שבוע ולחוות אווירה מרוממת, תמיכה חברית רבה, למידה בצוותא, וגם לא מעט צחוק ולבביות. רוב הסטודנטים בעלי משפחות וכן לא פעם חולקות תינוקות בנות יומן את כיתות הלימוד עם אימהותיהן, מה שמוסיף חינניות, צבע ואנושיות ללימודים.

תחום נוסף המהווה מכשול של ממש עבור המגזר החרדי הוא לימודי האנגלית. במרכז י.נ.ר רואים את הקושי והאתגר הגדול ומסייעים לסטודנטים ע"י קורסים מותאמים המכינים לבחינות אמי"ר. המודל המוצלח אף אומץ על ידי האוניברסיטה הפתוחה לשם הקניית אנגלית לשאר התלמידים החרדים שעוברים דרכה.

אין ספק שלימודי תואר מעניקים פתח לעולם התעסוקה, ומרכז י.נ.ר הוא המרכז הנכון במקום הנכון המעניק שילוב נדיר של לימודים אקדמיים, עודות בתחומים מבוקשים הסוללים דרך חדשה להצלחה.

 

 

 

איך נתמודד עם הפחד של הילד?
fotolia

איך נתמודד עם הפחד של הילד?

בהקשר של ילדים צעירים חשוב להבין מהו "פחד התפתחותי". פחד התפתחותי מתייחס לתחושת חשש המופיעה אצל רבים מבני אותה שכבת גיל, וניתן להבין אותו על רקע המאפיינים התפתחותיים של כל גיל.

הפחדים ההתפתחותיים נוטים להיעלם ללא כל התערבות המקצועית, בתנאי שהתייחסות הסביבה הולמת ונכונה. לתחושת פחד ראשונית בגלל תופעות לא מוכרות יש תפקיד של הגנה על הילד. אילולא תחושה זאת, הילד החושב עצמו כל יכול, עלול להיקלע להרפתקאות העשויות לסכן אותו בסופו של דבר (כמו למשל ילד שקופץ מהחלון כשחושב שהוא סופרמן).

חשוב שנזכור שילדים הפוחדים מתופעות אלה ואחרות אינם "פחדנים" ואין לייחס לילדים תכונות אופי של פחדנות שיש בהן מן הציפיה שהילד לא ילמד להתמודד בסופו של דבר עם הפחד. פחדים הקשורים בחוסר הבנה של תופעות בסביבתו של הילד, מצביעים על כך שהילד מפעיל שיקול דעת, הוא חושב והוא מודע לפערים מסוימים בין הבנתו את המציאות לבין העובדות כפי שהן. ילדים נבונים עשויים להפגין יותר פחד מן הסוג הזה.

אילו פחדים אופייניים לכל שלב בהתפתחות הילד?

• מהלידה עד גיל שנה וחצי: פחד משינויים פתאומיים בסביבה (רעשים פתאומיים, אור/חושך) פחד מזרים (שיא עוצמתו בגיל 10-12 חודשים), החל מגיל שנה וחצי - פחד מתופעות לא מוכרות (כגון מזרקה) ושינויים.

• שנה וחצי עד שלוש: פחד מפרידה, פחד "נטישה" (ילדים מתקשים להיפרד מדמויות ההתקשרות) פחד מדברים לא צפויים, חושך, תופעות לא ברורות להם כמו ברקים ורעמים או סופות חול פתאומיות.

• ארבע עד שש: פחדים דמיוניים (ממפלצות ומדמויות עמומות שרואים בחושך ומדמיינים אותן), התגברות של פחד לישון לבד על בסיס פחדים דמיוניים, פחד מתופעות לא ברורות להם כמו ברקים ורעמים, פחד שבן משפחה קרוב ימות, לקראת סוף התקופה הזו מגיע גם פחד מגנבים.

פחדים הקשורים בחוסר הבנה של תופעות בסביבתו של הילד, מצביעים על כך שהילד מפעיל שיקול דעת. הוא חושב והוא מודע לפערים מסוימים בין הבנתו את המציאות לבין העובדות כפי שהן. פחדים נובעים לעיתים גם בשל רגשות של כעס, קנאה או דאגה אותם חש הילד אך מתקשה לבטאם. פחדים אלה לובשים צורה של מפלצות ויצורים דמיוניים המאיימים לפגוע בילד.

מהו ההסבר לגבי פחדים בגיל הרך?

סף תחושה: לכל ילד סף תחושה משלו העשוי להיות שונים בחושים השונים (שמיעה, ראייה, תחושה וריח). הסף מגדיר את עוצמת הגירויים שלה זקוק הילד כדי לקלוט את הגירויים. ילד עם סף רגישות נמוך יבחין ברעשים הקלים ביותר. רעש בעוצמה חזקה יגרום לו לרתיעה או פחד. אותו רעש לא יפעיל כל תגובה אצל ילד עם סף תחושה גבוה.

עוצמת התגובה: יש ילדים המפעילים כוח רב בתגובותיהם. הם בוכים בקול רם, מפעילים כוח פיזי בידיהם ורגליהם וצועקים. הם גם יביעו פחד בעוצמה חזקה - דבר המאפשר להורים לזהות מיד את תחושת הפחד שלהם. לעומתם, יש ילדים שעוצמת התגובה שלהם חלשה יותר וגם כשהם נמצאים במצוקה הם מביעים זאת בדרך מתונה ולא כל כך בולטת. ההורים לעיתים עלולים שלא להבחין ולהבין את תגובותיהם. הורים שלהם עצמם סף רגישות גבוה יחסית יתקשו להבחין בתגובות החלשות של הילד. עליהם לכן להיות מודעים לכך ולהשקיע מאמץ בזיהוי ופיענוח תגובות הילד.

קצב הסתגלות לשינויים: לקצב ההסתגלות לשינויים יש השפעה על תגובת הפחד של הילד. ילדים הממהרים להסתגל לשינויים יפגינו פחות חרדה במצבים חדשים או כאשר מפתיעים אותם, מאשר ילדים אשר הסתגלותם לשינויים איטית יותר.

מידת ההתקרבות או הרתיעה מאנשים וחפצים חדשים: ישנם ילדים שבאופן בסיסי מתקרבים לאנשים חדשים או נרתעים מהם פחות מילדים אחרים ולכן הם גם מראים פחות פחד מזרים. כמו כן, ילדים הרגילים שמטפלים בהם מספר רב של דמויות עשויים לפחד פחות מילדים אחרים.

איך מתמודדים עם פחדים?

התמודדות חיובית עם הפחד, העשויה לכלול הבנת הגורמים והתקרבות הדרגתית ומתוכננת למצב המפחיד עשויה לתרום לחישול הילד ולתחושה של הצלחה ויכולת. יחד עם זאת חשוב להבין את החשיבות של מתן לגיטימציה לתחושת הפחד ולאפשר הבעה ישירה של רגשות בכלל ושל הפחד בפרט. חווית הפחד של הילדים היא אמיתית וצריך להכיר בה ולא להכחיש אותה. מנגד, חשוב ללמוד וללמד ילדים לא "להיכנע" לפחד בצורה שמגבילה את התפקוד היומיומי באופן משמעותי.

1. היו מודעים לכך כי פחדי הילד אינם נעלמים בבת אחת והתמודדות עימם דורשת סבלנות, אורך רוח ועקביות. התמודדות עם פחד השב ועולה עשויה להימשך שבועות וחודשים.

2. זהו את הפחד והכירו בכך שמדובר בחוויה "אמיתית" עבור הילד. אל תקלו ראש ואל תזלזלו בהבעת הפחד של הילדים.

3. בנים פוחדים לא פחות מבנות והכרחי לעודד אותם להביע פחד במילים. התייחסו לפחדים שלהם באותה אהדה ורגישות כמו שאתם מתייחסים לבנות שפוחדות.

4. תנו לילד תחושת ביטחון כי אתם איתו בהתמודדות עם הפחד. נוכחות פיזית חשובה ביותר.

5. שוחחו עם הילד על תחושת הפחד ועודדו הבעה גם באמצעות ציורים או משחק, לפי העדפות הילד. ניתן כאמור להיעזר בספרים, שירים, ציורים ומשחקי דימיון.

7. אם מדובר בפחד מאוביקט ממשי מזוהה שמעריכים שאינו מסוכן לילד, עודדו התקרבות הדרגתית ו"התיידדות" עם האובייקט המאיים כך שהילד יווכח שהוא לא מסכן אותו.

8. חזקו את הילד ושבחו אותו על זיהוי סכנות ממשיות והימנעות מכניסה למצבים מסוכנים (כמו מעבר בכביש או פחד מנחשים או8 משחקים מסוכנים).

9. הסבירו לילדים תופעות כגון מקור הרעשים בגילאים צעירים יותר וברקים ורעמים בגיל הגן. הציעו לילד לאמץ משפטים שיאמר לעצמו כדי לעודד את עצמו להתמודד עם הפחד.

10. ענו לילדים בכנות על שאלות שנוגעות למוות. אל תבטיחו אף פעם שאנחנו והילדים נחיה לנצח אבל באופן עקבי ושיטתי תתייחסו לכך שתמיד יהיה משיהו שיטפל בילדים.

11. באשר לפחדי לילה - ארגנו סביבה שהילד מרגיש בטוח בה שהם עצמם שותפים בעיצובה, ואמצו טקסי הליכה לישון קבועים. חשוב להיענות לקריאות בלילה כדי שהילד לא ירגיש בודד ולמצוא דרכים לאפשר לו תחושה של ביטחון מבלי לשחק או לשוחח איתו.

12. באשר לפחד מעזיבה או נטישה - הכינו את הילד לפרידה ובנו איתו טקס פרידה ששב וחוזר על עצמו. כאשר עוזבים את הילד הקפידו תמיד להיפרד ממנו גם אם פעולה זו גורמת לו לבכי. זאת כדי לאפשר לו תחושת וודאות ושליטה במצב ולמנוע תחושה שנעלמים לו במפתיע.

                אל תתנו לפחד להפחיד אתכם!!!

קבלה ונתינה בזוגיות
fotolia

קבלה ונתינה בזוגיות

כמעט כל אחד מאיתנו, בני האדם, נמצא בקצה כלשהו על הציר של קבלה-נתינה. או שאני בעיקר בקבלה, או שאני בעיקר בנתינה. אז כבר זה כשלעצמו, הינו נושא לעבודה פנימית ולשינוי. דמיינו ציר, שבקצה אחד שלו כתוב "נתינה", ובשני כתוב "קבלה".

זהו הציר שלכם בנושא קבלה-נתינה. אם מישהו נמצא באחד הקצוות של הציר הזה, זה לא בריא לו. להיות בקצה אחד של משהו, משמעו שאין לנו חופש להיות לאורך כל הטווח, שאין לנו מרחב בחירה, להיות בכל רגע בנקודה אחרת על הציר הזה, להתנייע באופן חופשי ולבחור בכל פעם להיות במקום אחר על הטווח.

להיות בכל פעם במקום אחר, על ציר הקבלה-נתינה, אומר שבכל פעם יש לי יכולת, חופש פנימי אמיתי, לבחור אם עכשיו מתאים לי להיות בנתינה, או לא. לבדוק עם עצמי אם עכשיו זה נכון לי לעשות מה שמבקשים ממני, או מה שאני חושבת שאני צריכה לעשות, ולבדוק עם עצמי באמת, אם זה הדבר שאני באמת באמת רוצה עכשיו לעשות, או אני עושה את זה כי לא כל כך נעים לי, או כי אני רוצה להראות טוב, או כל סיבה אחרת, שלא באמת מכבדת את הצרכים הפנימיים שלי עכשיו, ולא נמצאת באיזון עם מה שנכון לי עכשיו.


זה, השלב הראשון.

רובנו, במיוחד כאשר אנחנו אוהבים מישהו, והוא יקר לנו, רוצים לתת ולתת ולתת, וכך מגיעים להיות רוב הזמן בקצה אחד של הציר הזה, בקצה של הנתינה?

מוכר?

בדרך כלל לאדם שנותן בלי די, או מקבל בלי סוף, יש רווח מהותי שקשה לו לוותר עליו.

להיות בקצה אחד, אומר שאנחנו כל הזמן נותנים, אבל לא מאפשרים לעצמנו לקבל, וכשאנחנו לא מאפשרים לעצמינו לקבל, אנחנו בעצם לא מאפשרים לצד השני לתת! וכשאנחנו לא מאפשרים לצד השני לתת, מערכת היחסים לא מאוזנת, ואנחנו כל הזמן מתלוננים. הוא הופך להיות בעינינו אגואיסט, חסר התחשבות, חושב רק על עצמו, ועוד כהנה וכהנה. כשבעצם, בעצם מי שכאן "חסר ההתחשבות", זה אנחנו עצמינו….

אנחנו לא מתחשבים בו, כי לא מאפשרים לו לתת לנו, ואנחנו גם לא מתחשבים בעצמינו, כי אנחנו כל הזמן עסוקים בלתת החוצה, ולא מאפשרים לשום דבר להיכנס פנימה, וזה כשלעצמו חוסר כבוד כלפי עצמינו !!

כן, אני יודעת שמיד קופצים לכם כל מיני סיפורים על איך שזה התחיל, ושהוא (בן הזוג, שיכול כמובן להיות 'היא') מאז ומתמיד היה אגואיסט, ומיד יש לכם מלא "הוכחות" לזה שאתם באמת צודקים, ושאתם נורא "מסכנים" כי אתם "באמת" מאוד רוצים שכבר סוף סוף פעם אחת הצד השני ייתן גם משהו לכם….

בואו נצא מנקודת הנחה, רק לרגע קט, שבן הזוג שלכם רוצה גם הוא לתת לכם. טוב, לא בדיוק כמו שאתם רוצים… אבל גם הוא רוצה :) . אם אתם חוסמים את היכולת שלו לתת לכם, בעצם, אתם חוסמים את הנתינה הכי חשובה שלכם. כשאתם לא מסכימים לקבל, אתם לא מאפשרים לו לעשות את הדבר שהוא הכי הכי רוצה לעשות, וככה בעצם, אתם ממש ממש לא בנתינה.

כדאי שנעצור את עצמינו לעבודה פנימית פשוטה, ונכתוב על גבי דף, מה יקרה אילו אפסיק לתת? או הפוך, מה עלול להיות, אם אפסיק לקבל? שימו לב, האם אתם מתמלאים בחרדה? האם המצב החדש גורם לכם לאיזשהי בהלה? או שאולי הפוך? אתם מתמלאים בתחושה של עונג ודמיון משכר, שאותו אתם מחפשים?

רישמו את כל מה שעולה לכם בראש, את כל השאלות, את כל החששות ואו את כל המחשבות הנעימות או הרגעים שניראים מתוקים במיוחד בשלב שהמצב הנוכחי ישתנה.

הדף שלכם מלא? יש לכם רשימה מגוונת? קדימה, מכאן הדרך קלה יותר ליצירת שינוי!

עברו על הרשימה, בואו התחילו לנפות אותה. מהו הרווח הראשון שתרצו לטפל בו? אז קדימה! תנו לעצמיכם את הזמן והפניות להתאזן!

 

 

אפשר היה להציל..
fotolia

אפשר היה להציל..

חגית פנתה אלינו בבקשת עזרה: בעלה ירון במצב קשה, המתבטא באופן קבוע בהתפרצויות זעם הפוגעות בילדים ובה, חגית עצמה כתוצאה מזאת נכנסת תכופות למצב של חרדה עמוקה, ובין בני הזוג לא מפסיקות להתחולל מריבות וויכוחים מרים, החיים בבית  הפכו לסיוט של חוסר אמון, הפגנות איבה, ושני בני הזוג אל מול המצב הקשה חשים ייאוש וחוסר אונים, ואינם יודעים כיצד לצאת מן המיצר.

ירון בעצמו אף שהוא מודע לבעיותיו ומאד מעוניין לטפל בעצמו ובזוגיות שלו עם חגית,  נמצא במצוקה הולכת וגוברת בידיעה המרה כי במצבם הכלכלי הנוכחי אין לו שום יכולת לשלם עבור עזרה מקצועית שהיא כעת בגדר הצלת נפשות, ידו קצרה ונפשו שוקעת בחוסר תקווה ותחושה כי ביתו נועד להרס ונפש ילדיו לצער ושבירה.

אין זה הסיפור היחיד, עשרות סיפורים כאלו ואחרים, אלפי משפחות שהתפרקו, ועוד רבות בדרך אל התהום, והדבר היחיד המפריד בין זה ובין שיקום, חזרה לחיים, והצלת נפשות כפשוטו, הינה התרומה שלכם למיזם חדש, מיזם יחודי שנדרש כבר מזה שנים רבות, אך עד אתה אף אחד לא הרים את הכפפה, אולם כעת זכה הדור וישנה תקווה אמיתית לפחות לכמה וכמה זוגות שיזכו להצלה מתוך האפלה, יש להם סיכוי כי האיר להם האור, ויש להם כעת אפשרות לזכות לטיפול המציל.

. . .

אגודת היועצים והמטפלים בישראל יוצאים בפרויקט חדש במיוחד עבור המצבים המתוארים לעיל. בשנים האחרונות החברה בישראל עוברת שינוי משמעותי וישנה לכך השפעה על הכלל והפרט. אחוזי הגירושים במדינת ישראל עולים בחדות והתופעה כואבת אך בעזרתכם ניתן לבלום אותה!

להתחתן זאת למעשה המחויבות הכי גדולה שאנשים לוקחים על עצמם במשך חייהם. מחוייבות התורמת לכלל שלמות האדם, לחברה ולעולם. אך כוחות עצומים של החברה והסביבה במקרים רבים אינם תומכים במחויבות הזאת, גם האדם עם הרצון העז ביותר לשמר את התא המשפחתי נתקל ללא הרף במסרים ובמציאות קשה השוברים גם אותו.

אגודת היועצים והמטפלים בישראל מקבלים מידי יום עשרות פניות של זוגות במצוקה, זוגות שערך המשפחה חשוב להם ושהחליטו על אף הקושי, שלא לאבד את האמונה כי ישנה דרך אחרת ולצאת לחפש את התשובה והדרך הנכונה לחיות חיי זוגיות המושתתים על אהבה, הערכה וכבוד. אגודת היועצים והמטפלים בישראל הצליחו לאתר בדרך זו משפחות רבות עם נכונות לעבודה נכונה ומודרכת ועם סיכויים גבוהים להצלחה, שכל מה שמונע מהם את הסיכוי לאושר, היא מציאות כלכלית קשה המונעת מהם את קבלת העזרה הנחוצה. העזרה שתציל את המשפחה מאבדון ודאי.

לשם כך הוקם פרויקט" 100 משפחות."

האנשים שיתרמו לפרויקט הזה, מצילים חיים, ובמקרים מסויימים זו הצלת חיים כפשוטה, מצילים משפחות וילדים שנגזר עליהם לסבול למשך שארית חייהם מכל מיני צרות ובעיות, ולא רק בהצלת חיי משפחה מדובר אלא גם בהתחלת התיקון של החברה שבה אנו חיים, חברה שמצבה מדרדר עם הגידול הנורא במספר המתגרשים. כל משפחה, מעבר לכך שהיא עולם מלא, מהווה יחידה בחברה, והחברה שלנו חווה שינויים עצומים עקב מצב זה. אין תחליף לחברה המושתתת על חיי משפחה תקינים, זהו המקום הנורמלי והתקין כדי להמשיך לקיים עולם בריא ולמנוע סבל מיותר. פחדים, צרות ושנאה שאנו חווים בעקבות חיי משפחה רעועים, יכולים להמנע מכולנו, ואנו יכולים לצאת מחוזקים אם נלמד איך להתמודד יחדיו עם אתגרי החיים.

אין דרך לתאר את הזכות, ואת החסד, שעושים אלו העוסקים במלאכת הצלת משפחות אלו מנפילה מצוק המציאות אל תהום אפילה שאין ממנה תקומה, נאמר כל המציל נפשר אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא, על אחת כמה וכמה המציל משפחה, או אפילו כמה משפחות, מרדת שחת. אין גבול ואין מידה לשכר שיבוא לו בעולם הזה ובעולם הבא. התורמים והמממנים הזוכים להזרים את הממון הדרוש להצלת אלו המשפחות שאין ידם משגת לקבל את המגיע להם, הרי זה כמו טיפול נמרץ לנפגע הנמנע ממנו מחמת חסרון כיס.

אחריות גדולה יש לנו גם כחברה כשבאמצעות תרומה כספית ואפילו קטנה, שמצטרפת לאלפי תרומות קטנות והופכות את כולם שותפים למסע ההצלה הגדול של הדור שלנו, בזה אנחנו משנים את פני החברה ומעבירים את המסר שהתא המשפחתי הוא העיקר וכולנו מאוחדים במטרה הזאת.

חשוב לנו כחברה לדאוג האחד לחברו ולהיות שותפים בפרויקט החשוב הזה.

ביכולתו של כל אחד לעזור לחולל שינוי ולהשיב את החיוך לעוד משפחה שלמה ורגועה.

זכרו כל תרומה קטנה מצטרפת לאלפי תרומות קטנות, המצילות נפשות אשר אפסה תקוותם.
לתרומות לחצו כאן>>

פרויקט 100 משפחות
fotolia

פרויקט 100 משפחות

הסיפור הבא מגיע אלינו ואנו נותרים חסרים אונים, חגית וירון זוג צעיר הנשוי כבר 3 שנים, הספיקו להגיע לעולם בזמן הזה, שני ילדים אחד בן שנה והשני בן חמישה חודשים. חגית לומדת והבעל עובד בעבודה עם שכר נמוך מאד, עד שיצליח לשפר את מצבו, מצבם הכלכלי קשה מאוד.


חגית פנתה אלינו בבקשת עזרה: בעלה ירון במצב קשה, המתבטא באופן קבוע בהתפרצויות זעם הפוגעות בילדים ובה, חגית עצמה כתוצאה מזאת נכנסת תכופות למצב של חרדה עמוקה, ובין בני הזוג לא מפסיקות להתחולל מריבות וויכוחים מרים, החיים בבית  הפכו לסיוט של חוסר אמון, הפגנות איבה, ושני בני הזוג אל מול המצב הקשה חשים ייאוש וחוסר אונים, ואינם יודעים כיצד לצאת מן המיצר.

ירון בעצמו אף שהוא מודע לבעיותיו ומאד מעוניין לטפל בעצמו ובזוגיות שלו עם חגית,  נמצא במצוקה הולכת וגוברת בידיעה המרה כי במצבם הכלכלי הנוכחי אין לו שום יכולת לשלם עבור עזרה מקצועית שהיא כעת בגדר הצלת נפשות, ידו קצרה ונפשו שוקעת בחוסר תקווה ותחושה כי ביתו נועד להרס ונפש ילדיו לצער ושבירה.

 

אין זה הסיפור היחיד, עשרות סיפורים כאלו ואחרים, אלפי משפחות שהתפרקו, ועוד רבות בדרך אל התהום, והדבר היחיד המפריד בין זה ובין שיקום, חזרה לחיים, והצלת נפשות כפשוטו, הינה התרומה שלכם למיזם חדש, מיזם יחודי שנדרש כבר מזה שנים רבות, אך עד אתה אף אחד לא הרים את הכפפה, אולם כעת זכה הדור וישנה תקווה אמיתית לפחות לכמה וכמה זוגות שיזכו להצלה מתוך האפלה, יש להם סיכוי כי האיר להם האור, ויש להם כעת אפשרות לזכות לטיפול המציל.

. . .

אגודת היועצים והמטפלים בישראל יוצאים בפרויקט חדש במיוחד עבור המצבים המתוארים לעיל. בשנים האחרונות החברה בישראל עוברת שינוי משמעותי וישנה לכך השפעה על הכלל והפרט. אחוזי הגירושים במדינת ישראל עולים בחדות והתופעה כואבת אך בעזרתכם ניתן לבלום אותה!

להתחתן זאת למעשה המחויבות הכי גדולה שאנשים לוקחים על עצמם במשך חייהם. מחוייבות התורמת לכלל שלמות האדם, לחברה ולעולם. אך כוחות עצומים של החברה והסביבה במקרים רבים אינם תומכים במחויבות הזאת, גם האדם עם הרצון העז ביותר לשמר את התא המשפחתי נתקל ללא הרף במסרים ובמציאות קשה השוברים גם אותו.

אגודת היועצים והמטפלים בישראל מקבלים מידי יום עשרות פניות של זוגות במצוקה, זוגות שערך המשפחה חשוב להם ושהחליטו על אף הקושי, שלא לאבד את האמונה כי ישנה דרך אחרת ולצאת לחפש את התשובה והדרך הנכונה לחיות חיי זוגיות המושתתים על אהבה, הערכה וכבוד. אגודת היועצים והמטפלים בישראל הצליחו לאתר בדרך זו משפחות רבות עם נכונות לעבודה נכונה ומודרכת ועם סיכויים גבוהים להצלחה, שכל מה שמונע מהם את הסיכוי לאושר, היא מציאות כלכלית קשה המונעת מהם את קבלת העזרה הנחוצה. העזרה שתציל את המשפחה מאבדון ודאי.

לשם כך הוקם פרויקט "100 משפחות".

האנשים שיתרמו לפרויקט הזה, מצילים חיים, ובמקרים מסויימים זו הצלת חיים כפשוטה, מצילים משפחות וילדים שנגזר עליהם לסבול למשך שארית חייהם מכל מיני צרות ובעיות, ולא רק בהצלת חיי משפחה מדובר אלא גם בהתחלת התיקון של החברה שבה אנו חיים, חברה שמצבה מדרדר עם הגידול הנורא במספר המתגרשים. כל משפחה, מעבר לכך שהיא עולם מלא, מהווה יחידה בחברה, והחברה שלנו חווה שינויים עצומים עקב מצב זה. אין תחליף לחברה המושתתת על חיי משפחה תקינים, זהו המקום הנורמלי והתקין כדי להמשיך לקיים עולם בריא ולמנוע סבל מיותר. פחדים, צרות ושנאה שאנו חווים בעקבות חיי משפחה רעועים, יכולים להמנע מכולנו, ואנו יכולים לצאת מחוזקים אם נלמד איך להתמודד יחדיו עם אתגרי החיים.

אין דרך לתאר את הזכות, ואת החסד, שעושים אלו העוסקים במלאכת הצלת משפחות אלו מנפילה מצוק המציאות אל תהום אפילה שאין ממנה תקומה, נאמר כל המציל נפשר אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא, על אחת כמה וכמה המציל משפחה, או אפילו כמה משפחות, מרדת שחת. אין גבול ואין מידה לשכר שיבוא לו בעולם הזה ובעולם הבא. התורמים והמממנים הזוכים להזרים את הממון הדרוש להצלת אלו המשפחות שאין ידם משגת לקבל את המגיע להם, הרי זה כמו טיפול נמרץ לנפגע הנמנע ממנו מחמת חסרון כיס.

אחריות גדולה יש לנו גם כחברה כשבאמצעות תרומה כספית ואפילו קטנה, שמצטרפת לאלפי תרומות קטנות והופכות את כולם שותפים למסע ההצלה הגדול של הדור שלנו, בזה אנחנו משנים את פני החברה ומעבירים את המסר שהתא המשפחתי הוא העיקר וכולנו מאוחדים במטרה הזאת.

חשוב לנו כחברה לדאוג האחד לחברו ולהיות שותפים בפרויקט החשוב הזה.

ביכולתו של כל אחד לעזור לחולל שינוי ולהשיב את החיוך לעוד משפחה שלמה ורגועה.

זכרו כל תרומה קטנה מצטרפת לאלפי תרומות קטנות, המצילות נפשות אשר אפסה תקוותם.
בואו להציל את המקרה הבא! לתרומות לחצו כאן!

מה חשוב שנדע בחינוך כשיוצאים לחופש?
fotolia

מה חשוב שנדע בחינוך כשיוצאים לחופש?

בכתבה שלפניכם, אני רוצה להעלות עניינים חשובים שעלינו כהורים צריכים להיות מודעים אליהם כאשר אנחנו מחנכים את ילדינו באווירת ימות הקיץ.

  1. ניזהר מה אנחנו משדרים!

אנחנו עלולים לחשוב שהילדים התייגעו ועליהם לנוח ולהתאוורר מהלימודים, אך עלינו להיזהר שח"ו לא לשדר לילד שמושג חופש הוא פטור מלימוד תורה, אלא ההפך הוא הנכון התורה היא חיינו! ולכן גם בימות החופש חשוב לקבוע סדר יום לילדים שיכלול  שעות לימוד תורה בצורה מותאמת ליכולתיו של הילד הן באיכות ובכמות.

 

  1. לימוד דרך חוויה והנאה

אני בטוחה שכולכם תסכימו איתי שהדרך שבה עניינים קדושים כמו לדוגמא, מצוות אהבת ישראל, יקלטו יותר טוב אצל הילד דווקא בזמן טיול או שיחה מאשר דרך שיעור דינים בצורה פרונטלית. מסרים שמועברים דרך חוויה נעימה רב חושית, ללא ספק, נקלטים טוב ובקלות יותר אצל הילד. ולכן יש לנצל את ימות החופש, כאשר הילדים אינם חומדים לימודי חול, לגרום להם להנאה דרך תחרותיות, פרסים וטיולים ולהטמיע בהם דרכם את לימוד תורה ומידות טובות. לדוג': לנסוע לכותל, שריד בית מקדשינו וללמד על ענייני גאולה ומשיח או אפילו דרך שיט בסירת פדלים ניתן ללמד על העניין של שיתוף פעולה ואהבת ישראל, לשלוח ילדים ל'קעמפ' חסידי וכו' 

 

  1. הוקרה בערך הזמן

 לא פעם שמעתי מאימהות בזמן החופש, "הילדים משועממים" , "הם לא מפסיקים לריב ביניהם", "הם כבר מטפסים על הקירות מרוב שעמום"- מצבים אלו לא קורים כך סתם. דווקא בזמן החופש, שיש פתאום הרבה זמן פנוי, אנחנו צריכים ללמד את הילדים שלנו למלא את הזמן שלהם בדברים חיוביים: לשחק בפאזל, לגו, יציאה לגינה, שמיעת סיפורים והכל ברוח יהודית חסידית, כך ילמדו להעריך את הזמן וזה בטח ימנע הרבה דברים לא נעימים. סדר יום ברור הקבוע מראש עם הילדים יכול מאוד לעזור לא להתפזר, ולהיות ממוקדים.

 

  1. הכלי לקבלת כל הברכות

נקודה מעניינת שהייתי רוצה להעלות מתוך דברי הרבי בהקשר ללימוד תורה. בתורה כתוב "אם בחוקותי תלכו (לימודי תורה) ומצותי תשמרו גו' נתתי גשמיכם בעתם"- מפסוק זה אנו למדים שהתורה ניתנה כדי שיהיה לנו טוב גם בחיים הגשמיים,  והכלי לקבלת הברכות בבני חיי מזוניי רוויחא (ילדים, חיים ופרנסה ברווח) היא הוספה בלימוד תורה, ובאופן מפתיע הרבי מסביר שהסיבה שמונעת מאיתנו שפע גשמי, היא דווקא משום שהחסרנו מלימוד תורה.

 

לסיכום, בימות הקיץ , נכין סדר יום ברור ומסודר שיכלול לימוד תורה והטמעת מידות טובות דרך חוויות הנאה כמו טיולים, משחקים ותחרויות, ננצל כל רגע לדברים חיוביים וכך נגרום נחת רוח לרבי, נשיא הדור, ונקרב את הגאולה האמיתית והשלימה תכף ומיד ממש.

קיץ בריא בגשמיות וברוחניות!

 (המאמר מבוסס על מכתבי הרבי, שערי חינוך)

כתבה חיה גילר, מנחת הורים, בוגרת מרכז ינר, בעלת תואר BE.D במתמטיקה וחינוך מיוחד.

 

תגובות

כל התגובות

רוצה לקבל עדכונים ממגוון התוכן של מרכז י.נ.ר?